Ռումինահայ նախարարը ցանկանում է, որ Ցեղասպանության ճանաչմանը զուգահեռ գրվի հայ ժողովրդի զարթոնքի ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Ռումինիայի էկոնոմիկայի նախարար, ազգությամբ հայ Վարուժան Ոսկանյանը, բացի քաղաքական գործունեությունից հայտնի է նաև իր գրական գործունեությամբ։ Նրա «Շշուկների մատյան» գիրքը 2009 թվականին համարվել է Ռումինիայի տարվա լավագույն գրական ստեղծագործություն՝ արժանանալով Ռումինական ակադեմիայի գրական գլխավոր մրցանակին։ Սակայն գրքի հաջողություններն այդքանով չեն սահամանափակվում։ «Արմենպրես»-ը զրուցել է գրող, քաղաքական գործիչ, Ռւմինիայի հայոց միության հիմնադիր և նախագահ Վարուժան Ոսկանյանի հետ՝ պարզելու հաջողության չբացահայտված կողմերը։
- Ձեր «Շշուկների մատյան» գիրքը լայն արձագանք է առաջացրել ինչպես Ռումինիայում և Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհի շատ երկրներում։ Ունե՞ք արդյոք ցանկություն այն թարգմանված տեսնելու նաև այլ լեզուներով:
-«Շշուկների մատյանը արդեն թարգմանվել է ֆրանսերեն, իսպաներեն, իտալերեն, երբրայերեն։ Շուտով գիրքը կթարգմանվի նաև շվեդերեն, գերմաներեն, լեհերեն, չեխերեն, հունգարերեն և բուլղարերեն, իսկ հաջորդ տարի այն կթարգմանվի նաև ռուսերեն և արաբերեն։ Կարելի է ասել, որ այն հասու կլինի ցանկացած ազգի ներկայացուցչի։
-Ի՞նչ հետաքրքրիր դիպվածներ կհիշեք գրքի հետկապված:
- Գրքի գերմաներեն թարգամանության հրատարակությունը ստանձնեց այն հրատարակչություն, որը 80 տարի առաջ տպագրել էր Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան 40 օրը» վեպը։ Հետաքրքիր է, որ գիրքը տպագրելիս, հրատարակչությունը նշեց, որ այս վեպը առավել զորավոր է, քան Վերֆելինը, և կարող է ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ միջազգային քաղաքական կարծիքի վրա։ Պետք է նշեմ նաև, որ Հրեա գրողների միության նախագահ Հերցել Ակաթը հայտարարեց, որ այս գիրքը պետք է արժանանա Նոբելյան մրցանակի։ Ինձ համար մեծ հպարտություն էր, որ Հայաստանի ճակատագիրը ներկայացնող գիրքը այդպիսի գնահատանքի է արժանացել։
Վեպի նկատմամբ բացասական վերաբերմունք նկատվել է միայն թուրքական կողմից։ Անցյալ տարի աշնանը Ռումինիայում տեղի էր ունենում հայ մշակույթի օրերը, երբ ներկայացվեց նաև «Շշուկների մատյանը»։ Թուրք դեսպանը բողոքել էր Ռումինիայի արտաքին գործերի նախարարին, որ գիրքը վիրավորում է թուրք ժողովրդի զգացումները՝ խնդրելով, որ Ռումինիայի իշխանությունը չօժանդակի դրա թարգմանությունը արտասահմանում։ Թուրք պաշտոնյայի առաջարկը մերժվեց։ Դրանից հետո թուրքական իշխանությունները փորձեցին այլ երկրներում արգելել գրքի թարգմանությունը, սակայն կրկին ապարդյուն։
-«Շշուկների մատյանը» գրքում նկարագրել եք 20-րդ դարի իրադարձությունները և Հայոց ցեղասպանությունը։ Այդ դեպքերից անցել է գրեթե մեկ դար, և շուտով կլրանա Ցեղասպանության 100 տարին։ Ի՞նչ սպասելիքներ ունեք 2015 թվականին ընդառաջ։
- Ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ երկու տեսակի ակնկալիք ունեմ։ Նախ ցանկանում եմ, որ ցեղասպանությունը ընդունվի մինչ տարելիցը։ Այսօր հայ ժողովուրդը կիսված է, մեր ազգի կեսը ապրում է ուրիշ աշխարհներում։ Հարկավոր է, որ մենք միանանք, ամբողջանանք։ Անհրաժեշտ է հիշել, որ Ցեղասպանության ճանաչումը նաև բարոյական հարց է։ Մարդկությունը ևս պետք է փաստի, որ անցյալի ցավալի և արյունոտ դասերից ինչ-որ բան է սովորել։ Երկրորդ ակնկալիքս այն է, որ Ցեղասպանության ճանաչման ծրագրի կողքին ստեղծվի նոր ծրագիր՝ հայ ժողովրդի ապագայի զարթոնքի ծրագիրը։ Դա պետք է ուղեցույց հանդիսանա, թե ինչպես արտասահամանում ապրող հայերը կարողանան դիմադրել սպիտակ ցեղասպանությանը, որն ավելի վտանգավոր է։ Սպիտակ ցեղասպանության ժամանակ չկա արտաքին թշնամի. թշնամին մեր մեջ է։

