ՀՀ գլխավոր դատախազը Կիպրոսի ու Մոլդովայի հետ ստորագրեց համագործակցության փաստաթղթեր
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը հուլիսի 1-ին Մոլդովայի իր գործընկերոջ հետ ստորագրեց երկու երկրների դատախազությունների միջեւ համագործակցության ծրագիր՝ ի լրումն հունվարի 29-ին ստորագրված հուշագրի: Հայաստանի ու Կիպրոսի գլխավոր դատախազները եւս ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր:
Կիպրոսի գլխավոր դատախազ Պետրոս Կլերիդեսը նշեց, որ իր երկրում մեծաթիվ հայկական համայնք է կա, ինչը բարեկամական հարաբերությունների խթան է: «Հուսով եմ, որ փոխըմբռնման հուշագիրը կամրապնդի երկու դատախազությունների միջեւ հետագա իրավական համագործակցությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Կիպրոսի գլխավոր դատախազը:
Մոլդովայի գլխավոր դատախազ Գուրին Կորնելիուսը նշեց, որ ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ համագործակցության ծրագրի ստորագրումը կխթանի երկկողմ փոխգործակցությունը: «Այսօրվա փաստաթղթի ստորագրումը նոր բարձունքների է հասցնում մեր համագործակցությունը»,- ասաց Մոլդովայի գլխավոր դատախազը:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը հուլիսի 1-ին ընդունել է Դատախազության աշխատողի օրվա եւ կառույցի կազմավորման 95-ամյա հոբելյանի միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած օտարերկրյա պետությունների դատախազությունների ու միջազգային կազմակերպության պատվիրակություններին:
Աղվան Հովսեփյանի հրավերով Հայաստան են ժամանել Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Չեխիայի, Վրաստանի, Մոլդովայի ու Կիպրոսի գլխավոր դատախազները, Չինաստանի ու Բելառուսի դատախազությունների պատվիրակություններ՝ գլխավոր դատախազների տեղակալների ղեկավարությամբ, ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի ու Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի պատվիրակություններ: Աղվան Հովսեփյանը Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների ղեկավարներին պարգեւատրել է դատախազության 95-ամյակի հուշամեդալով, իսկ պատվիրակության որոշ ներկայացուցիչների նաեւ ՀՀ դատախազության պատվավոր աշխատողի կոչումով: Հուլիսի 1-ին Երեւանում հանդիսավոր նիստ կանցկացվի Դատախազության կազմավորման 95- ամյակին նվիրված:

Armenia's Prosecutor General signed documents on cooperation with Cyprus and Moldova
YEREVAN, JULY 1, ARMENPRESS. The Prosecutor General of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan signed a program of cooperation between the procurator's offices of the two countries with his Moldovan counterpart in addition to the memorandum signed on January 29. The Prosecutors General of the Republic of Armenia and Cyprus have also signed a memorandum on cooperation as well.
Among other things the Attorney-General of the Republic of Cyprus Petros Clerides stated that there is a large Armenian community in his country, which is a good incentive for the development of friendly relations. As reports "Armenpress" the Attorney-General of the Republic of Cyprus Petros Clerides underscored: "I am hopeful that the memorandum on cooperation will strengthen the future legal cooperation between the two structures."
The Prosecutor General of the Republic of Moldova Corneliu Gurin highlighted that signing the cooperation program with the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia will serve as a new impulse for the bilateral cooperation. "By signing this document our cooperation will reach new heights," the Prosecutor General of the Republic of Moldova Corneliu Gurin noted.
The delegation of the prosecutors general form a number of European countries and CIS arrived in the Republic of Armenia on the invitation of the Prosecutor General of the Republic of Armenia Aghvan Hovsepyan on the occasion of the 95th anniversary of procurator's services in Armenia.