Դայշին Կաշիմոտոն ելույթ կունենա ֆիլհարմոնիկի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի հայտնի ջութակահար Դայշին Կաշիմոտոն սեպտեմբերի 20-ին ելույթ կունենա Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ` Երևանյան 7-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՊՖՆ մամլո ծառայությունից` ճապոնացի ջութակահարը նվագախմբի և դիրիժոր Իսրայել Յինոնի հետ կկատարի Պրոկոֆևի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը:
Կաշիմոտոն ՀՊՖՆ-ի հետ ելույթ է ունեցել նաև նախորդ տարի` ներկայացնելով հանդիսատեսին Շոստակովիչի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը:
Համերգին հանդես կգա նաև դաշնակահար Մատան Պորատը: Կներկայացվեն Հանս-Պետեր Դոքի, Բեթհովենի և Չայկովսկու ստեղծագործությունները:
Դայշին Կաշիմոտոն ծնվել է 1979 թվականին, Լոնդոնում: Ջութակ նվագել է սկսել երեք տարեկան հասակից: Յոթ տարին դեռ չբոլորած` դարձել է Ջուլիարդի դպրոցի պատմության մեջ ամենակրտսեր աշակերտը: Սովորել է հռչակավոր ջութակահար Զախար Բրոնի մոտ / վերջինիս աշակերտն է եղել նաև Մաքսիմ Վենգերովը/: Կաշիմոտոն ավարտել է նաև Ֆրայբուրգի երաժշտական բարձրագույն դպրոցը: Մի շարք միջազգային մրցույթների դափնեկիր է, ելույթ է ունեցել բազմաթիվ աշխարհահռչակ նվագախմբերի և դիրիժորների հետ: Ձայնագրել է երեք սկավառակ` Բեթհովենի, Ֆրանկի, Պրոկոֆևի, Տորու Տակեմիցուի և բազմաթիվ այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործություններով: Լրատվամիջոցները նրան հաճախ անվանում են ծագող արևի երկրի լար:

Daishin Kashimoto will perform with Armenian Philharmonic Orchestra
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS: Famous Japanese violinist Daishin Kashimoto will perform Armenian Philharmonic Orchestra on September 20 in framework of 7th Yerevan international music festival. “Armenpress” was informed from press service of Armenian Philharmonic Orchestra that the Japanese violinist will perform number 1 violin concert of Prokofev. Kashimoto also performed with Armenian Philharmonic Orchestra last year introducing to the audience number 1 violin concert of Shostakovich. At the concert will also perform pianist Matan Porat.
Daishin Kashimoto was born in 1979 in London. He began playing violin when he was three years old. He became the youngest pupil in Juliard school history when he was seven years old. He also graduated from Fraiburg music high school. He is a winner of several international festivals, performed with many famous orchestras and conductors. He released three CDs. Media often call him cord of raising son country.