ՀՀ Նախագահը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ-ի լիագումար նիստում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն հոկտեմբերի 2-ին մասնակցել է Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդանական Վեհաժողովի լիագումար նիստին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով: Ինչպես«Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը նաևպատասխանել է վեհաժողովի անդամներին հետաքրքրող հարցերին:
Ներկայացնում ենք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթն ամբողջությամբ:
Պարո՛ն Գլխավոր քարտուղար,
Վեհաժողովի հարգարժա՛ն անդամներ,
Ուրախ եմ 800 միլիոն եվրոպացիների ներկայացնող մեր կառույցի` Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովին դիմելու այս հնարավորության համար:
Մեր երկրի համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է առաջին անգամ նախագահել Եվրոպայի խորհրդի նախարարական կոմիտեում: Մեր ձգտումն է այս վեցամսյա նախագահության շրջանում մեր ներդրումը բերել եվրոպական արժեքային համակարգի ամրապնդման գործին, և դրանով իսկ ևս մեկ անգամ վերահաստատել, որ Եվրոպան ոչ այնքան աշխարհագրական տեղանուն է, որքան ընդհանուր արժեքներին հանձնառու պետությունների ընտանիք:
Մի քանի օր առաջ Հայաստանը նշեց իր անկախության 22-րդ ամյակը: Հեշտ չի եղել ազատ ժողովրդավարական երկիր կառուցելու մեր 22-ամյա ուղին: Անընդհատ պատերազմի սպառնալիքներն ու սպառազինությունների մրցավազքի պարտադրումը Ադրբեջանի կողմից և Հայաստանն աշխարհի հետ կապող ամենակարճ ուղին տարիներ շարունակ բոլոր միջազգային օրենքներին ու նորմերին հակառակ փակ պահելը Թուրքիայի կողմից մեզ ստիպել ու ստիպում են անբնական մեծ ջանքեր գործադրել զարգանալու և ժամանակակից պետություն կառուցելու համար: Գործելով այլ պետությունների համեմատ անհամադրելի բարդ պայմաններում՝ մեր երկրի բոլոր իշխանություններն ու մեր ժողովուրդը մշտապես առաջնային տեղ են հատկացրել երկրում խորքային բարեփոխումների իրականացմանը՝ հասարակական կյանքի բոլոր ոլորտներում:
Անկախության հռչակումը մեր ժողովրդի բազում դարերի ու սերունդների երազանքի իրականացումն էր, իսկ Եվրոպայի խորհրդին անդամակցությունը եվրոպական ժողովուրդների ընտանիքին պատմական ու մշակութային պատկանելության վերահաստատումն էր: Եվրոպական արժեքների` ազատության, ժողովրդավարության, իրավունքի գերակայության վրա հիմնված պետական համակարգ ունենալու ձգտումը միշտ հստակ է եղել մեր հասարակության շրջանում: Մենք դիտարկում ենք Եվրոպայի Խորհրդին մեր անդամակցությունը և եվրոպական մյուս կառույցների հետ փոխգործակցությունը որպես Հայաստանի ժողովրդավարության ամրապնդման և արդյունավետ բարեփոխումների իրականացման կարևոր գործոն:
Մեր համատեղ ջանքերի արդյունքները տեսանելի են և անշրջելի: Հայաստանն այսօր ազատ խոսքի ու ազատ մամուլի երկիր է, մենք ունենք հավաքների ազատություն, կայացած քաղաքացիական հասարակություն, որը գիտի, թե ինչ իրավունքներ ունի և ինչպես կարող է պայքարել իր իրավունքների համար: Սրանք և բազմաթիվ այլ ձեռքբերումներ ես համարում եմ ավելի քան կարևոր մեր ապագայի համար:
Վերջին մեկ և կես տարվա ընթացքում Հայաստանում տեղի է ունեցել երեք խոշոր ընտրական գործընթաց: 2012թ. մայիսին կայացած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում մեր երկրի քաղաքական դաշտի բոլոր խոշոր քաղաքական ուժերը խորհրդարանի մաս կազմեցին՝ խորհրդարանը դարձնելով ուժեղ ու գործուն քաղաքական մարմին: 2013թ. նախագահական ընտրություններն անցան մրցակցային պայմաններում: Մայիսին կայացան Երևանի ավագանու ընտրությունները:
