Սերժ Ավետիքյանը Փարաջանովին մարմնավորելու համար լավագույն դերասան է ճանաչվել Բաթումի կինոփառատոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Փարաջանով» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմում գլխավոր դերակատարման համար Սերժ Ավետիքյանը Բաթումի կինոփառատոնում արժանացել է «Լավագույն դերասան» մրցանակին: Ֆիլմի գլխավոր դերակատար եւ պրոդյուսեր Սերժ ԱվետիքյանըՓարիզից«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ մրցանակին նա արժանացել է սեպտեմբերի 19-23-ն անցկացվողկինոփառատոնի գլխավոր ժյուրիի կողմից, սակայն ինքն անձամբ չի կարողացել ներկա գտնվել Բաթումում:
Ավելի վաղ Կաննի կինոփառատոնի դափնեկիրը տեղեկացրել էր, որ «Փարաջանովը»-ը ուկրաինական կինովարձույթ է դուրս գալու հոկտեմբերի 3-ին, նախապրեմիերան կկայանա հոկտեմբերի 2-ին:Ֆրանսիայում ֆիլմը կինովարձույթում կհայտնվի հունվարին կամ փետրվարին:
«Փարաջանով»-ի հայաստանյան պրեմիերան կկայանա մինչեւ տարեվերջ:
Ուկրաինան «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրել է «Փարաջանով» ֆիլմը Ամերիկյան կինոակադեմիայի 2013 թվականի «Օսկար» մրցանակի համար:Օդեսայի 4-րդ կինոփառատոնում «Փարաջանով»գեղարվեստական ֆիլմը ճանաչվել էր լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ եւ ստացել «Զոլոտոյ Դյուկ» մրցանակը: Մասնագիտական ժյուրիի դրական գնահատականից բացի, այն արժանացել էր նաեւ հանրության հավանությանը:

Серж Аветикян удостоен премии «Лучший актер» на кинофестивале в Батуми за исполнение роли Параджанова в фильме «Параджанов»
Исполнитель главной роли в полнометражном художественном фильме «Параджанов» Серж Аветикян удостоен премии на кинофестивале в Батуме в номинации «Лучший актер». Как сказал в беседе с Арменпресс Cерж Аветикян из Парижа, эта премия была ему присуждена главным жюри кинофестиваля, проходящего в Батуми 19-23 сентября, однако, он к сожалению не смог присутствовать на церемонии награждения.
Ранее обладатель премии Каннского фестиваля, исполнитель главной роли и продюсер фильма «Параджанов» сообщил, что в Украине этот фильм появится в прокате 3 октября, а предпремьерный показ состоится 2 октября.
Французы увидят фильм в январе или феврале.
В Армении фильм выйдет на большой экран до конца года, а в России - в начале 2014 года.
Украинский «Оскаровский» комитет официально объявил фильм-номинант от Украины в 2013 году на премию Американской киноакадемии - им стала совместная киноработа Сержа Аветикяна и Елены Фетисовой «Параджанов».
На 4-м Одесском кинофестивале кинолента была признана «Лучшим украинским полнометражным фильмом» и получила приз «Золотой Дюк».