Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն ուսումնասիրել է իշխանության բաժանման հիմնախնդիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը չորրորդ նիստում քննարկել է իշխանության բաժանման հիմնախնդիրը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին հանձնաժողովի քարտուղարությունից, «Իշխանությունների բաժանում և հավասարակշռում. առկա խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր այլընտրանքները` միջազգային զարգացումների միտումների հաշվառմամբ» հայեցակարգային հիմնախնդրի վերաբերյալ զեկույցով հանդես է եկել հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը:Հանձնաժողովի անդամների կողմից քննարկվել են վերոնշյալ հիմնախնդրի հայեցակարգային մոտեցումները:Քննարկվել և հաստատվել են նաև հանձնաժողովի և քարտուղարության աշխատակարգը և հանձնաժողովի աշխատանքային պլանը:Հանձնաժողովի հաջորդ նիստը կկայանա 2013թ. հոկտեմբերի 18-ին:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի սեպտեմբերի 4-ի հրամանագրով ստեղծվել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով: Հանձնաժողովը մինչև 2014 թվականի ապրիլի 20-ը պետք է Հայաստանի Հանրապետության նախագահին ներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգ:

Special Committee of Constitutional Reforms studies issues on division of authorities
YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. The Special Committee of the Constitutional Reforms discussed the basic issues on the division of the authorities in the 4th session. As Armenpress was informed by the Secretariat of the Committee, a member of the Committee, Vardan Minasyan, made a report on the following conceptual issues: "Division and balancing of the authorities: modern issues, the possible alternatives of their solution, in the account of the trends of international developments". The members of the Committee discussed the conceptual approaches to the above mentioned issues. The procedure and the working plan of the Committee and the Secretariat were also put under discussion. The next session of the Committee will be held on October 13, 2013.
According to the decree of September 4 signed by the President of the Republic if Armenia, Serzh Sargsyan, professional committee of constitutional improvements has been created. The Committee should ,by April 20, 2014 introduce the constitutional reform concept of the Republic of Armenia to the President of Armenia.