Բոլոր երեք ընտրություններին Եվրոպայի խորհուրդը մասնակցել է դիտորդական առաքելություններով. առաջին երկուսի դեպքում Վեհաժողովի, իսկ Երևանի ավագանու ընտրություններին Եվրոպայի Խորհրդի տեղական և շրջանային իշխանությունների կոնգրեսի պատվիրակությունները հնարավորություն են ունեցել դիտարկել ընտրությունների ընթացքը և պատրաստել զեկույցներ՝ համապատասխան առաջարկություններով: Ես այդ զեկույցները գնահատում եմ որպես Հայաստանի ապագայով հետաքրքրված գործընկերների անկեղծ կարծիք: Այս առումով նշեմ, որ ազատ և արդար ընտրությունների կազմակերպման վերաբերյալ ինչպես Խորհրդարանական վեհաժողովի, այնպես էլ մեր միջազգային մյուս գործընկերների առաջարկություններն անարձագանք չեն մնացել, դրանք ամենայն ուշադրությամբ դիտարկվում են ընտրական գործընթացների կատարելագործման հարցով ստեղծված աշխատանքային խմբի կողմից և համապատասխան ընթացք են ստանում: Առաջիկա օրերին կայանալու են համապատասխան առաջարկություններին վերաբերող օրենսդրական փոփոխությունների լայն հանրային քննարկումներ` բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ և միջազգային կառույցների աջակցությամբ:
Մենք ունենք բազմաթիվ լուրջ խնդիրներ, ինչպիսիք են գործազրկությունն ու աղքատությունը, կոռուպցիան, որոնց հաղթահարման համար մեր կառավարությունը համալիր ծրագրեր է իրականացնում:
Մյուս առաջնահերթությունը իրավունքի գերակայությունն է: Հավասարությունը օրենքի առջև պարտադիր պայման է մեր թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական զարգացման համար: Մարդը, նրա արժանապատվությունը, հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները դիտվում են որպես բարձրագույն նպատակ: Իր հերթին՝ պետությունը սահմանափակված է մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներով և ազատություններով` որպես անմիջականորեն գործող իրավունք: Սրանք նաև մեր երկրի Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթներ են, որոնք կանխորոշում են անհատի ու պետական իշխանության վարքագիծն իրավական պետության ու քաղաքացիական հասարակության կայացման գործում:
Համոզված եմ, որ ժողովրդավարական բոլոր երկրներում սահմանադրական մակարդակում այս կամ այն կերպ ամրագրված է իրավունքի գերակայության սկզբունքի էությունը: Սակայն գլխավոր խնդիրն այն կյանքի կոչելն է, իրավունքով իշխանության սահմանափակումը կյանքի կանոն դարձնելը: Հատկապես երիտասարդ ժողովրդավարությամբ երկրների դեպքում դա պահանջում է համակարգված ու հետևողական աշխատանք: Պահանջում է անկախ դատական համակարգի առկայություն և անաչառ արդարադատության իրականացում: Այս առումով, կարծում եմ՝ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի նախագահության շրջանակներում այս տարվա հուլիսին անցկացված՝ իրավունքի գերակայության և իշխանությունների հայեցողության սահմաններին նվիրված խորհրդաժողովը համընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող իրադարձություն էր՝ շարունակելով Մեծ Բրիտանիայի նախագահության նախաձեռնությամբ սկսված գործընթացը:
Մեր երկիրն այս ոլորտներում համակարգային բարեփոխումների նոր փուլ է թևակոխել և իրականացնում է հեռանկարային ծրագրեր: Դրանց բոլորի առանցքը մարդն է, նրա իրավունքների ու ազատությունների երաշխավորումը, երկրում այնպիսի մթնոլորտի ձևավորումը, որտեղ կգերակայեն հանդուրժողականությունը, բազմակարծությունը, խտրականության բացառումը, արդարությունն ու փոխադարձ վստահությունը:
Հաջորդ առաջնահերթությունը, որն ամենաուղղակի կերպով կապված է նախորդի, այսինքն՝ իրավունքի գերակայության հետ, ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության խորացումն է: Ձեռքբերումների թվում նշեմ դատական օրենսգրքում կատարված մի շարք էական փոփոխություններ, որոնք ավելի թափանցիկ ու արդար են դարձնում դատավորների թեկնածուների ընտրության ընթացակարգը: Դատավորների լիարժեք անկախության ապահովման տեսանկյունից շարունակվում են ուշադրության կենտրոնում մնալ նաև նրանց նշանակման հետ կապված իրավական հարցերը: Արդիականացվում են քրեակատարողական հիմնարկները, ստեղծվելու է պրոբացիոն ծառայություն: Մենք մշակել և իրականացնում ենք Հայաստանի իրավական ու դատական բարեփոխումների 2012-2016թթ. Ռազմավարական ծրագիրը, որի արդյունքում, վստահ եմ, կունենանք ժամանակակից իրավական պետության չափանիշներին համապատասխանող դատաիրավական համակարգ: Այս առումով, շատ կարևոր եմ համարում Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2012-2014թթ. Գործողությունների ծրագրի լիարժեք իրականացումը, որում ընդգրկված են այս ոլորտին վերաբերող մի շարք կարևոր ձեռնարկումներ:
