Տուրիզմի մասնագետը զբոաշրջիկների հանդեպ վերաբերմունքի ջերմացման անհրաժեշտություն է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տուրիզմը զարգացնելու համար Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին անհրաժեշտ է ընդգծված բարիդրացիական ու ջերմ վերաբերմունք ցույց տալ: Այդ մասին հուլիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը: «Մենք պետք է այլ կերպ մտածենք, որ սա մարդ է, ով եկել է մեր երկիր` իր երկրում վաստակած գումարը մեզ տալու, որպեսզի մենք աշխատատեղեր ստեղծենք եւ մեր կյանքը բարեկեցիկ լինի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Մինասյանը՝ հավելելով, որ այդ մոտեցումն ամբողջ աշխարհն է որդեգրել: Մասնագետն ասաց, որ պետությունը պետք է ավելի լուրջ աշխատանք կատարի Հայաստանի տուրիստական հնարավորությունների գովազդի հարցում:
Մինասյանը խոսեց Հայաստանում տուրիզմի զարգացման ուղղությունները հստակեցնելու եւ տուրիստ մատակարարող հիմնական երկրների ուղղությամբ թիրախային աշխատանք տանելու անհրաժեշտության մասին: Նա նշեց EURHODIP-ի (Տուրիզմի աջակցության և հյուրընկալության կրթության ու մասնագիտական պատրաստման միջազգային ասոցիացիա)շրջանակում վերջերս Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի արձանագրած լուրջ հաջողությունների մասին:
Հայաստանը տուրիզմի զարգացման մեծ պոտենցիալ ունի: ՀՀ տարածքում անհաշվելի են պատմամշակութային կոթողներն ու բնապատկերների բազմազանությունը: Կառավարությունը զբոսաշրջության զարգացումը Հայաստանում գերակա ծրագիր է հռչակել: 2012-ին Հայաստան է այցելել 840 հազարից ավելի զբոսաշրջիկ` 11.3 տոկոսով ավելի, քան 2011-ին:

Specialist sees necessity of warmer attitude towards tourists in Armenia
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS: For developing tourism in Armenia we need to express highlighted warm attitude towards arriving tourists. Such opinion expressed rector of Armenian institute for tourism Robert Minasyan. “We should think in a different way realizing that tourist is a person who has come to give us his money earned in his country which will help us to create workplaces and improve our life,” said Minasyan adding that approach has been accepted by the whole world, reports “Armenpress”. The specialist said that the country must implement more serious job in advertizing our touristic opportunities.
Minasyan spoke about necessity of clarifying developments directions of Armenian tourism and implementing target work towards countries which supply with tourists. He mentioned about cooperation with EURHODIP-international association supporting hospitality and tourism education and training.
Armenia has great potential for developing tourism. In the territory of the Republic of Armenia exist numerous historical and cultural monuments and landscapes. Government has announced tourism development in Armenia as a priority program. In 2012 814 000 tourists visited Armenia which is 11.3 percent more than in 2011.