Քեթի Լիչն` իրեն ցնցած հայկական հյուրընկալության, երկկողմ հարաբերությունների ու սիրիահայերին աջակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթի Լիչն արդեն մի քանի տարի մեր երկրում է: Հիացած է հայկական հյուրընկալությամբ, հայերի հումորի զգացումով և անկեղծությամբ: Քեթի Լիչը հայ-բրիտանական հարաբերությունները բարձր է գնահատում: Միացյալ Թագավորության դեսպանության ղեկավարը նախատեսում է մոտ ժամանակներս մեր երկրում առնվազն մեկ Բրիտանական շաբաթ անցկացնել, որի ընթացքում կկազմակերպվեն միջոցառումներ` Հայաստանումբրիտանական կրթությունը, լեզուն, գիտությունն ու նորարարությունները, բիզնեսն ու ծառայությունները, արվեստն ու երաժշտությունը տարածելու նպատակով: Հայ-բրիտանական հարաբերությունների այսօրվա վիճակի և զարգացման մասին «Արմենպրես»-ը զրուցեց ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպան Քեթի Լիչի հետ:
- Տիկին դեսպան, հուլիսի 22-ին ծնվեց Միացյալ Թագավորության գահաժառանգը: Շնորհավորում ենք Ձեզ: Ամբողջ աշխարհը ցնծության մեջ է: Ի՞նչ խորհուրդ ունի թագաժառանգի ծնունդը Մեծ Բրիտանիայի համար եւ որո՞նք են արքայական ժառանգի մասին այն 7 հետաքրքիր փաստերը, որդեսպանությունն իր ակցիայով փորձում էր պատմել հայաստանցիներին:
- Շնորհակալություն շնորհավորանքներին համար: Երեխայի ծնունդը միշտ ուրախալի առիթ է, բայց բրիտանացիները հատկապես ոգևորված են, քանի որ Ուիլյամն ու Քեյթը իրենց ջերմությամբ ու պայծառությամբ շարժել են մարդկանց սրտերը: Նրանք հիանալի զույգ են, և մենք ամենայն բարիք ենք մաղթում նրանց: Ահա և այն հետաքրքիր փաստերը, որոնք մենք ներկայացրել ենք հանրությանը Հայաստանում.
- Ուիլյամի և Քեյթի երեխան, անկախ իր սեռից, համարվում է գահի երրորդ ժառանգորդ: Կառավարության2011թ. որոշմամբ ՄԹ-ումայլևս չի գործելու գահըմիայն տղամարդկանց փոխանցելու ավանդույթը:
- Խախտելով թագավորական ընտանիքի ավանդույթները` Քեյթը որոշել է, որ իր երեխային խնամելու հարցում առաջին շաբաթների ընթացքում իրեն օգնելու է ոչ թե դայակը ՝ այլ իր մայրը: Քեյթը թագավորական ընտանիքի առաջին կինն է, ով հրաժարվում է դայակի ծառայություններից:
- Թագավորական ընտանիքի երեխան արդեն ունի իր համար հատուկ գրված օրորոցային երգ: Կոմպոզիտոր Թոմ Մելորը, ով նաև հեղինակել է Քեյթի և Ուիլյամի հարսանեկան երգը, օրորոցայինն արդեն փոխանցել է ծնողներին: Այն կոչվում է «Քնիր»:
- Ուիլյամի և Քեյթի երեխան մի լուսավոր օր դառնալու է ՄԹ զինված ուժերի հրամանատար, անգլիական եկեղեցու գերագույն ղեկավար, համագործակցության 16 երկրների և 54 ազգերի ղեկավար:
- Թագավորական ընտանիքի երեխային մկրտելու համար Լոնդոնի արքեպիսկոպոսը ջուրը կբերի անմիջապես Հորդանան գետից:
- Թագավորական ընտանքի երեխայի ծնունդը համաշխարհային տնտեսությանը 425մլն դոլարի օգուտ է տալու:
- Թագավորական ընտանիքի երեխայի ծննդյան հետ կապված Twitter-ում ավելի քան 100,000 #Royalbaby անունով նշագրում է գրանցվել:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության հարաբերությունների ներկա փուլը,ի՞նչ ընթացք ունի քաղաքական երկխոսությունը,գոհացնո՞ղ են արդյոք տնտեսական կապերը:
- Անցած տարվա ընթացքում Հայաստան այցելեցին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ Բրիտանիայից` Եվրոպայի նախարար Դեյվիդ Լինդինգթոնը, ԱԳ փոխնախարար Սայմոն Ֆրեյզերը, ԱԳՆ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի ղեկավար Քոլին Ռոբերթսը, Լորդերի պալատի խոսնակ Լորդ Ուոլիսը և, իհարկե, կայացավ Ուելսի արրքայազնի ոչ պաշտոնական այցն ու հանդիպումը ՀՀ նախագահի հետ: Մայիսին Լոնդոնում տեղի ունեցավ երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումը: Ես շատ ուրախ եմ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման այս ընթացքի համար, և մենք նախատեսում ենք նույն ոգով աշխատել նաև այսուհետ:
Տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը մեր առաջնային քայլերից է: Հայաստանում այժմ բազմաթիվ բրիտանական բրենդներ կան՝ HSBC, Next, Debenhams, Marks & Spencer և այլն: Մենք ունենք նաև Բրիտանիայից կառավարվող մի քանի ընկերություններ՝ դեղագործական, քիմիական և կառուցապատման բնագավառներում: Անցյալ տարի նոյեմբերին մենք կազմակերպեցինք բրիտանական ընկերությունների այց Հայաստան: Ներկայացել էին ընկերություններ տարբեր բնագավառներից՝ ոսկերչականից մինչև ճարտարագիտական: Բայց մենք առավելագույնին ենք ձգտում: Բրիտանական Lidian ընկերությունը պլանավորում է դառնալ Հայաստանի ամենամեծ արևմտյան ներդրողը՝ իր հետ բերելով բնապահպանական, ֆինանսական և սոցիալական նոր ստանդարտներ: Մենք հավատում ենք, որ սա Հայաստանի ներդրումային ոլորտում դառնալու է նոր գործելաոճի հաստատման նախադեպ:
-Հայաստան-Մեծ Բրիտանիա հարաբերություններն ամրապնդող ի՞նչ միջոցառումներ են իրականացվելու մոտակա ժամանակներս:
- Քաղաքական տեսանկյունից՝ հաջորդ վեց ամսվա համար մենք նախատեսում ենք պառլամենտական խմբերի այցելություններ Հայաստան, ինչպես նաև լավ կլիներ Հայաստանից նույնպես պատվիրակություն ուղարկել Միացյալ Թագավորություն:Մենք նաև նախատեսում ենք Հայաստանում կազմակերպել առնվազն մեկ Բրիտանական շաբաթ, որի ժամանակ կտարածենք բրիտանական կրթությունն ու լեզուն, գիտությունն ու նորարարությունները, բիզնեսն ու ծառայությունները, արվեստն ու երաժշտությունը: Մենք ցանկանում ենք աշխատել հայկական և բրիտանական բիզնեսի ներկայացուցիչների՝ անհատների և կազմակերպությունների հետ, և խրախուսել, որպեսզի նրանք գործեն այս ոլորտներում:Ես նաև ուրախ եմ աշխատել բրիտանահայ համայնքի հետ՝ աջակցելու նրանց նախաձեռնություններին Հայաստանում: Օրինակ՝ Թեքեյան կենտրոնի հետ մեր համատեղ աշխատանքի արդյունքում կարողացանք հանգանակել ավելի քան 25 հազար ֆունտ ստերլինգ` Գյումրու Բայրոնի անվան դպրոցի ջեռուցման համակարգի վերակառուցման համար:
- Վերջերս ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Ձեր միջոցով դիմեց Մեծ Բրիտանիայի իշխանություններին` սիրիահայերին օգնություն տրամադրելու և սիրիահայերի համար նախատեսված թաղամասի ստեղծման հարցում ֆինանսավորում տալու վերաբերյալ: Փոխանցե՞լ եք, արդյոք, Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը հայկական կողմի առաջարկը, ինչպիսի՞ տրամադրվածություն կա եւ ի՞նչ ակնկալիքներ:
-Ես, իհարկե, խնդրանքըփոխանցել եմ: Մենք գիտակցում ենք, որ Հայաստանի կառավարությունը կարևորում է և ջանք է թափում սիրիահայերին համապատախան կացարանով և ապրելու պայմաններով ապահովելու համար: Բրիտանիայի կառավարությունն այժմ շեշտը դնում է փախստականների ճամբարներին հումանիտար օգնություն տրամադրելու վրա: Բայց հուսով եմ, որ մեր և Բրիտանիայի սփյուռքի ջանքերի շնորհիվ կկարողանանք տրամադրել աջակցություն հայաստանաբնակ սիրիահայերին:
-Դուք արդեն երկար ժամանակ եք Հայաստանում: Ի՞նչ նմանություններ եք նկատում հայերի և բրիտանացիների միջև: Մեր ազգին բնորոշ ո՞ր գծերն են Ձեզ դուր եկել:
-Ես դեռ ցնցված եմ հայկական հյուրընկալությամբ, այն գերազանցում է այն ամենը, ինչ տեսել եմ ՄԹ-ում: Հումորի զգացումը, ջերմությունը, անկեղծությունը՝ սրանք են այն հատկությունները, որ, հավանում եմ իմ հայ գործընկերների և ընկերների մեջ:

Кэтрин Лич об армянском гостеприимстве, двусторонних отношениях и помощи сирийским армянам
Посол Великобритании в Армении Кэтрин Лич уже несколько лет находится в нашей стране и не устает восхищаться армянским гостеприимством, чувством юмора и искренностью людей.
Высоко оценивая уровень армяно-британских отношений и стремясь к большему, дипломат планирует в ближайшее время организовать в Армении, как минимум, одну «британскую» неделю, в рамках которой будут представлены британское образование и язык, наука и инновации, бизнес и услуги, искусство и музыка этой страны для дальнейшей их популяризации в Армении.