Մենք ունենք հաջողություններ, սակայն եղածով չենք բավարարվելու: Ես նախաձեռնել եմ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության բարեփոխումների գործընթաց, որի նպատակը մեր երկրում իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը առավել կատարելագործելն է, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելը և հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելը: Մենք երախտապարտ կլինենք, եթե Եվրոպայի խորհուրդը, մասնավորապես Վենետիկի հանձնաժողովն իր աջակցությունը բերի այս գործընթացին:
Եվրոպական միությունը Հայաստանի կարևոր գործընկերներից մեկն է: Մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում լայնածավալ բարեփոխումները Հայաստանի և Եվրոպական միության հարաբերությունների առանցքն են: Կարևոր նախաձեռնություն եմ համարում ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում և Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությամբ ստեղծված «Արևելյան գործընկերության գործիք» համատեղ ծրագիրը և դրա շրջանակներում մասնակից երկրներում իրականացված աշխատանքները՝ ընտրական չափանիշների, դատաիրավական բարեփոխումների, արդյունավետ կառավարման, կոռուպցիայի և կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի ուղղություններով:
Այս օրերին հաճախ է խոսվում Եվրոպական Միության Արևելյան գործընկերության պետությունների քաղաքակրթական ընտրության մասին: Մենք միշտ հայտարարել ենք, որ պատրաստ չենք հարցն այդ հարթության մեջ դիտարկել: Հայաստանը նպատակադրված է շարունակելու համակողմանի փոխշահավետ գործակցությունը Եվրոպական միության հետ։ Արևելյան գործընկերության նախաձեռնության հենց սկզբից, անգամ դրանից առաջ, մենք ասել և շարունակում ենք ասել, որ ձգտում ենք հնարավորինս սերտ և ընդլայնված հարաբերություններ ունենալ Եվրամիության հետ, մոտ լինել Եվրամիությանը: Այս քաղաքականությունը չի ընդհատվելու:
Հայտնի է, որ Հայաստանը սերտ դաշնակցային հարաբերություններ ունի Ռուսաստանի հետ: Հայաստանը չի կառուցել նոր հարաբերություններ ի հաշիվ իր ռազմավարական դաշնակցի հետ հարաբերությունների: Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք մերժում ենք որևէ գործընկերոջ հետ հարաբերությունների կառուցում, որոնք միտված լինեն որևէ այլ գործընկերոջ դեմ: Մենք շարունակելու ենք մեր առանցքային գործընկերների հետ հարաբերությունների և շահերի համադրումը:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հովանու ներքո եղել է և կմնա մեր առաջնահերթությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել համապարփակ կարգավորման: Մենք գնահատում ենք բոլոր նրանց ջանքերը, ովքեր օժանդակում են տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը, բայց նաև գիտենք, որ պարտավոր ենք առաջին հերթին ապավինել մեր ուժերին՝ հնարավոր բացասական զարգացումների դեպքում հակառակորդին զսպելու և խաղաղությունը պահպանելու համար: Առավել ևս, որ մեր հարևան երկրի ղեկավարը շարունակում է իր հրապարակային ելույթներում պատերազմով սպառնալ, հայերին համարել թիվ մեկ թշնամի, հպարտանալ ռազմական ծախսերի անհամաչափ աճով և սպառազինությունների կուտակմամբ:
