«Մանկական նոր ալիք 2013»-ում Հայաստանի մասնակցի երգերն արդեն ընտրվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:«Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող 9-ամյա Էլինա Չոլախյանի երգացանկը հաստատվել է: Ղրիմից «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում մրցույթի հայաստանյան պատվիրակության անդամ Սյուզի Շահբազյանը տեղեկացրեց, որ օգոստոսի 18-20-ն ընկած ժամանակահատվածում անցկացվող մրցույթի առաջին օրը, Ղրիմի «Արտեկ» համերգային դահլիճում որպես միջազգային հիթԷլինան կկատարի ամերիկյան երգչուհի Քրիսթինա Ագիլերայի երգացանկից «Hurt» երգը, իսկ մրցութային երկրրոդ օրը մեր երկրի պատվիրակը կներկայացնի Վարդուհի Վարդանյանի երգացանկից «Վերադարձ» ստեղծագործությունը:
«Առաջին երգը գործիքավորել է Դերհովան: Դուդուկահար Կամո Սեյրանյանը այն համադրել է էթնո երաժշտական էլեմենտներով»,- ասաց Շահբազյանը: Նրա խոսքով` «Վերադարձ» երգի գործիքավորումն իրականացրել է երգահան Արսեն Գրիգորյանը:
Հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչը նշեց, որ մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքները բարեհաջող են ընթանում, եւ մեր ներկայացուցիչը ջանք չի խնայում լավ ներկայանալու համար:
Օգոստոսի 7-ի գիշերը «Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթում Հայաստանի ներկայացուցիչը մայրիկի հետ մեկնել էր Սիմֆերոպոլ:Էլինա Չոլախյանը «Շանթ» հեռուստաընկերության «Աստղիկ 3» նախագծիհաղթողն է: Նա ավարտել է Երգի պետական թատրոնը: Այժմ գերազանցությամբ սովորում է Երեւանի Չեխովի անվանթիվ 55դպրոցում, Սայաթ- Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի դաշնամուրային բաժնում արդեն փոխադրվել է 5-րդ դասարան: Փոքրիկ աստղը նաեւ ստեղծագործում է, ունի մի քանի հեղինակային երգեր, որոնք արդեն գործիքավորվել են:
«Մանկական նոր ալիք 2013»-ը, կանոնադրության համաձայն, չի հեռարձակվում ուղիղ եթերով, այլ ցուցադրվում է մրցույթին մասնակցած երկրներից հեռարձակման իրավունք ձեռք բերած հեռուստատեսություններով մրցույթի ավարտից օրեր անց: Հայաստանում մրցույթի հեռարձակման իրավունքը պատկանում է «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը: Հաղթանակի համար այս տարի մրցում են մասնակից 16 երկրների ներկայացուցիչներ:
«Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթի շրջանակում օգոստոսի 13-ին Յալթայում կայացել է այդ մրցույթում դեռ 2011 թվականին Հայաստանը ներկայացրած երգչուհի Լիդուշիկի (Լիդա Առաքելյան) եւ Չեխիայից հայկական արմատներ ունեցող երգչուհի Դիանա Քալաշովայի «Քո նման» երգի տեսահոլովակի պրեմիերան: Լիդուշիկը եւ Դիանա Քալաշովան ելույթ են ունենալու նաեւ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի ժողովրդական արտիստուհի Թամարա Գվարցետելիի հետ` կատարելով «Мамины Глаза» երգը:

Песня участницы «Детской Новой волны-2013» от Армении уже утверждена
«Репертуар» 9-летней Элины Чолахян - участницы музыкального конкурса «Детская новая волная-2013» от Армении - наконец, утвержден. В беседе с корр. Арменпресс из Крыма член армянской делегации Сюзи Шахбазян сообщила, что в первый конкурсный день Элина в качестве международного хита исполнит песню из репертуара американской певицы Кристины Агилеры, а во второй, согласно условиям конкурса, хит своей страны – это будет песня Вардуи Варданян «Возвращение, автор которой - певец и композитор Арсен Григорян - заново аранжировал эту песню для ее новой исполнительницы. Первую песню аранжировал Дерхова, а дудукист Камо Сейранян расцветил ее этническими элементами.
По словам Сюзи Шахбазян, подготовка к конкурсу идет полным ходом и очень успешно, а наша участница не жалеет сил, чтобы достойно представить Армению.
9-летняя Элина Чолахян заблаговременно отправилась на конкурс: ночью 7 августа она отбыла со своей мамой в Симферополь, а оттуда - в Крым.
Элина Чолахян – победительница проекта «Звездочка-3» телекомпании «Шант». Она выпускница Государственного театра песни, а сейчас продолжает учебу, причем на «отлично», в Ереванской школе имени Чехова и на фортепианном отделении музыкальной школы Саят-Нова: перешла в 5-ый класс. Элина также пишет песни, несколько ее авторских песен уже аранжированы.
Ежегодный музыкальный конкурс «Детская новая волна-2013» в этом году проводится в Крыме – в концертном комплексе «Артек» - с 18 по 20 августа. Согласно условиям конкурса, он не транслируется в прямом эфире, а демонстрируется спустя несколько дней после окончания телекомпаниями стран-участниц, приобретших соответствующие на это права. В Армении подобным правом обладает телекомпания «Армения».
За победу в конкурсе «Детская новая волна-2013» в этом году будут бороться представители 16 стран.
13 августа в рамках конкурса «Детская новая волна» состоялась также премьера видеоролика песни «Как ты», которую участница «Детской новой волны-2011» от Армении – певица Лидушик (Лида Алавердян) исполнила вместе с соотечественницей из Чехии Дианой Калашовой. Кроме того,
Лидушик вместе с Дианой выступят в концертном зале «Артек» в Крыме вместе с народной артисткой Грузии и России Тамарой Гвердцители, исполнив песню «Мамины глаза».