Մարդկությունը և ամեն երկիր պետք է հիշի Հայոց ցեղասպանության մասին. ուկրաինացի քաղաքական վերլուծաբան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ողջ մարդկությունը և ամեն երկիր պետք է հիշի Հայոց ցեղասպանության և դրան հետևած զանգվածային ողբերգությունների մասին: Այս մասին, «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Analitika-ին ասել է ուկրաինացի քաղաքական վերլուծաբան Միխայիլ Բելեցկը:
«Հայոցցեղասպանության անպատժելիությունն ուղի հարթեց և օրինակ հանդիսացավ 20-րդ դարում մարդկության հանդեպ գործած խոշոր հանցագործությունների համար: Ողջ մարդկությունը և ամեն երկիր պարտավոր է հիշել Հայոց ցեղասպանության և դրան հետևած զանգվածային ողբերգությունների մասին, դասեր քաղել դրանցից, որ նման բան այլևս չկրկնվի: Առաջարկվող օրենքի ընդունմամբ Ուկրաինան հարգանքի տուրք կմատուցի ցեղասպանության զոհերի հիշատակինև կնպաստի պատմական արդարության վերականգնմանը»,- ասել է փորձագետը:
ՈւկրաինայիԳերագույն Ռադա հունիսի 6-ին ներկայացվել է 1915-1922 թվականների Հայոց ցեղասպանությունըճանաչող օրինագիծ: Օրինագծի հեղինակներն են Ուկրաինայի խորհրդարանիպատգամավորներ Արսեն Ավակովը, Վիլեն Շատվորյանը և Նվեր Մխիթարյանը:
Analitika-ն հաղորդում է, որՈւկրաինայի խորհրդարանի ներկայացուցիչները, մտավորականներ, փորձագետներ, համայնքի և քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններհայտարարություններով են հանդես եկելուկրաինական խորհրդարանի կողմից1915 թՀայոց ցեղասպանության` որպեսքսաներորդ դարիառաջին ցեղասպանություն, ճանաչման վերաբերյալ:
Թուրքիան ավանդաբար մերժում է Առաջին աշխարհամարտի տարիներին մեկ ու կես միլիոն հայերի կանխամտածված ևզանգվածային սպանությունների փաստը:

YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS: The whole humanity and each country must remember about Armenian genocide and tragedies followed by it. “Armenpress” reports that about this said Ukrainian political analyst Michael Beleck to “Analitika”.
“The impunity of Armenian genocide laid a way and became example for crimes made against humanity in 20th century. The whole humanity and each country must remember about Armenian genocide and tragedies followed by it in order such things never happen again in future. By the adoption of suggested law Ukraine will raise in memory of victims of genocide and will do favor for restoration of historical justice,” said the expert.
A bill recognizing Armenian genocide in 1915-1922 was presented to Ukrainian Parliament on June 6. The authors of the bill are deputies Arsen Avakov, Vilen Shatvoryan and Never Mkhitaryan.
Ukrainian deputies, intellectuals, experts and etc have performed with speeches about recognition of Armenian genocide by Ukrainian Parliament.