Այնուհանդերձ, կարծում եմ, որ Ադրբեջանի ժողովուրդը կամ նրա զգալի հատվածը իրականում չի կիսում նման տրամադրությունները: Պարզապես, ովքեր Ադրբեջանում փորձում են իրենց անկեղծ հիշողությունները պատմել հայ ժողովրդի հետ համատեղ անցյալից՝ նրանց ենթարկում են հրապարակային պարսավանքի, սպառնում են ականջը կտրել և արտաքսել երկրից: Այս պատճառով է, որ Ադրբեջանի ժողովրդի իրական տրամադրությունները չեն հնչում, և լսվում է այն, ինչ պահանջում է քարոզչամեքենան: Հենց այդ պատճառով են անարդյունավետ վստահության վերականգնման բոլոր միջոցառումների փորձերը:
Վստահ եմ, որ մեր ժողովուրդներին ավելի լավ ապագա է սպասվում, քան նախատեսում են պատերազմի և ատելության քարոզ սփռող որոշ ղեկավարներ: Ինչպես ես առիթ եմ ունեցել հրապարակավ ասելու՝ ես չեմ համարում, որ Ադրբեջանի ժողովուրդը հայերի թշնամին է. մենք ի զորու ենք արժանապատվորեն լուծելու մեր տարակարծությունները և խաղաղությամբ գոյակցելու որպես հարևաններ:
2 օր առաջ իմ ժողովուրդը մեծագույն ցավով հողին հանձնեց իր հանճարեղ դերասաններից մեկին` ՀՀ ժողովրդական արտիստ Սոս Սարգսյանին: Վարպետի վերջին հրապարակային խոսքը Ադրբեջանի մտավորականներին ուղղված նրա բաց նամակն էր, որն իրականում խաղաղության, արդարության ու սթափության կոչ էր. «Դուք ինչ է, լրջորեն պատրաստվում եք պատերա՞զմ սկսել։ Թանկագին իմ հարևաններ, ոչինչ չի՛ ստացվի, բացի անմեղ զոհերից։ Ինչո՞ւ։ Շատ պա՛րզ. ձեզ համար Ղարաբաղը տարածք է, իսկ մեզ համար՝ սուրբ Հայրենիք»,- իր նամակում պնդում է մեծ մտավորականը։ Այո՛, մենք մշտապես սթափվելու կոչերով ենք հանդես գալիս ու հաստատապես պնդում, որ այլատյացության մոլագար քարոզը, ուժի կիրառման չընդհատվող սպառնալիքներն ու սպառազինությունների մրցավազքը ոչ մի լավ տեղ չեն տանում: Միայն խաղաղությամբ ու համագործակցությամբ է հնարավոր կառուցել տարածաշրջանի ժողովուրդների բարեկեցիկ ապագան, և սա աքսիոմ է, որն ապացուցման կարիք էլ չունի:
Միջազգային փորձը ցույց է տալիս, որ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման համար առավել նպաստավոր պայմաններ են ապահովում ժողովրդավար հասարակությունները։ Լեռնային Ղարաբաղում անցած 20 տարիների ընթացքում ձևավորվել և շարունակական զարգանում են ժողովրդավարական կառույցները։ Ըստ միջազգային հանրաճանաչ կազմակերպությունների, օրինակ՝ «Ֆրիդըմ Հաուսի», ժողովրդավարության առումով Լեռնային Ղարաբաղը նկատելիորեն առաջ է իր որոշ հարևաններից։
Ղարաբաղը եղել է, կա և կմնա Եվրոպայի մաս: Ղարաբաղի այսօրվա հանրությունը եվրոպական հանրության` եվրոպական ընտանիքի մասնիկ է` անկախ իր պետության քաղաքական կարգավիճակից: Ուստի ես կարծում եմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը կարող է, կարգավիճակից անկախ, ուղղակիորեն շփումներ նախաձեռնել Ղարաբաղի հետ` իր իսկ գործառույթների շրջանակներում, առավել ևս, երբ Եվրոպայի խորհուրդը նման փորձ ունի այլ հակամարտությունների գոտիներում:
Մեր՝ հայերիս ճակատագիրը պատգամել է մեզ դառնալ ցեղասպանության դեմ պայքարի առաջամարտիկ: Ցեղասպանությունը ոչ միայն մարդկության դեմ ոճիր է, այլև ֆաշիզմի և անհանդուրժողականության ցայտուն դրսևորում, կյանքի իրավունքի կոպիտ ոտնահարում: Հիրավի, այդ արհավիրքը վերապրած ժողովուրդները յուրահատուկ առաքելություն ունեն նման ողբերգությունների կրկնությունը բացառելու գործում: Մարդկության դեմ ոճիրների կանխարգելման լավագույն բանաձևը մարդկային պատմության սոսկալի էջերի լուսաբանումն ու համամարդկային արժեքների լույսի ներքո անցյալի գնահատումն է: Հավասարապես կարևոր եմ համարում նմանօրինակ ոճիրներ ծնող նախադրյալների դեմ պայքարը:
Հայաստանը գործնական քայլեր է ձեռնարկում ցեղասպանության հանցագործությունները կանխարգելելու և դրանք սնուցող երևույթների դեմ պայքարելու նպատակով միջազգային հանրության ջանքերը համախմբելու ուղղությամբ: Տարիներ շարունակ Հայաստանը միջազգային տարբեր հարթակներում հանդես է եկել ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ բանաձևեր ընդունելու նախաձեռնություններով: Նաև մեր ջանքերով՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի կողմից տարբեր տարիների ընդունվել են ցեղասպանության կանխարգելման մասին բանաձևեր: Դրանք նպատակ ունեն միջազգային հանրության մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատժման մասին» կոնվենցիան և հիշեցնել մարդկության դեմ ոճիրների վերացմանն ուղղված՝ պետությունների հանձնառությունների մասին:
Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում Հայաստանն իր նախագահության գերակայություն է հռչակել պայքարը անհանդուրժողականության, խտրականություն և ատելություն սերմանող քարոզչության դեմ: Մենք ամոթալի ենք համարում, որ մերօրյա աշխարհում նման երևույթները շարունակում են գոյություն ունենալ և որոշ երկրներում անգամ խրախուսվում են պետական մակարդակով: Մենք պետք է վճռական լինենք աշխարհի ցանկացած անկյունում նման դրսևորումներն արմատախիլ անելու հարցում:
Մեր հասարակություններն այսօր լուրջ փոխակերպումներ են ապրում և բազմաթիվ մարտահրավերների առաջ են կանգնած: Որո՞նք են մեր արժեքները 21-րդ դարում, ո՞ր արժեքներն են այսօր տարածում գտնում առավել, քան մյուսները, ինչու են թափ առնում ծայրահեղական քաղաքական հոսանքներն ու դրսևորումները, ինչո՞ւ է տեղի տալիս սոցիալական համերաշխությունը, ինչո՞ւ անհրաժեշտ եղավ, որ Եվրոպայի խորհուրդը ձեռնարկի համացանցում ատելության խոսքի ու դրսևորումների դեմ պայքարի երիտասարդական արշավը: Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանը դժվար է ձևակերպել մի քանի նախադասությամբ: Սրանք մերժելի երևույթներ են, որոնք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման ժամանակաշրջանում վայրկյանական տարածում են գտնում միլիոնավոր մարդկանց շրջանում, ուստի պետք է ստանան արագ և համարժեք պատասխաններ: Մենք պարտավոր ենք ամրապնդել կամուրջները ազգերի միջև, մեր քաղաքացիների, հասարակությունների, մշակույթների և կրոնների միջև, որպեսզի մեզանից հետո եկողներին թողնենք շատ ավելի խաղաղ և անվտանգ մոլորակ:
Այս օրերին մեր հայացքները հառած են Սիրիային: Մենք խորապես մտահոգ ենք այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձություններով, որոնց արդյունքում զոհվում են անմեղ մարդիկ: Սիրիայում ունենալով բազմահազարանոց հայ համայնք, որը Սիրիայի ժողովրդի անբաժանելի մասն է կազմում, Հայաստանը միանշանակ ողջունում է ռուս-ամերիկյան պայմանավորվածությունները Սիրիայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ և օրեր առաջ ընդունված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևը:
Մեր բոլորիս պարտքն է միավորել մեր ուժերը հանուն ապագայի: Եվ, հատկապես, մեր երիտասարդ սերունդներին պետք է ներգրավենք մեր ապագայի կերտման գործում: Նրանք երիտասարդ են, համարձակ, ավյունով լի, եթե մենք նրանց ճիշտ գաղափարներով սնենք, ճշմարիտ արժեքներով դաստիարակենք, ազատության ու ժողովրդավարության բերկրանքը հրամցնենք, ձերբազատենք նախապաշարումներից՝ մեր հասարակությունները կունենան լավ ապագա:
Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և իրավունքի գերակայության ոլորտներում նորմեր ստեղծող և տարածող բացառիկ կառույց, կարևորագույն դերակատարություն ունի այս գործում, և այն պետք է առավելագույն դերակատարում ունենա մեր համընդհանուր նպատակներին հասնելու գործում:

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS: The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is in France on a working visit, participated at the plenary session of PACE. The President made a statement and responded to the questions raised by the members of the Assembly. As Armenpress was reported by the Department for Mass Media and Public Relations of the Armenian President’s Office, the full statement of Serzh Sargsyan says in particular:
I am glad for this opportunity to address the Parliamentary Assembly of the Council of Europe—our Organization that represents 800 million Europeans.
