Հրայր Թովմասյանը տեսնում է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներ կատարելու անհրաժեշտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա՝ իրավունքի գերակայության, իշխանությունների թեւերի միջեւ հակակշիռների մեխանիզմների, մարդու իրավունքների ամրագրման եւ այլ նպատակներից ելնելով: Այս գնահատականը սեպտեմբերի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը՝ անդրադառնալով սահմանադրական բարեփոխումներ իրականացնելու համար հանձնաժողով ստեղծելու՝ ՀՀ նախագահի նախաձեռնությանը:«Բարեփոխումների կարիքն իսկապես կար, դրա համար Նախագահ Սարգսյանը ստեղծեց համապատասխան հանձնաժողովը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ պարզաբանեց նախարարը:
Թե ինչ բարեփոխումներ են նախատեսված՝ Հրայր Թովմասյանը դժվարարցավ պատասխանել՝ ընդգծելով, որ հենց այդ բարեփոխումների ուղղությունները որոշելու համար էլ ստեղծվել է հանձնաժողովը: «Եթե ես իմանայի, թե ինչ բարեփոխումներ են նախատեսվում, միանգամից կանցնեինք դրանց իրականացմանը, սակայն կա հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի, մասնագիտական քննարկումներ կանցկացնի, ինչից հետո հանրությանը կներկայացնի բարեփոխումների ծրագիրը»,- ասաց Թովմասյանը՝ ընդգծելով, որ այդ ծրագիրը կքննարկվի նաեւ քաղաքական ուժերի հետ:
ՀՀ Նախագահի` սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին սեպտեմբերի 4-ի հրամանագրում, մասնավորապես, նշված է, որ որոշումը պայմանավորվում է իրավունքի գերակայության սկզբունքի իրացման, մարդու հիմնական իրավունքների և ազատությունների երաշխավորման սահմանադրական կառուցակարգերը կատարելագործելու, իշխանությունների լիարժեք հավասարակշռումն ապահովելու և հանրային կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտությունից: Հանձնաժողովի նախագահն է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, մասնագիտական հանձնաժողովի քարտուղարն է ՀՀ Նախագահի ռեֆերենտ Սիրանուշ Սահակյանը: Մինչև 2014 թվականի ապրիլի 20-ը հանձնաժողովը պետք է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ներկայացնի սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը:

Armenian minister of justice sees necessity of constitutional reforms
YEREVAN, SEPTEMBER 6, ARMENPRESS: There is a necessity of constitutional reforms in Armenia having the aim to strengthen the rule of law, mechanisms of balances between branches of power, human rights and etc. Such estimation gave minister of justice of the Republic of Armenia Hrayr Tovmasyan during press conference on September 6 reverberating to the President’s initiative to form a committee for implementing constitutional reforms. “There was really need of reforms and for that aim President Sargsyan formed corresponding commission,” clarified the minister, reports “Armenpress”.
Hrayr Tovasyan had a difficulty to say what kind of reforms are planned highlighting the committee had been formed to decide in what directions reforms will be developed. “If I Knew what kind of reforms are planed we would implement them from this moment but there is a committee which will hold discussions and after that the program of reforms will be introduced to the society,” said Tovmasyan.
In September 4 decree signed by the Armenia’s President about forming Presidential Specialized Commission on Constitutional reforms is mentioned that the decision is conditioned by the necessity to enforce the principle of the rule of law, to improve constitutional mechanisms for ensuring the basic human rights and freedoms, to provide a full balance of power and increased efficiency of public administration. The president of the commission is the president of Constitutional Court of Armenia Gagik Haroutyunyan and Hransuh Hakobyan is the Secretary of the Presidential Specialized Commission on Constitutional reforms.