«Մանկական նոր ալիք 2013»-ում Հայաստանի մասնակցի երգի ընտրությանը մնացել են հաշված օրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող Էլինա Չոլախյանը օգոստոսի 8-ին իր մայրիկի հետ կմեկնի Ղրիմ, որտեղ նախքան օգոստոսի 18-20-ն անցկացվող մրցույթը կկատարվի մասնակիցների երգերի վերջնական ընտրություն: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Արմենիա» հեռուստաընկերության երաժշտական պրոդյուսեր Իրինա Վարդանյանը նշեց, որ մրցույթի հայաստանյան պատվիրակությունը կմեկնի Ղրիմ օգոստոսի 11-ին:
«Շատ երգեր են ընտրվել, որոնցից դեռեւս չենք կողմնորոշվել, թե որի վրա կանգ կառնենք: Էլինան շատ յուրահատուկ ձայն ունի, շատ հզոր ձայնային տվյալներ: Սկզբնական շրջանում որպես միջազգային հիթ ընտրվել էր ամերիկյան երգչուհի Ագիլերայի երգացանկից մի երգ, հետո Նիլուի «Օլա-օլա» երգը: Վերջնականապես կընտրվի առաջկա օրերին»,- պատմեց Վարդանյանը: Նրա խոսքով` մրցութային երկրրոդ օրը մեր երկրի պատվիրակը կկատարի Վարդուհի Վարդանյանի երգացանկից «Վերադարձ» երգը: «Երգը շատ գեղեցիկ է եւ նորովի է գործիքավորվել երգահան Արսեն Գրիգորյանի կողմից»,- ասաց երաժշտական պրոդյուսերը: Նա նաեւ ավելացրեց, որ թեեւ պետք չէ կանխատեսումներ անել, սակայն հաստատ է այս տարի, մրցույթի մասնակիցների թվում կան բավականին ուժեղ մրցակիցներ:
«Մանկական նոր ալիք 2013» միջազգային ամենամյա մրցույթն անցկացվում է Ղրիմի «Արտեկ» համերգային համալիրում: Համաձայն մրցույթի կանոնադրության` «Մանկական Նոր ալիք»-ը չի հեռարձակվում ուղիղ եթերով, այլ ցուցադրվում է մրցույթին մասնակցած երկրներից հեռարձակման իրավունք ձեռք բերած հեռուստատեսություններով մրցույթի ավարտից օրեր անց: Հայաստանում մրցույթի հեռարձակման իրավունքը պատկանում է «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը: «Մանկական նոր ալիք 2012» մրցույթում Հայաստանի ներկայացուցիչ Սոնա Գյուլխասյանը զբաղեցրել էր երկրորդ տեղը:

До выбора песни участницы «Детской новой волны-2013» от Армении остались считанные дни
Представительница Армении на «Детской новой волне-2013» - Элина Чолахян отбудет в Крым вместе с мамой уже 8 августа, именно там до начала конкурса предстоит окончательный выбор песни. Как сказала в беседе с Арменпресс музыкальный продюсер телекомпании «Армения» Ирина Варданян, армянская делегация отбудет в Крым чуть позже – 11 августа.
«Мы выбрали много песен, но пока не сориентировались, какой из них следует отдать предпочтение. У Элины довольно своеобразный голос и сильные вокальные данные. Сначала в качестве международного хита мы остановили свой выбор на песне из репертуара американской певицы Кристины Агилеры. Затем выбрали песню Нилу «Ола-Ола». Окончательный выбор состоится уже в ближайшие дни», - сказала музыкальный продюсер.
Во второй конкурсный день Элина исполнит, согласно условиям конкурса, хит своей страны – это будет песня Вардуи Варданян «Возвращение, автор которой - певец и композитор Арсен Григорян - заново аранжировал эту песню для ее новой исполнительницы.
Ежегодный музыкальный конкурс «Детская новая волна-2013» в этом году проводится в Крыме – в концертном комплексе «Артек» с 18 по 20 августа и представлять Армению будет Элина Чолахян. Согласно условиям
Конкурса, он не транслируется в прямом эфире, а демонстрируется спустя несколько дней после окончания телекомпаниями стран-участниц, приобретших соответствующие на это права. В Армении подобным правом обладает телекомпания «Армения».