ՀՀ նախագահն ընդունել է ԱՊՀ անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների նիստի պատվիրակություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 17-ին ընդունել է Հայաստանում անցկացված ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 35-րդ նիստին մասնակցած պատվիրակությունների ղեկավարներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության Նախագահը կարևորել է մեր երկրում արդեն 4-րդ անգամ անցկացվող անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի աշխատանքը և նկատի առնելով ինչպես ազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային ու միջազգային մակարդակներում անվտանգության ապահովման արդիականությունն ու առաջնահերթությունը, ընդգծել է այդ ուղղությամբ ԱՊՀ շրջանակներում համագործակցության խորացման անհրաժեշտությունը:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ բոլոր ժամանակներում անվտանգությանն սպառնացող դրսևորումների դեմ պայքարի հարցերը մշտապես եղել են պետությունների ուշադրության կենտրոնում, և այդ առումով, նման կառույցների աշխատանքը մշտապես արդիական ու չափազանց կարևոր է: Նախագահի համոզմամբ, ինչպես այս, այնպես էլ տարբեր ոլորտներում երկրների միջև համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում է նաև միջպետական կապերի սերտացմանն ու ժողովուրդների միջև բարեկամության առավել ամրապնդմանը:
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խնդրանքով, հյուրերը ներկայացրել են խորհրդի ծաղկաձորյան նիստում քննարկված հարցերն ու կայացված որոշումները:
Խորհրդի նախագահ, ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության տնօրեն Ալեքսանդր Բորտնիկովը ԱՊՀ մասնակից պետությունների անվտանգության մարմինների և հատուկ ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի աշխատանքը ինչպես նախորդ նիստերի ժամանակ, այնպես էլ Ծաղկաձորում արդյունավետ է համարել՝ նշելով, որ ժամանակակից աշխարհում անվտանգությանն սպառնացող արդի մարտահրավերների՝ ահաբեկչության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, կազմակերպված հանցավորության և բազմաթիվ այլ վտանգավոր երևույթների դեմ պայքարում փոխգործակցությունը խորհրդի շրջանակներում դինամիկ զարգանում է: Նա կարևորել է նաև երկրների միջև փորձի փոխանակումը, ազգային օրենսդրությունների ներդաշնակեցման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը:

Президент Армении принял глав делегаций 35-ого заседания Совета руководителей органов безопасности и спецслужб стран-участниц СНГ
Президент Армении Серж Саргсян 17 октября принял глав прибывших в Ереван для участия в 35-м заседании Совета руководителей органов безопасности и спецслужб стран-участниц СНГ (СОБР) делегаций.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в ходе встречи Серж Саргсян подчеркнул важность организации заседания СОБР, которое проводится в Армении уже в четвертый раз, и, учитывая актуальность и первоочередность обеспечения безопасности как на национальном, так и на региональном и международном уровне, подчеркнул необходимость углубления сотрудничества в рамках СНГ.
Серж Саргсян отметил, что во все времена вопросы борьбы с угрозами безопасности были в центре внимания государств. По его словам, сотрудничество как в этой, так и иных сферах, позволяет еще более укрепить межгосударственные связи и дружбу между народами.
По просьбе Сержа Саргсяна, гости представили обсужденные на прошедшем в Цахкадзоре заседании вопросы и принятые решения.
Директор Федеральной службы безопасности России Александр Бортников назвал эффективной работу Совета руководителей органов безопасности и спецслужб стран-участниц СНГ как на прошедшем в Цахкадзоре заседании, так и на предыдущих. При этом он отметил, что в современном мире взаимодействие в рамках Совета в борьбе с такими явлениями, как терроризм, незаконный оборот наркотиков, организованная преступность и др., динамично развивается.
В завершении встречи президент пожелал успехов СОБР в дальнейшей работе.
Премьер-министр РА Пашинян резко осудил покушение на кандидата в президенты США Дональда Трампа
Никол Пашинян поздравил Эммануэля Макрона по случаю Национального праздника, подтвердив приглашение принять в Армении с госвизитом в сентябре этого года