Нынешний этап армяно-британских отношений и перспективы их развития и стали темой беседы Арменпресс с послом Великобритании Кэтрин Лич.
Г-жа посол, 22 июля появился на свет наследник британской короны. Поздравляю Вас с этим событием. Весь мир ликовал по этому поводу. Что значит появление наследного принца для Великобритании и каковы те 7 самых интересных фактов, которые посольство своей акцией пытается представить гражданам Армении?
Благодарю за поздравления. Рождение ребенка – всегда радостное событие. Британцы были особенно воодушевлены, поскольку Уильям и Кейт своим теплом и светом давно покорили их сердца. Это прекрасная пара и мы желаем им всяческих благ. А вот и те 7 интересных фактов, которые мы представили армянской общественности:
Ребенок Уильяма и Кейт, независимо от пола, считается третьим в очереди на британский престол. Решением правительства 2011 года, в Великобритании больше не будет действовать традиция передачи короны только наследникам мужского пола.
В нарушение традиций королевской семьи, Кейт решила, что в первые недели после рождения ребенка в уходе за ним ей будет помогать не няня, а ее мать. Кейт – первая женщина в королевской семье, отказавшаяся от услуг няни.
Ребенок королевского рода уже имеет персонально для него написанную колыбельную. Композитор Том Меллор, создавший также свадебную песню для Уильяма и Кейт, уже передал колыбельную родителям наследника. Песня называется «Спи».
Сын Уильяма и Кейт в один прекрасный день станет командующим Вооруженных сил Великобритании, главой Англиканской церкви, руководителем 16 стран содружества и 56 наций.
Для крестин королевского наследника архиепископ Лондона возьмет воду из самого Иордана
Рождение этого ребенка даст мировой экономике дивиденты в 425 млн долларов
В связи с рождением наследника в королевской семье в Twitter зарегистрировано более 100,000# кликов на имя Royalbaby.
Как Вы оцениваете нынешний уровень армяно-британских отношений, политический диалог между двумя странами, экономические связи?
В прошлом году Армению посетили высокопоставленные должностные лица из Британии: министр по делам Европы Дейвид Линдингтон, замминистра иностранных дел Саймон Фрейзер, региональный руководитель МИД по странам Восточной Европы и Центральной Азии, спикер Палаты лордов, лорд Уолисс и, конечно, состоялся неофициальный визит принца Чарльза в Армению и его встреча с президентом РА. А в мае в Лондоне состоялась встреча министров ИД двух стран. Я очень довольна этим ходом развития отношений между двумя странами и мы намерены продолжать в том же духе и впредь.
Что касается экономических отношений, то их развитие - одна из наших приоритетных целей. В Армении уже есть многочисленные британские бренды HSBC, Next, Debenhams, Marks & Spencer и др. Действуют также несколько компаний, управляемых из Британии – в фармацевтической, химической и в строительной сфере. В ноябре прошлого года мы организовали визит представителей британских компаний в Армению, представив разные сферы – от ювелирной до инженерной.
Но мы стремимся к большему. Британская компания Lidian претендует стать самым крупным западным инвестором в Армении, привнеся в страну новые экологические, финансовые и социальные стандарты Мы верим, что это станет прецедентом нового образа действий в инвестиционной среде Армении.
Какие в ближайшее время Вы планируете мероприятия для укрепления отношений Армения-Великобритания?
В политическом плане, в следующие 6 месяцев мы планируем парламентские визиты в Армению, желательно, чтобы аналогичная делегация была бы и из Армении. Мы также хотим организовать в Армении, как минимум, одну «британскую» неделю, в ходе которой представим британское образование, язык, науку и инновации, бизнес и услуги, искусство и музыку.
Мы хотели бы работать с представителями армянского и британского бизнеса, и стимулировать их деятельность в этой сфере. Я рада также работать с армянской общиной Британии и содействовать их инициативам в Армении. К примеру, мы совместными усилиями с центром «Текеян» смогли собрать более 25 тысяч фунтов стерлингов для реконструкции системы отопления в школе имени Байрона в Гюмри.
Недавно министр диаспоры Армении Грануш Акопян при Вашем посредничестве обратилась к британским властям по вопросу финансирования, необходимого для оказания помощи сирийским армянам и строительства предусмотренного для них жилого квартала. Передали ли Вы уже британскому правительству просьбу армянской стороны и как она воспринята?
Конечно, я передала это предложение. Мы понимаем, что правительство Армении не жалеет усилий, чтобы обеспечить сирийских армян жильем и средствами к существованию. Британское правительство сейчас акцентирует внимание на оказании гуманитарной помощи лагерям беженцев Но, надеюсь, что нашими и усилиями британской диаспоры мы сможем оказать содействие сирийским армянам.
Вы уже достаточно долго находитесь в Армении. Видите ли Вы что-то общее между армянами и британцами? Какие черты армянской нации для Вас наиболее привлекательны?
Я потрясена армянским гостеприимством, это превосходит все, что я видела в Британии. А чувство юмора, сердечность, искренность – это то, что мне особенно нравится в моих армянских коллегах и друзьях.