Մարդկությունը և ամեն երկիր պետք է հիշի Հայոց ցեղասպանության մասին. ուկրաինացի քաղաքական վերլուծաբան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ողջ մարդկությունը և ամեն երկիր պետք է հիշի Հայոց ցեղասպանության և դրան հետևած զանգվածային ողբերգությունների մասին: Այս մասին, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Analitika-ին ասել է ուկրաինացի քաղաքական վերլուծաբան Միխայիլ Բելեցկը:
«Հայոցցեղասպանության անպատժելիությունն ուղի հարթեց և օրինակ հանդիսացավ 20-րդ դարում մարդկության հանդեպ գործած խոշոր հանցագործությունների համար: Ողջ մարդկությունը և ամեն երկիր պարտավոր է հիշել Հայոց ցեղասպանության և դրան հետևած զանգվածային ողբերգությունների մասին, դասեր քաղել դրանցից, որ նման բան այլևս չկրկնվի: Առաջարկվող օրենքի ընդունմամբ Ուկրաինան հարգանքի տուրք կմատուցի ցեղասպանության զոհերի հիշատակինև կնպաստի պատմական արդարության վերականգնմանը»,- ասել է փորձագետը:
ՈւկրաինայիԳերագույն Ռադա հունիսի 6-ին ներկայացվել է 1915-1922 թվականների Հայոց ցեղասպանությունըճանաչող օրինագիծ: Օրինագծի հեղինակներն են Ուկրաինայի խորհրդարանիպատգամավորներ Արսեն Ավակովը, Վիլեն Շատվորյանը և Նվեր Մխիթարյանը:
Analitika-ն հաղորդում է, որՈւկրաինայի խորհրդարանի ներկայացուցիչները, մտավորականներ, փորձագետներ, համայնքի և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններհայտարարություններով են հանդես եկելուկրաինական խորհրդարանի կողմից1915 թՀայոց ցեղասպանության` որպեսքսաներորդ դարիառաջին ցեղասպանություն, ճանաչման վերաբերյալ:
Թուրքիան ավանդաբար մերժում է Առաջին աշխարհամարտի տարիներին մեկ ու կես միլիոն հայերի կանխամտածված ևզանգվածային սպանությունների փաստը:

Михаил Белецкий: Геноцид армян открыл список масштабных преступлений против человечества
Всё человечество и каждая страна обязаны помнить о геноциде армян и последовавших за ним массовых трагедиях, как сообщает Арменпресс, об этом заявил в комментарии Analitika украинский политолог, Михаил Белецкий.
"Геноцид армян открыл список масштабных преступлений против человечества, совершённых в XX веке, и во многом послужил для них образцом. Всё человечество и каждая страна обязаны помнить о нём и последовавших за ним массовых трагедиях, вынести уроки из них, чтобы подобное никогда не повторялось.
Принятием предлагаемого закона, Украина проявила бы уважение к памяти жертв геноцида и внесла свой вклад в дело восстановления исторической справедливости ", - отметил эксперт.
Как уже сообщалось, в Верховной Раде Украины 6 июня был зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г. Инициаторами законопроекта № 2254а выступили депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»). Поддержку инициативе украинских парламентариев уже выразил МИД Армении.
Отметим, что украинские депутаты, представители интеллигенции, экспертных кругов и общественные организации активно выступают с заявлениями касательно признания украинским парламентом Геноцида армян.
Геноцид армян 1915 года является первым геноцидом ХХ века. Турция традиционно отвергает обвинения в массовом истреблении около полутора миллиона армян в годы Первой мировой войны и крайне болезненно реагирует на критику со стороны Запада по вопросу армянского геноцида.
Факт Геноцида армян признан многими государствами мира, парламентами нескольких европейских стран приняты законы предусматривающие уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян.