Վոլոչկովան հայ հանդիսատեսին երկար սպասեցնել չտվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության վաստակավոր արտիստուհի Անաստասիա Վոլոչկովան իր «Նոր դար» խորագրով համերգային շոու ծրագրով մոտ մեկ տարի անց կրկին կներկայանա հայ հանդիսատեսին: Շոուն ծրագրված է սեպտեմբերի 15-ին Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում:«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ֆորպոստարտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Զառա Մխեյանը, ով այժմ Վոլոչկովայի պաշտոնական պրոմոուտերն է, պատմեց, որ ի տարբերություն 2012 թվականի հոկտեմբերին կայացած համերգի, Վոլոչկովան այս տարի հանդիսատեսի դատին կհանձնի բոլորովին նոր համերգային ծրագիր:«Այս տարի, ի տարբերություն նախորդ տարվա, համերգի տոմսերի գները ավելի մատչելի կլինեն 5-10 հազար դրամի միջակայքում, քանի որ նախորդ տարի խորեոգրաֆիկ ուսումնարանի մի խումբ երեխաներ չկարողացան մասնակցել համեգին, մի մասին էլ Վոլոչկավոն անձամբ էր հրավիրել»,- նշեց Մխեյանը:
Նրա խոսքով` ելնելով նաեւ այն հանգամանքից, որ բալետի աստղն ունի սեպտեմբերի 13-ին Թիֆլիսում նախանված համերգ, նպատակահարմար են գտել Երեւանում եւս հանրությանը ներկայացնել նոր համերգային ծրագիրը:«Այժմ մենք մեծ շրջագայություն ենք պատրաստել դեպի Գերմանիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ` նոր ծրագիրը ներկայացնելու նպատակով»,- ասաց «Ֆորպոստարտ» ընկերության գլխավոր տնօրենը: Արամ Խաչատրյանի ֆիլհարմոնիկ մեծ համերգասրահի սեպտեմբերյան ծանրաբեռնվածությունն է պատճառ հանդիսացել, որ համերգը կայանա Գաբրիել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի բեմում:«Ես զգացի, որ նախորդ տարի կար ինտելեգենտ հանրություն, որը, ցավոք սրտի, չկարողացավ ներկա գտնվել համերգին, եւ մենք մեծ ցանկություն ունեինք, որ բոլորը կարողանան դիտել շոուն»,- ավելացրեց նա:
Ռուսաստանից «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Վոլոչկովայի համերգային ծրագրերի տնօրեն Սերգեյ Գերասիմենկոն եւս փաստեց, որ մեծ է եղել պարուհու ցանկությունը կրկին Հայաստան այցելելու: Եվ համաձայն նախնական պայմանավորվածության` նա Երեւանում կանցկացնի մոտ երկու օր:
Վոլոչկովան 2012 թվականին Երեւան այցի շրջանակում Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել էր առաջիկա համագործակցության ծրագրեր եւ բացառված չէ, որ մոտ ապագայում Երեւանում կբացվի նրա անունը կրող գեղարվեստական դպրոց, որի մասին մանրամասները հայտնի կդառնան առաջիկայում:Վոլոչկավան Ռուսաստանի Մարինյան, Անգլիական Ազգային եւ Յուրի Գրիգարովիչի բալետային թատրոնների լավագույն պարուհիներից մեկն է:Նա հայ հանդիսատեսին կներկայանա ոչ սովորական «ամպլուայով»` ցուցադրելով բոլորովին նոր համերգային համարներ, որտեղ պարում է, երգում եւ պարզապես զարմացնում:
«Նոր դարը»-ը, ի տարբերություն պարուհու 2008 թվականին Հայաստանում ունեցած համեգի, դասական բալետային ուղղվածության ծրագիր չէ. այն հագեցած է նոր պարային եւ անսպասելի ակրոբատիկ համարներով, ժամանակակից բեմական հագուստով, վառ խորեոգրաֆիկ ստեղծագործություններով եւ երաժշտական համադրությամբ:Բալետի պարուհին ներկայացնում է իր «Նոր դար» ծրագիրը տարբեր երկրներում:

Волочкова не дала армянскому зрителю долго себя ждать
Заслуженная артистка России Анастасия Волочкова, спустя год после своего последнего армянского тура, с новой шоу-программой «Новый век» снова встретится с армянским зрителем. Шоу запланировано на 15 сентября и состоится в Национальном академическом театре им. Г. Сундукяна.
В беседе с корр. Арменпресс генеральный директор компании «ФорпостАрт» Зара Мхеян, которая сейчас является официальным промоутером Волочковой, рассказала, что в отличие от состоявшегося в ноябре 2012 года концерта, Волочкова в этом году представит на суд зрителя абсолютно новую концертную программу.
«В этом году, в отличие от прошлого года, цены на билеты будут более доступны, в промежутке 5-10 тыс. драмов, так как в прошлом году часть воспитанников хореографического училища не смогла принять участие в концерте, а другую часть пригласила лично Волочкова», - отметила Мхеян.
По ее словам, исходя из того, что звезда балета 13 сентября проведет концерт в Тбилиси, они посчитали целесообразным представить новую концертную программу и в Ереване.
«Сейчас мы подготовили большой тур в Германию, Францию, США, чтобы представить новую программу», - генеральный директор компании «ФорпостАрт».
Причиной того, что концерт пройдет в Национальном академическом театре им. Г. Сундукяна стал перегруженный график большого концертного зала имени А. Хачатуряна. «Я почувствовала, что в прошлом году была интеллигентская масса, которая, к сожалению, не смогла прийти на концерт. Мы хотели, чтобы все смогли посмотреть шоу», - добавила она.
Директор концертных программ Волочковой Сергей Герасименко в беседе с Арменпресс также отметил, что желание балерины снова посетить Армении было очень большой. И, согласно предварительной договоренности, она проведет в Ереване примерно два дня.
Волочкова в рамках визита в Армению в 2012 году встретилась с мэром Еревана Тароном Маргаряном. В ходе встречи были обсуждены дальнейшие программы сотрудничества, и не исключено, что в ближайшем будущем в Ереване откроется художественная школа имени балерины. Подробности об этом станут известны в будущем.
Одна из лучших исполнительниц Мариинского театра России, Английского национального театра и Балетного театра Юрия Григоровича предстанет перед армянским зрителем не в своем обыкновенном амплуа. Волочкова представит абсолютно новые концертные номера, где, она танцует, поет и просто удивляет.
Программа «Новый век» в отличие от представленной балериной в 2008 году в Армении, не является классическим балетом: это новые танцевальные номера, порой сопровождаемые неожиданными акробатическими трюками, современные сценические костюмы в сочетании с яркой хореографией и музыкой.