It is a particular honor and responsibility for my country to hold, for the first time ever, the Chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe. During this six-month Chairmanship, we have aspired to make a contribution to the strengthening of the European system of values as a means of confirming that Europe is a family of nations committed to common values, and not merely a geographic toponym.
A few days ago, Armenia celebrated the 22nd anniversary of her independence. The 22-year-long path of building a free and democratic state has not been easy. With Azerbaijan, which is constantly voicing war threats and forcing an arms race, Turkey, which contrary to all international rules and norms is keeping closed the shortest route connecting Armenia with the outer world for so many years have forced us to make extraordinary efforts to develop and build a modern state. Acting in a complex environment which is not comparable with the conditions of any other state, successive Armenian governments and the Armenian people have remained focused on the pursuit of substantial reforms in all the areas of our public life.
Declaration of independence was the realization of a dream held by my people for many centuries and many generations. Accession to the Council of Europe restored our historical and cultural belonging to the European family of nations. Our society has always clearly aspired to have a state system anchored in the system of European values - freedom, democracy, and the rule of law. We view our membership in the Council of Europe and our cooperation with other European organizations as an important means of consolidating democracy and carrying out effective reforms in Armenia.
The results of our joint efforts are visible and irreversible. Armenia today is a country of free speech and free media. We safeguard the freedom of assembly; civil society is vibrant and aware of its rights and ways to uphold them. These and numerous other achievements are, in my opinion, essential for our future.
Armenia completed three major electoral cycles in the last eighteen months. As a result of the May 2012 parliamentary elections, all significant political players in Armenia gained seats in the Parliament, making it a stronger and more viable political entity. The 2013 presidential elections were conducted in a competitive environment; the Yerevan City Council elections were held in May.
The Council of Europe sent observation missions to all three elections. The first two were observed by the Assembly, while the Yerevan City Council elections were observed by the Congress of Local and Regional Authorities of the CE. The delegations were able to observe the elections and produce reports containing relevant recommendations. I value these reports as a candid opinion of partners interested in Armenia’s future. In this regard, I would like to mention that we have followed up on the recommendations of the Parliamentary Assembly and other international partners regarding the organization of free and fair elections: they are being meticulously considered and acted upon by a task force created specifically for the improvement of the electoral process. In the next few days, we will hold broad public discussions with the participation of all stakeholders and the international community which will focus on the legal amendments proposed under the corresponding recommendations.
