Արցախը դառնում է տարածաշրջանային կայունության գլխավոր գործոն. Լարիսա Ալավերդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի` Բաքու կատարած այցը նվեր էր Ադրբեջանում իշխող կլանի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման կարծիք լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտնեց ԱԺ նախկին պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը: Նրա կարծիքով` այս այցն ավելի կարևոր էր Ալիևի համար վերջինիս վերընտրության փորձի համատեքստում:
«Պետք է զերծ մնալ «տեսաք Ռուսաստանն ինչ արեց» արտահայտությունից մտայնությունից: Այս հանդիպումը չի կարող ունենալ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների վրա»,- ասաց Ալավերդյանը
Նրա խոսքով, այնուամենայնիվ, տարածաշրջանային իրադարձություններին զուտ արձագանքողի դերում լինելը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության և դիվանագիտական հիմնական թերությունն է:
«Արցախն ավելի է դառնում տարածաշրջանում և քաղաքական և անվտանգության և կայունացման գլխավոր գործոն»,- ասում է Ալավերդյանը: Նրա կարծիքով` Հայաստանը պետք է միշտ նոր նախաձեռնություններով հանդես գա արտաքին քաղաքականության հարցերում:

YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS: The visit of the President of the Russian Federation Vladimir Putin to Baku was a gift for the governing clan in Azerbaijan. As reported by Armenpress, this was stated by the former deputy of the National Assembly Larisa Alaverdyan at the press conference. According to her, this visit was more important for Ilham Aliyev in the context of the reelection attempt.
Larisa Alaverdyan noted that being just a responder to the regional events is the main shortcoming of the Armenia’s foreign policy and diplomacy.
“Artsakh is becoming the main political, security and stability factor in the region”, - stated Larisa Alaverdyan. According to her, Armenia should always come forth with new initiatives in the foreign policy.