Ազգային ավիափոխադրողների համար մրցույթի կանոններում փոփոխություններ կլինեն
ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային ավիափոխադրողի համար մրցույթը կհայտարարվի, երբ Mckinsey & Company խորհրդատվական ընկերությունը կավարտի վերլուծել արդյունքները եւ դրանք կներկայացնի ՀՀ կառավարությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության մամուլի քարտուղար Նելլի Չերչինյանը: «Մենք արդեն հայտարարել ենք, որ մրցույթը չի հայտարարվի, քանի դեռ ընկերությունն ամբողջությամբ չի ավարտել իր աշխատանքները»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ սեպտեմբերի վերջին ընկերությունը կավարտի այդ աշխատանքները եւ դրանց արդյունքները կներկայացվեն կառավարությանը, ինչից հետո արդեն կորոշվի մրցույթի օրը:
Մրցույթի պայմաններում կլինեն փոփոխություններ, սակայն, թե հատկապես որոնք են դրանք լինելու, Նելլի Չեչինյանը չմանրամասնեց: «Այս պահին չեմ կարող ասել, թե ինչ փոփոխություններ կլինեն: Դրանք կհրապարակվեն այ ժամանակ, երբ խորհրդատվական ընկերությունը կներկայացնի իր վերլուծություններն ու առաջարկները: Հենց դրա համար ենք մենք մրցույթի հայտարարման ժամկետը երկարաձգել»,- ասաց նա: Միջազգային ավիափոխադրողները մրցույթին մասնակցելու հնարավորություն չեն ստանա: Նելլի Չերչինյանը վստահեցրեց, որ հայտարարվելիք մրցույթին կմասնակցեն միայն տեղական ավիաընկերությունները:
ՀՀ կառավարությունը հունիսի 6-ի նիստում ընդունել էր փուլային տարբերակով օդային փոխադրումների ազատականացմանն անցում կատարելու ռազմավարությունը, որով նախատեսվում էր ոլորտում ունենալ առնվազն 3 հայկական ավիաընկերություններ, որոնք կընտրվեն մրցութային տարբերակով: Այս որոշումը կայացվել է՝ հաշվի առնելով շուկայի ազատականացման, ՀՀ ազգային անվտանգության և տնտեսության վրա ներգործելու տարբերակներում առկա դրական և բացասական հնարավոր հետևանքները:
Մրցույթի հայտարարման ժամկետը, սակայն, հետաձգվեց, քանի որ McKinsey & Company ընկերությունը ցանկություն էր հայտնել խորհրդատվական աջակցություն տրամադրել: Ամերիկյան հայտնի ընկերության կողմից փորձ է արվել օդային փոխադրումների լավագույն տարբերակն առաջարկել Հայաստանին, որպեսզի այն կարողանա ավելի շատ ավիաընկերություններ ներգրավել, իսկ ավիատոմսերը լինեն էժան և մրցունակ:

Ожидаются изменения в условиях конкурса для национальных авиаперевозчиков
Конкурс на национального авиаперевозчика будет объявлен, когда консультативная компания Mckinsey & Company завершит анализ полученных ею данных и представит свои заключения и предложения в правительство Армении. Об этом в беседе с Арменпресс сказала пресс-секретарь Главного управления гражданской авиации Нелли Черчинян, добавив, что эти работы будут завершены в сентябре и. после представления результатов в правительство, будет назначена дата проведения конкурса.
Отметив, что предполагается внести изменения в условия конкурса, Нелли Черчинян не уточнила какие . «Пока не могу сказать, они будут оглашены тогда, когда консультативная компания представит свои выводы и предложения. Именно поэтому мы и отложили этот конкурс Она особо подчеркнула, что международные авиаперевозчики не получат возможность участвовать в этом конкурсе, этот конкурс только для отечественных авиакомпаний.
6 июня на заседании правительства Республики Армения была принята Стратегия поэтапной либерализации сферы воздушных перевозок Армении, которая предполагает наличие. как минимум, трех армянских авиакомпаний в этой сфере. Это решение принято с учетом либерализации воздушных перевозок, возможных позитивных и негативных последствий для сферы национальной безопасности и экономики.
Сроки проведения конкурса были отложены из-за желания McKinsey & Company оказать консультативную помощь. Известная американская компания намерена предложить Армении лучший вариант воздушных перевозок, чтобы привлечь больше авиакомпаний, что снизит стоимость авиабилетов и обеспечит конкурентоспособность.