Եվրախորհրդարանում բացվել է «Սպասումից վեր. Պատմություններ թուրք-հայկական սահմանից» ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական երկխոսության խթանմանը միտված«Սպասումից վեր. պատմություններ թուրք-հայկական սահմանից» մուլտիմեդիա ցուցահանդեսը սեպտեմբերի 16-20-ը ներկայացվում է Բրյուսելում` Եվրախորհրդարանի պալատում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելովՀրանտ Դինք hիմնադրամի պաշտոնական կայքը,«Սպասումից վեր» ցուցահանդեսը պատկերում է Կարս և Գյումրի սահմանային քաղաքների միջև երկար տարիներ դադարեցված երկխոսությունը: Երկաթուղու աշխատողները տարիներ շարունակ սպասել են գնացքի, որն այդպես էլ չի ժամանել: Ցուցադրության ընթացքում եվրոպական հասարակությանը կներկայացվեն հինգ փաստագրական ֆիլմեր, որոնք պատկերում ենհասարակ մարդկանց պատմություններն ու սպասումները. գյումրիաբնակ Կիման սպասել է Թուրքայից հյուրի, ով մի օր կգա և կթակի նրա դուռը; Բայանդուրի երեխաները, ովքեր խախտել են լռությունն իրենց երաժշտությամբ; իր պապի հետքերով գնալիս՝ Սոֆիայի ճանապարհը խաչվում է Կարսի բնակիչների հետ, ում գլխին կախված է տեղահանման վտանգը` ըստ քաղաքի բարեկարգման ծրագրի; մի քուրդի և մի հայի պատմություն, ովքեր փորձում էին միմյանց հասկանալ, քանզի երկուսն էլ գտվում էին նույն հետտրավմատիկ վիճակում: Բոլոր պատմությունները կոչ են պարունակում` լսել, խոսել և գործել սահմանից այն կողմ:
Փաստագրական ֆիլմերը նկարահանվել են «Մուլտիմեդիա երկխոսության համար» ծրագրի շրջանակներում, որը հովանավորվում է Նիդեռլանդների Թագավորության Գլխավոր Հյուպատոսարանի և Բրիտանիայի դեսպանատան կողմից: Ծրագրի նպատակն է ստեղծել բարենպաստ միջավայր թուրք և հայ երիտասարդ լուսանկարիչների համատեղ արտադրանքի համար՝ պատմությունները պատմելու նոր հնարքներով, բարձրացնել նրանց ձայնը և նպաստել երկու հարևան երկրների երկխոսությանը:
Ցուցահանդեսը հրավիրվել է ԵԽ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի, ԵՄ-Թուրքիա համատեղ խորհրդարանական հանձնաժողովում ԵԽ պատվիրակությանև ԵՄ-Հայաստան, ԵՄ-Ադրբեջան և ԵՄ-Վրաստանխորհրդարանական համագործակցությանհանձնաժողովներում ԵԽ պատվիրակության կողմից:Կազմակերպիչներեն են Հրանտ Դինքի hիմնադրամը, Գյումրու «Երիտասարդական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ-ն, Galata Fotoğrafhanesi և Free Press Unlimited կազմակերպությունները:Ֆիլմերը հանդիսանում են Ալեքսեյ Մանուկյանի, Անիլ Չիզմեսիողլուի, Անուշ Բաբաջանյանի, Արիֆ Յամանի, Արմենուհի Վարդանյանի, Դենիզ Պեկիյիսսիի, Էրեն Այթուղի, Մարիաննա Վարդանյանի, Սոֆյա Դանիելյանի և Վոլկան Դողարի համատեղ աշխատանքը:

В Европарламенте открылась выставка «Сверх ожиданий: Истории с турецко-армянской границы»
Мультимедиа-выставка «Сверх ожиданий: истории с турецко-армянской границы», призванная активизировать армяно-турецкий диалог, демонстрируется с 16 по 20 сентября в здании Европарламента в Брюсселе. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт фонда Гранта Динка, выставка рассказывает о диалоге между Карсом и Гюмри, прерванном на долгие годы: служащие железной дороги долгие годы ожидали прибытия поезда, которого так и не дождались.
Европейскому сообществу будут представлены пять документальных фильмов: это истории и ожидания обычных людей. Так Кима из Гюмри ожидает гостя из Турции, который в один прекрасный день, все-таки, постучит к ней в дверь; дети Баяндура, которые нарушили затянувшееся молчание своей музыкой: пути Софии, дед которой стал беженцем в годы Геноцида армян, пересекаются с жителями Карса, которым также предстоит покинуть этот город из-за так называемой «программы благоустройства; история курда и армянина, пытающихся понять друг друга, поскольку оба находятся в посттравматическом состоянии. Все истории призывают – слушать, говорить и действовать по ту стороны границы.
Документальные фильмы сняты в рамках программы «Мультимедиа во имя диалога», патронируемой генеральным консульством Нидерландов и посольством Великобритании. Цель программы – содействовать диалогу двух соседних стран и народов.
Выставка организована по инициативе комиссии внешних отношений Совета Европы, делегации СЕ в комиссиях парламентского сотрудничества ЕС-Турция, ЕС-Армения, ЕС-Азербайджан и ЕС-Грузия.
Организаторы выставки – Фонд Гранта Динка, ОО «Центр молодежных инициатив» Гюмри, организации Galata Fotoğrafhanesi и Free Press Unlimited.
Фильмы – продукт совместного производства Алексея Манукяна, Анила Чизмесиоглу, Ануш Бабаджанян, Арифа Ямана, Арменуи Варданян, Софьи Даниелян и Волкана Догара.