We face a number of serious challenges such as unemployment, poverty, and corruption, and our government is implementing comprehensive programs to address them.
The rule of law is another priority. Equality before the law is a condition sine qua non for our economic and political advancement. The human being, human dignity, fundamental rights, and freedoms are viewed as the ultimate objectives. The state in its turn is restricted by the fundamental human and civil rights and freedoms as immediate laws. These provisions which are also enshrined in our Constitution preset the behavior of individuals and state authorities in our efforts to strengthen the rule of law and civil society.
I am confident that constitution of virtually any democratic state this way or another encompasses the idea of the rule of law. However what matters the most is its practical implementation so that the authority limited by the law becomes a rule of life. Particularly for young democracies, it requires a consistent and structured effort. It requires an independent judiciary and impartial administration of justice. In this context, I believe that the Conference on the Rule of Law and the Scope of Discretion of Powers held this July in Yerevan under the auspices of the Armenian Chairmanship in the Council of Europe generated strong interest and continued the process initiated by the UK Chairmanship.
Our country has embarked on a new stage of systemic reforms in these areas. Long-term programs are being implemented. They are all centered on the human being, as well as on the safeguards for the protection of human rights and freedoms and the creation of an environment of tolerance, pluralism, non-discrimination, justice, and mutual trust in the country.
Consolidation of democracy and respect for human rights are our other priorities, connected directly with the previous one - the rule of law. Notable achievements in this field include a number of major amendments to the Judicial Code, which enhance the transparency and fairness of the procedure for the selection of judges. We remain focused on legal aspects of the appointment of judges with a view of ensuring the complete independence of judges.
The penitentiary institutions are being modernized, and a probation service will be formed. We have developed and started the implementation of the Armenia 2012-2016 Strategic Program of Legal and Judicial Reforms, which, I am sure, will produce a judicial and legal system consistent with the standards of a democratic legal state. In this context, I attach great importance to the fully-fledged implementation of the 2012-2014 Armenia-Council of Europe Action Plan, which contains a number of important initiatives in this field.
We have registered some success, but we will not stop there. I have initiated a process of amending the Constitution of the Republic of Armenia with a view of further strengthening the constitutional safeguards for the rule of law and respect for human rights and freedoms, achievement of an appropriate balance of powers, and enhancement of the efficiency of public administration. We would be grateful if the Council of Europe supports this process, among others, through the Venice Commission.
The European Union is one of Armenia’s most vital partners. Wide-scale reforms in the areas of human rights, democracy, and the rule of law make up the core of the Armenia-EU relationship. The Eastern Partnership Instrument created under the EU Eastern Partnership program in cooperation with the Council of Europe is an important initiative covering a variety of activities in the participating states related to elections, judicial reform, good governance, fight against corruption and cyber-crime.
There has recently been much talk about the civilizational choice of the countries-members of the Eastern Partnership initiative. We have always stated that we don’t believe it is right to view the issue in that dimension. Armenia aims to continue its comprehensive, mutually beneficial partnership with the EU. From the outset of the Eastern Partnership initiative and even before, we have stated and continue to state that we aspire to have the closest possible and widest possible relations with the EU, and to be close to the EU. This policy will not be terminated.
As is known, Armenia has a close allied relationship with Russia. Armenia is not building new relationships at the expense of the relationship with her strategic ally; in the same vein, we will not build relationships with other partner, which might be aimed against our other partners. We will continue to develop in parallel relationships and interests with our key partners.
Peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh issue under the aegis of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship has been and will remain our priority until we achieve a comprehensive settlement. We value the efforts of all those who support regional stability, but we also know that we must rely primarily on our own power to deter the opponent against possible negative developments and to maintain peace, especially as the leader of our neighboring state continues to make public statements threatening with war, declaring the Armenians his “enemy number one”, boasting about disproportionate increases in military spending, and the buildup of arms.
