Անկախությունն արժեք է, երբ դու դրա տերն ես. Հակոբ Բերբերյանի` անկախության լուսանկարների պատմությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Անկախությունն ամենօրյա համառ պայքար է, այն միայն հզոր պետության մենաշնորհն է: Հայաստանի կերտած անկախությունն ուներ սևից սպիտակ ընկած բոլոր երանգները՝ մռայլ պարտությունից մինչև վառ հաղթանակ: Անկախության, պատերազմի ու հաղթանակի լուսանկարների հեղինակ-լուսանկարիչ Հակոբ Բերբերյանը «Արմենպրես»-ի զրուցակիցն է՝ Հայաստանի անկախության լուսանկարների պատմությամբ:
Անկախությունն արժեք է, երբ դու դրա տերն ես
Այն ժամանակ, երբ մենք պայքարում էինք անկախության համար, մենք ուզում էինք ազատվել կաղապարներից, խորհրդային գրաքննությունից, գործելու լիակատար ազատության էինք ձգտում: Երբ քո աշխատանքի և մտածելակերպի մեջ ազատ ես, դա անկախությունն է, բայց ազատությունը ամենաթողությունը չէ: Մի օր հանկարծ ասում են այսօրվանից որոշեք ազատ եք, թե ոչ: Պատկերացրեք դա ինչ զգացմունքների հակասություն է, բայց մենք անկախության անհասկանալի ձգտում ունեինք:եթե այդ ժամանակ հարցնեիք` ինչ է անկախությունը, չէի կարող պատասխանել: Մեկ բան պարզ է. եթե դուք որպես անձ անկախության ձգտում չունեք, պետական անկախությունն արժեք չի ներկայացնում. այն այսօր կա, վաղը չկա:Հզոր պետության գաղափար է անկախությունը, թույլ պետությունը չի կարող անկախ լինել. դա չի քննարկվում:Ես կարծում էի, որ մենք ավելի հզոր պիտի լինեինք:Անկախությունը շատ լավ բան է, երբ դու դրա տերն ես: Ես շատ ռեալիստ եմ ու հասկանում եմ, որ երեք միլիոն բնակչություն ունեցող երկիրը չի կարող իր շահերը պարտադրել 150 միլիոն ազգաբնակչություն ունեցող երկրին:Երկրների շահերը միշտ չէ, որ համընկնում են, մենք էլ ուժեղ լինեինք, մենք էլ կպարտադրեինք, դա բնական է: Պարզապես մենքշատ շուտ անկախությունը փոխարինեցինք ամենաթողությամբ:
Արցունքի և ոգևորության պահերն անբաժան են մարտի դաշտից
Պատերազմի դաշտում երբեմն արցունք էր հոսում մեր աչքերից, երբեմն էլ ոգևորվում էինք, բայց գիտակցումը, որ պատմության մեջ հետք էինք թողնելու, չկար: Ես, համենայն դեպս, այդպես չէի կարծում, աշխատում էի այնպես, ինչպես հիմա եմ աշխատում: Իհարկե, որպես հայ, ես էլ խորասուզվում էի տեղի ունեցողի մեջ, բայց միևնույն ժամանակ փորձում էի պահպանել չեզոքություն: Պատերազմի դաշտում լուսանկարներն անում էի ոչ շտ մեծ հնարավորությամբ ֆոտոխցիկով ու երբ իմ լավ ընկեր Հրայր Բազեն իմացավ, թե ինչպես եմ ստացել մի շարք նկարներ, շատ զարմացավ, հետագայում «Ազատամարտ» թերթի խմբագրությանն ավելի լայն հնարավորություններով ֆոտոխցիկ նվիրեց: Բոլորը կարծում էին, որ իմ տեխնիկան ամենալավն է, բայց ես ունեցել եմ ամենասովորական ապարատուրան: Հիմա այլ է, անկախությունը բերեց նաև լայն հնարավորություններ, լավ տեխնիկա: Ես կարող եմ ինձ սոված պահել, բայց տեխնիկան ինձ մոտ պետք է կատարյալ լինի:
Անկախության գույները
Բոլոր գույներն էլ առկա էին՝ և սևը և սպիտակը, մուգ կապույտից մինչև մուգ կարմիրը:Երբ մերոնք նահանջում էին, գույները մռայլ էին, բայց այդ մռայլությունն էլ էր պետք, որ հետո դեղինն ավելի վառ երևա: Բոլոր գույներն էլ շաղկապված են:Ես հիմա էլ շատ բաներից դժգոհ եմ, շատ բաներից էլ՝ գոհ, բայցսև գույնով չեմ մտածում, իմ գույները շատ տաք են:Պատերազմի միջով պետք է անցնել, հասկանալու դրա ողջ դաժանությունը, բայց նաև զգալ հաղթանակի բերկրանքը: Այդ տարիներից հետո հասկացա երկու բան` լսել ու զուսպ լինել:
Լուսանկարներ` բացառի՞կը, թե՞ օրինաչափը պատկերող
Ինչ գիտեք` ինչն է բացառիկ, բաներ կան, որ նկարել եմ ու դրանք ժամանակի հետ բացառիկ են դարձել:
Հաղթանակ
Օրինակ, հայկական Չե Գևարայի նկարը դարձավ բացառիկ, դա պատահական նկար է, ես չէի գնացել իրեն նկարելու, ես իրեն չէի էլ ճանաչում, հետո, իհարկե, ծանոթացանք ու ընկերացանք: Իմ ժապավենը վերջացել էր ու ես լուսահոգի Ռուբիկ Մանգասարյանից խնդրեցի ժապավեն ու հենց այդ ժապավենով նկարեցի:Ընկերներիս այնտեղ տեսա, հաղթողի տրամադրություն առաջացավ:Գիտեք՝ հաղթողի տրամադրությունը շատ հզոր բան է, պարտվողինը` վտանգավոր: Հետո եկան դաժան պարտությունները, հետո նորից հաղթանակի ժամանակներ:
Անկախ Հայաստան
Բոլորը, չգիտեմ ինչու, սիրում են այս լուսանկարը: Այն վայրկենական է ստացվել, սա սեպտեմբերի 20-ի երեկոյան է արվել, երբ հաջորդ օրը պետք է անկախության հանրաքվեն անցկացվեր, ինչի արդյունքում հաստատվեց Հայաստանի անկախությունը: Այդ տոնական տրամադրությունը տարավ, ես հայտնվեցի ճիշտ վայրում, ճիշտ ժամանակին: Երեխայով կինը, դրոշակով տղամարդը՝ մթնոլորտն իրոք ուրախ էր: Մռայլ եղանակ էր, բայց մարդիկ շատ ոգևորված էին:
Հրետանային կրակ
Սա իմ ամենասիրած նկարն է, արվել է Լաչինի ճանապարհին, ես ինքս անունը դրել եմ Պայքարող ծերուկը: Պատերազմը քրտնաջան աշխատանք է, իսկ անկախությունը՝ ամենօրյա պայքար:
Խաղաղություն
Մեր անկախության խորհրդանիշը հենց այս նկարն է: Երեխային գրկած տղամարդը ազատամարտիկ է, որի երեխայի մկրտությունը պետք է լիներ այդ օրը, այստեղ Շուշիի ազատագրման առաջին տարին են նշում: Նկարն արվել էՇուշիի ազատագրումից հետո` 1992 թ. մայիսի 10-ին: Այս նկարըմեծ խորհուրդ ունի: Ես հասկացա, որ ամեն ինչ արվում է հենց այս սերնդի համար. այս երեխան երևի մեկ տարեկան էլ չկա: Այ, իրենք են անկախությունը:
Պատմության ժառանգորդը
Այս նկարն ինձ համար շատ հետաքրքիր է: Հենց նկարը տպագրվեց, ինձ ասեցին սրա մեջ գաղտնիք կա. աղջկա աչքերի մեջ երևում է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը:
Ես հասկացել եմ, որ եթե նվիրումով ես աշխատում, ամեն օր մի հետաքրքիր կադր ստանում ես:
Հակոբ Բերբերյանը ֆոտոլրագրությամբ զբաղվում է արդեն 30 տարի: Աշխատել է «Երեկոյան Երեւան», «Կոմունիստ», «Ազատամարտ» եւ այլ թերթերում, «Արմենպրես», «Արմինֆո» լրատվական գործակալություններում, եղել «Ֆրանս պրեսի» եւ «Ասոշիեյթիդ պրեսի» ֆոտոթղթակիցը Հայաստանում: 2004 թ. անհատական ցուցահանդես է ունեցել Բեյրութում, մասնակցել է Անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված ֆոտոցուցահանդեսին (2003 թ.), Արցախում պատերազմին նվիրված ֆոտոցուցահանդեսին (1999 թ.):

История независимости в фотографиях Акопа Берберяна: независимость – ценность, если ты ее хозяин
Независимость – каждодневная упорная борьба, она монополия только сильных государств. Независимость Армении была окрашена всеми оттенками от белого до черного – от мрака поражения до света победы. С автором фотолетописи борьбы за независимость Акопом Берберяном побеседовал корреспондент Арменпресс.
