Էլինա Չոլախյանը «Մանկական նոր ալիք 2013»-ում զբաղեցրել է 8-րդ տեղը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրիմի «Արտեկ» համերգային դահլիճում անցկացվող «Մանկական նոր ալիք 2013» միջազգային ամենամյա մրցույթում հաղթել է Ուկրաինայի ներկայացուցիչ 12-ամյա Սոֆյա Տարասովան` երկու մրցութային օրերի ընթացքում հավաքելով 197 միավոր` հնարավոր 198-ից: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով մրցույթի պաշտոնական կայքը, Հայաստանը ներկայացնող 9-ամյա Էլինա Չոլախյանը` հավաքելով հանրագումարային 186 միավոր, կիսում է 8-րդ հորիզոնականը Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Վլադ Կոստարյովի հետ:
Մրցույթի երկրորդ հորիզոնականը բաժին է ընկել Լատվիայի ներկայացուցիչ Պաուլինա Սկրաբիտեին եւ Ռուսաստանի պատվիրակ Դիանա Խիրտովային: Երրորդ տեղում է Ուզբեկեստանը ներկայացնող Սաբինա Մուստայեւան:
Էլինա Չոլախյանը օգոստոսի 18-ին` մրցութային առաջին օրը, որպես միջազգային հիթ ներկայացրել էր ամերիկյան երգչուհի Քրիսթինա Ագիլերայի երգացանկից «Hurt» ստեղծագործությունը: Մրցութային երկրորդ օրը մեր երկրի պատվիրակը կատարել էր Վարդուհի Վարդանյանի երգացանկից «Վերադարձ» ստեղծագործությունը: Քրիսթինա Ագիլերայի «Hurt» երգը հատուկ մրցույթի համար գործիքավորել էր երգահան Դերհովան: Դուդուկահար Կամո Սեյրանյանն այն համադրել էր էթնո երաժշտական էլեմենտներով, իսկ «Վերադարձ» երգի գործիքավորումն իրականացրել էր երգահան Արսեն Գրիգորյանը:
Ավելի վաղ Ղրիմից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մրցույթի հայաստանյան պատվիրակության անդամ Սյուզի Շահբազյանը նշել էր, որ բոլոր մասնակիցների տրամադրությունը շատ բարձր է, մրցույթի ընդհանուր մթնոլորտը շատ առողջ է, եւ չկա ոչ մի լարվածություն մասնակիցների միջեւ: Հայաստանի մասնակցին սատարելու եւ համերգային ծրագրին մասնակցություն են ունեցել երգչուհի Լիդուշիկը, Վլադիմիր Արզումանյանը, «Մանկական նոր ալիք 2012» մրցույթում Հայաստանը միաժամանակ ներկայացրած Սոնա Գյուլխասյանը եւ Արինա Մալխասյանը, ինչպես նաեւ «Նոր ալիք 2013»-ի հայաստանյան պատվիրակ Մաշա Մնջոյանը:
«Մանկական նոր ալիք 2013»-ը, կանոնադրության համաձայն, չի հեռարձակվում ուղիղ եթերով, այլ ցուցադրվում է մրցույթին մասնակցած երկրներից հեռարձակման իրավունք ձեռք բերած հեռուստատեսություններով մրցույթի ավարտից օրեր անց: Հայաստանում մրցույթի հեռարձակման իրավունքը պատկանում է «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը, որը առաջիկա օրերին մոնտաժային աշխատանքների ավարտից հետո կներկայացնի այն հանդիսատեսի դատին: Այս տարի մրցույթին մասնակցում էր 11 երկրի 16 պատանի երաժիշտ:

Элина Чолахян – участница «Детской новой волны-2013» от Армении – заняла 8-ое место
На ежегодном международном конкурсе «Детская новая волна», проходящем в этом году в Крыму – в концертном зале «Артек» - победу одержала представительница Украины – 12-летняя Софья Тарасова, набрав за два конкурсных дня 197 очков из 198 возможных.
Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт конкурса, выступавшая от Армении 9-летняя Элина Чолахян с 186-тью очками разделила 8-место с представителем России Владом Костаревым.
На втором месте – певица из Латвии Паулина Микрабите и россиянка Диана Хиртова. На третьем – Сабина Мустаева из Узбекистана.
В первый конкурсный день Элина в качестве международного хита исполнила песню из репертуара американской певицы Кристины Агилеры, а во второй, согласно условиям конкурса, хит своей страны – песню Вардуи Варданян «Возвращение, автор которой - певец и композитор Арсен Григорян - заново аранжировал эту песню для ее новой исполнительницы. Первую песню аранжировал Дерхова, а дудукист Камо Сейранян расцветил ее этническими элементами.
Ранее в беседе с корр. Арменпресс из Крыма член армянской делегации Сюзи Шахбазян отметила, что все участники были в прекрасном настроении и атмосфера конкурса была чудесной. Для поддержки Элины и участия в концертной программе в Крым съехались также певица Лидушик, Владимир Арзуманян, представительницы Армении в «Детской новой волне-2012» Сона Гюльхасян и Арина Малхасян, а также член армянской делегации Маша Мнджоян.
Ежегодный музыкальный конкурс «Детская новая волна-2013» в этом году проходил в Крыме – в концертном комплексе «Артек» - с 18 по 20 августа.
Согласно условиям конкурса, он не транслируется в прямом эфире, а демонстрируется спустя несколько дней после окончания телекомпаниями стран-участниц, приобретших соответствующие на это права. В Армении подобным правом обладает телекомпания «Армения».