Nonetheless, I hope that the people of Azerbaijan or their significant part actually do not share this mindset. Unfortunately, those in Azerbaijan who are trying to bring up candid memories of the past, which was once shared with the Armenian people, are being publicly admonished, threatened “to have their ears cut,” and expelled from the country. Hence, the actual mood of the people of Azerbaijan is not articulated and whatever is voiced is demanded by the propaganda machine. It results in the ineffectiveness of any attempt to implement confidence-building measures.
Two days ago, my people mourned demise of Sos Sargsyan, a brilliant actor, the People’s Artist of the Republic of Armenia. The master’s last public statement was his open letter to the intellectuals of Azerbaijan, which was nothing but an appeal for peace, justice, and reason: “Are you really going to unleash a war? My dear neighbors! It will bring nothing except innocent victims. Why? It is very simple: Karabakh is a territory for you, but a Sacred Fatherland for us,” wrote the great intellectual. Indeed, we regularly appeal for sobriety and firmly claim that zealous incitement of xenophobia, unyielding threats to use force and the arms race will not do any good. Peace and cooperation are the only feasible means of building a prosperous future for the peoples of the region. It is an axiom that requires no proof.
Karabakh has been and will remain a part of Europe. Its people are a part of the European family, regardless of Karabakh’s political status. Therefore, I believe that the Council of Europe could, regardless of Karabakh’s status, initiate direct contacts with Karabakh within the framework of its pertinent functions, especially since the Council of Europe has similar experiences with respect to other conflict zones.
As Armenians, we have been destined to become advocates of the fight against genocides. Genocide is not only a heinous crime against humanity but also a striking manifestation of fascism and intolerance, as well as a grave encroachment upon the right to life. Indeed, peoples that have survived such tragedies have a distinct mission of preventing their reoccurrence. The best way to prevent atrocious crimes against the mankind is to discuss those terrible pages of history and to assess the past in the light of universal values. Fighting against the preconditions with nourish such heinous crimes is, in my opinion, is equally important.
Armenia has been taking practical steps to mobilize efforts of the international community for the prevention of genocides and combatting their root causes. For years, Armenia has been initiating various resolutions on genocide prevention in different international fora. Time and over, we have assisted the UN Human Rights Council in adopting resolutions on the prevention of genocides. The aim is to keep the international community focused on the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide and to remind of the commitments of the states to eliminate crimes against humanity.
Armenia has declared the fight against intolerance and propaganda inciting discrimination and hatred as priorities throughout the term of the Armenian Chairmanship in the Committee of Ministers of the Council of Europe. We consider it shameful that such practices still exist in the modern era, as well as the fact that in some countries they are being encouraged at a state level. We have to be resolute to eradicate such practices in every corner of the world.
Our societies are undergoing major transformations and facing numerous challenges. What are our values in the 21st century? Which values prevail today? Why do extremist political currents and practices gain momentum? Why is social cohesion weakening? Why was the Council of Europe compelled to initiate the youth campaign against hate speech online? These and other questions are not easy to answer briefly. These practices are reprehensible. In the era of modern information technology, such practices can spread momentarily among millions of people. Hence, swift and adequate responses are needed. It is our duty to strengthen bridges between nations, our citizens, societies, cultures, and religions, so that the future generations inherit a much more peaceful and safer planet.
These days, we remain focused on Syria. We are deeply concerned with everything which is happening there, causing death of innocent civilians. Syria is home to several thousand Armenians who constitute an integral part of the Syrian society, and Armenia unequivocally welcomes the Russian-American understanding on the peaceful resolution of the conflict in Syria as well as the UN Security Council resolution adopted a few days ago.
We simply must unite our efforts for the future. We need especially to engage the younger generations in the building of our common future. They are so young, courageous, and full of energy: our societies will have a brighter future if we give them right ideas and educate them by true values enriched by freedom and democracy and free from prejudice.
As a unique Organization which defines and spreads over standards of human rights, democracy, and the rule of law, the Council of Europe has a crucial mission in this process, and its role in accomplishing our common objectives must be strengthened further.