Հենրիխ Մխիթարյանը պայմանագիր է կնքել Դորտմունդի «Բորուսիա»-ի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԻԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային հավաքականի և Դոնեցկի «Շախտյոր»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը ստորագրել է քառամյա պայմանագիր Դորտմունդի «Բորուսիա»-ի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, գերմանական ակումբի ղեկավարությունը պաշտոնապես հաստատել է այդ տեղեկությունը: Գերմանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ` պայմանագիրը կնքվել է մինչև 2017 թվականի հունիսի 30-ը: Մանրամասները հստակեցման փուլում են, սակայն հայտնի է, որ տրանսֆերն իրականացել է 25 միլիոն եվրոյով: Հենրիխ Մխիթարյանի տրանսֆերն այս ամռան ընթացքում Բորուսիայի երրորդ ամենամեծ գործարքն էր:
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Հենրիխ Մխիթարյանը հաջող բուժզննում է անցել Դորտմունդի բուժհաստատություններից մեկում: Գերմանական ԶԼՄ-ները հաղորդել էին, որ նա կկրի 10-րդ համարի մարզաշապիկ ու թիմի կազմում առաջին անգամ խաղադաշտ դուրս կգա արդեն այսօր Մագդեբուրգ քաղաքում բարեգործական խաղի ժամանակ:
Հենրիխ Մխիթարյանը երեք տարի խաղում էր «Շախյոր»-ի կազմում: Նա հասցրել էր 29 խաղում 25 գոլ հեղինակել դառնալով Ուկրաինայի նոր ռեկորդակիրը:

Мхитарян подписал контракт на 4 года, "Боруссия" заплатила 25 млн евро
Дортмундская "Боруссия" объявила о скором подписании четырехлетнего контракта с Генрихом Мхитаряном.Сообщается, что донецкий "Шахтер" получит за 24-летнего футболиста 25 миллионов евро. "Дортмундская "Боруссия" и футболист достигли принципиального соглашения по финансовой стороне контракта, который рассчитан до 30 июня 2017 года. Прочие детали соглашения будут скоро улажены", - говорится в заявлении немецкого клуба.
Как передает Арменпресс со ссылкой наофициальный сайт УЕФА,для проведения переговоров по приобретению армянского универсала визит вДонецк нанесли генеральный менеджер "Боруссии" Ханс-Йоахим Ватцке испортивный директор клуба Михаэль Цорк. В стане дортмундцев Мхитаряну предстоит восполнить потерю Марио Гетце, ушедшего ранее в "Баварию".
Перебравшись в 2009 году из "Пюника" в донецкий "Металлург", Мхитарян быстро доказал свою состоятельность и уже год спустя присоединился к "Шахтеру". С горняками он трижды оформил "золотой дубль" и забил в прошлом сезоне 25 мячей в 29 матчах украинской премьер-лиги.
Плеймейкер принял участие во всех матчах "Шахтера" в Лиге чемпионов УЕФА-2012/13, где оранжево-черные дошли до 1/8 финала. На этой стадии они уступили как раз "Боруссии". До Мхитаряна рурцы усилили состав защитником Сократисом Папастатопулосом и Пьер-Эмериком Обамеянгом. На этом 50-миллионый трансферный бюджет "Боруссии" иссяк.