Независимость – ценность, если ты ее хозяин
Когда мы сражались за независимость, мы стремились освободиться от оков, от советской цензуры, стремясь к полноценной свободе деятельности. Когда ты свободен в мыслях и действиях – это и есть независимость. Но свобода – это не вседозволенность. В один прекрасный день говорят себе: отныне решайте – свободны вы или нет. Представьте себе, какое это противостояние понятий, но у нас действительно было необъяснимое стремление к независимости. Если бы тогда меня спросили, а что есть независимость … не смог бы ответить. Одно неопровержимо: если у тебя как у личности нет стремления к независимости, то независимость государства не представляет никакой ценности – сегодня она есть, а завтра ее может и не быть. Независимость – это идеология сильного государства, слабое государство не может быть независимым, и эта мысль не обсуждается. Мне казалось, что мы должны быть намного сильнее. Ведь независимость представляет собой ценность, если ты ее полноправный хозяин. Я реалист и понимаю, что 3-миллионная страна не может диктовать свои условия стране со 150-миллионным населением. А интересы государств не всегда совпадают. Были бы мы сильнее, смогли бы и мы диктовать – это естественно. Просто мы очень рано подменили независимость вседозволенностью.
Слезы и воодушевление неразделимы на поле брани
На войне слезы и радость неразделимы, они постоянно чередовались в те годы. Но чувства, что мы должны оставить след в истории, не было. Я, во всяком случае, так не считал, я просто работал – как и сейчас работаю. Но разумеется, как армянин я тоже вникал в происходящее, старался все понять, но при этом старался сохранять нейтральность.
На фронте приходилось снимать не самой мощной камерой. Так что когда мой хороший друг Грайр Базе узнал, в каких условиях я снял некоторые снимки, он поразился. Позднее редакция газеты «Азатамартик» подарила мне камеру с большими возможностями. Всем казалось, что у меня самая лучшая техника, но на самом деле она была самой обыкновенной. А теперь независимость принесла мне с собой и лучшую технику. Я могу ограничить себя в еде, но аппаратура должна быть совершенной.
Краски победы
Они представлены все – от белой до черной, от темно-синей до темно-красной. Когда наши отступали, цвета становились мрачнее, но этот мрак был необходим, чтобы потом желтый был ярче. Все краски связаны друг с другом. Но я не ворчу, многим я даже доволен, но черный – не мой цвет, мои цвета теплее. Чтобы понять всю мерзость, все ужасы войны, надо ее пережить, но пережить ее, выйдя победителем, почувствовать и счастье победы. Эти годы убедили меня в неоспоримости двух вещей – уметь слушать и быть сдержанным.
Фотографии запечатлели исключительное или закономерное
Разве нам дано знать, что есть исключительное… есть то, что я запечатлел, а время выявило их эксклюзивность.
Победа
Например, фото армянского Че Гевары стало исключительным, но это был случайный снимок, я пошел не его снимать, его я даже не знал. Потом, разумеется, познакомились и подружились. У меня закончилась пленка, и я попросил у светлой памяти РубикаМангасаряна одолжить мне, заправил – и на нее щелкнул. Встретил там друзей, там родилось победное чувство. Знаете, ощущение победителя – могущественное чувство, а чувство проигравшего – преопаснейшее. Потом пошла полоса поражений, после нее – опять победа!
Независимая Армения
Не знаю почему, всем нравится эта фотография. Она сделана молниеносно, вечером 20 сентября, накануне референдума независимости, в результате которого Армения и обрела ее. Это чувство и водило мной, я оказался в нужном месте в нужный час. Беременная женщина, мужчина со знаменем – атмосфера действительно счастливая. А погода была мрачная, зато люди – на вершине счастья.
Артиллерийский огонь
Эта фотография – моя любимая. Это по дороге в Лачин, я для себя назвал ее «борьба старика». Война – тяжелый труд, а независимость – каждодневная борьба.
Этот снимок символизирует нашу независимость. Мужчина с ребенком на руках – доброволец, ополченец. В тот день были крестины его ребенка, здесь вШуши празднуют первую годовщину освобождения. Снимок сделан 10 мая 1992г. в Шуши, он символичен. Я понял, что все делается именно для этого поколения, этому ребенку наверняка нет и года. Независимость – это они.
Наследники славной истории
Эта фотография примечательная. Когда она была опубликована, мне стали говорить, что в ней какая-то загадка – в глазах девчушки отражается обелиск в Цицернакаберде.
И я понял: когда работаешь с полной отдачей, каждый день появляется интересный кадр.
Акоп Берберян занимается фотографией 30 лет. Работал в газетах «Ерекоян Ереван», «Коммунист», «Азатамарт» и др., в агентствах Арменпресс, АрмИнфо, был корреспондентом «Франс Пресс» и «Ассошиэйтед Пресс» в Армении. В 2004г. организовал персональную выставку в Бейруте, участвовал в фотовыставке по случаю Дня независимости (2003), в фотовыставке в Арцахе (1999).