Варужан Восканян желает, чтобы параллельно с признанием Геноцида армян была реализована программа по пробуждению армянского народа
Министр экономики Румынии, армянин по происхождению Варужан Восканян, кроме своей политической деятельности, известен также своей литературной деятельностью. Его роман «Книга шепотов» в 2009 году был признан как лучшее литературное произведение года, удостоившись главного приза в области литературы Академии Румынии. Однако успехи романа не ограничиваются этим.
Арменпресс побеседовал с писателем, политическим деятелем, основателем и председателем Армянского союза Румынии Варужаном Восканяном, чтобы узнать нераскрытые стороны его успеха.
- Вам роман «Книга шепотов» получил широкое распространение не только в Румынии и Армении, но и во многих странах мира. Хотите ли увидеть этот роман и на других языках?
- «Книга шепотов» уже переведена на французский, испанский, итальянский, иврит. Скоро книга будет переведена на шведский, немецкий, польский, чешский, венгерский и болгарский, а в следующем году также и на русский и арабский. Можно сказать, что книга будет доступна представителю любой нации.
- Какие интересные случаи можете вспомнить в связи с этим романом?
- Публикацию немецкого перевода романа взяло на себя издательство, которое 80 лет назад издавало роман Франца Верфеля «40 дней Мусса-дага». Интересно, что при издании книги, издательство отметило, что этот роман более сильный, чем роман Верфеля, и может иметь большое влияние на международное политическое мнение. Должен также отметить, что председатель Союза еврейских писателей Герцель Акат заявил, что эта книга должна стать лауреатом Нобелевской премии. Для меня было большой гордостью, что книга о судьбе Армении получила такую высокую оценку.
Негативное отношение к роману было только с турецкой стороны. Осенью прошлого года в Румынии проходили дни армянской культуры, и была представлена также и «Книга шепотов». Турецкий посол пожаловался министру иностранных дел Румынии, что книга оскорбляет чувства турецкого народа, попросив, чтобы власти Румынии не способствовали ее переводам за рубежом. Предложение турецкого чиновника не было принято. После этого турецкие власти попытались в других странах запретить перевод, однако снова безрезультатно.
- В «Книге шепотов» Вы описали события 20-ого века и Геноцид армян. После этих событий прошел почти целый век, и скоро будет 100-летие Геноцида. Какие у Вас ожидания накануне 2015 года?
- Накануне 100-летней годовщины Геноцида у меня два ожидания. Во-первых, хочу, чтобы геноцид был признан до годовщины. Сегодня армянский народ разделен, половина нашего народа живет в других странах. Необходимо, чтобы мы объединились, сплотились. Необходимо помнить, что признание Геноцида является также и моральным вопросом. Человечество должно отметить, что выучило что-то из трагических и кровавых уроков прошлого.
Мое второе ожидание заключается в том, что рядом с программой признания Геноцида армян будет создана новая программа – программа пробуждения будущего армянского народа. Она должна стать путеводителем, как проживающие за рубежом армяне могут противостоять белому геноциду, который более опасен. Во время белого геноцида нет внешнего врага: враг внутри нас.