Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը կօծի Եկատերինբուրգի Սուրբ Կարապետ նորակառույց եկեղեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հոկտեմբերի 12-ինկմեկնի Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմ` հանդիսապետելու Եկատերինբուրգի Սուրբ Կարապետ նորակառույց եկեղեցու օծման արարողությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից, մեկօրյա այցի ընթացքում Նորին Սրբությունը նաև հանդիպումներ կունենա մարզային և քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին կուղեկցեն Մայր Աթոռի դիվանապետ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը, Գեղարքունիքի թեմի առաջնորդ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Մայր Աթոռի Վանօրեից տեսուչ Տ. Արտակ եպիսկոպոս Տիգրանյանը, Մայր Աթոռի լուսարարապետ Տ. Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանը, Մայր Աթոռի փոխդիվանապետ Տ. Պարթև աբեղա Բարսեղյանը, Դիվանատան Եկեղեցի-հասարակություն բաժնի պատասխանատու Տ. Երեմիա աբեղա Աբգարյանը, Վեհափառ Հայրապետի գավազանակիր Տ. Աղան աբեղա Երնջակյանը, Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տ. Վահրամ քահանա Մելիքյանը և Մայր Աթոռի Դիվանատան ընդհանուր բաժնի տնօրեն Տ. Սիփան քահանա Գրիգորյանը:
Ս. Կարապետ եկեղեցին կառուցվել է Եկատերինբուրգի հայ համայնքի նախագահ Մասիս Նազարյանի բարերարությամբ: Տաճարի հիմնարկեքը կատարվել է 2003 թ.` ձեռամբ թեմակալ առաջնորդ Տ. Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի: 37 մետր բարձրություն ունեցող եկեղեցու ճարտարապետն է Հակոբ Գասպարյանը, որմնանկարիչը` Արտյոմ Մելքոնյանը:

Catholicos of All Armenians to consecrate St. Karapet monastery in Yekaterinburg
YEREVAN, OCTOBER 10, ARMENPRESS. On October 12, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians, will depart for the Armenian Diocese of Russia and New Nakhijevan to preside over the Consecration service of the newly built St. Karapet Church inYekaterinburg.During his one day visit, His Holiness will meet with representatives of the regional and municipal authorities.
The Information System of the Mother See informed "Armenpress" that His Grace Bishop Arshak Kachatryan, Chancellor of the Mother See; His Grace Bishop Marcos Hovhannisyan, Primate of the Diocese of Gegharkunik; His Grace Bishop Artak Tigranyan, Dean of the Monasteries of the Mother See; His Grace Bishop Hovnan Hakobyan, Grant Sacristan of the Mother See; Very Rev. Fr. Partev Barseghian, Vice Chancellor of the Mother See; Rev. Fr. Yeremia Abgaryan, Director of Church and Public Relations Department; Rev. Fr. Aghan Yernjakyan, Staff- bearer of His Holiness Karekin II; Rev. Fr. Vahram Melikyan, Director of the Information Service Department of the Mother See; and Rev. Fr. Sipan Grigoryan, Director of the General Secretariat in the Chancellery of the Mother See will accompany the Catholicos of All Armenians.
St. Karapet Monastery was built under the sponsorship of Mr. Masis Nazarian, President of the Armenian community in Yekaterinburg. The Ground Blessing service of the Monastery was held in 2003, under the presidency of His Eminence Archbishop Yezras Nersisyan, Primate of the Armenian Diocese of New Nakhijevan and Russia. The peak of the Church extends up to 37 meters. The architect is Mr. Hakob Gasparian and the artist is Mr. Artyom Melkonyan.