Իսրայելը պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն առանց քաղաքական նկատառումների. Քնեսետի անդամ
ԵՐՈՒՍԱՂԵՄ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քնեսետի լիագումար նիստում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի քննարկման, հարցը Քնեսետի հանձնաժողովին հանձնելու, հանրային բաց քննարկում կազմակերպելու և մի շարք այլ հարցերի շուրջ Երուսաղեմում «Արմենպրես»-ի թղթակիցը զրուցեց Իսրայելի «Մերեց» կուսակցության նախագահ, Քնեսետի անդամ Զահավա Գալոնի հետ:
-Ապրիլի 23-ին Ձեր նախաձեռնությամբ Քնեսետի լիագումար նիստում քննարկվեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը, եւ որոշվեց հարցը փոխանցել Քնեսետի հանձնաժողովին: Քնեսետի հանձնաժողովնարդյոք որոշե՞լ է, թե որ նախարարության հանձնաժողովում պետք է հարցը քննարկվի:
- Հարցը դեռ Քնեսետի հանձնաժողովում է: Քնեսետի հանձնաժողովն այն ոչ մի նախարարական հանձնաժողովի դեռ չի փոխանցել: Բայց հաջորդ շաբաթ մենք պետք է ստուգենք, թե արդյոք հնարավոր է հարցի քննարկումը փոխանցել Կրթության նախարարության հանձնաժողով: Մենք ցանկանում ենք հստակեցնել` արդյոք հնարավոր է կազմակերպել հանրային բաց քննարկում, որպեսզի հնարավոր լինի մասնագետներ, Իսրայելի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ հրավիրել: Այս պահին դեռ հստակ չէ:
Երկու տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության հարցը Քնեսետի կողմից փոխանցվեց Կրթության նախարարության հանձնաժողովին, որտեղ նույնիսկ մեկ անգամ կազմակերպվեց հանրային քննարկում:
-Ինչո՞ւքննարկումները չշարունակվեցին նույն հանձնաժողովում եւ հարցը փոխանցվեց Քնեսետի հանձնաժողովին:
- Ցավոք, դա քաղաքական կոնիեկտուրայի մաս է, Իսրայելի կառավարության քաղաքական ու պետական նկատառումների արդյունք: Իսրայելի կառավարությունն այն ժամանակ վատ հարաբերություններ ուներ Թուրքիայի հետ Մարմարա նավի դեպքերի պատճառով, հետեւաբար Իսրայելի կառավարությունը արտոնեց բաց քննարկում: Այժմ, երբ Իսրայելը գտնվում է Թուրքիայի հետ իր հարաբերությունները բարելավելու փուլում, չի ցանկանում արտոնել բաց քննարկում, բացի Քնեսետի լիագումար նիստի բաց քննարկումից:
Ուստի կարելի է ենթադրել, որ հարցը կապված է քաղաքական նկատառումների հետ, բայց, ափսոս, որ Հայոց ցեղասպանությունը, որ պետք է ճանաչվի Քնեսետի եւ Իսրայելի կառավարության կողմից, դարձել է քաղաքական նկատառումների նյութ:
2011 թվականին Քնեսետի անդամ Արիել Էլդատը մի առաջարկություն ներկայացրեց Քնեսետին, որով նա առաջակում էր ապրիլի 24-ը պաշտոնապես նշել որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր:
-Այս հարցի առնչությամբ ի՞նչ առաջընթաց կա:
Արիել Էլդատն այժմ Քնեսետի անդամ չէ, ուստի նրա առաջարկությունն այլեւս գործող չէ: Այժմ կան նոր առաջարկություններ, թե իմ եւ թե Իսրայել Խացոնի կողմից: Երբ Էլդատը դադարեց Քնեսետի անդամ լինելուց, այլես հնարավոր չեղավ քննարկել նրա առաջարկությունը:
-Երկու ամիս առաջ Իսրայելի եւ Թուրքիայի միջեւ վերսկսած ջերմ հարաբերությունների ֆոնին ի՞նչ զարգացումներ եք ակնկալում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման առումով:
- Ակնկալում եմ, որ արդեն հասել է ժամանակը, երբ Իսրայելի կառավարությունը Թուրքիայի հետ համաձայնության գա, պետական համաձայնության, եւ հաշտվի Թուրքիայի հետ ու Հայոց ցեղասպանության հարցը չօգտագործի քաղաքական նկատառումներով, այլ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունն առանց կապելու այդ հարցը Թուրքիայի հետ ունեցած իր հարաբերությունների հետ:
-Ըստ Ձեզ՝ որքա՞ն է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հավանականությունը Քնեսետում, որի խոսնակն այլեւս Ռուվեն Լիվնին չէ եւ ոչ էլ կոալիցիայի ղեկավարը՝ Զեև Էլկինը: Նրանք աջակցում էին Ձեր առաջարկությանը եւ աշխատում, որ Քնեսետը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
- Ճիշտ է, Ռուվեն Լիվնին այլեւս Քնեսետի խոսնակը չէ, բայց ապրիլի 23-ին նա եւս խոսեց լիագումար նիստի քննարկման ժամանակ եւ իր աջակցությունը հայտնեց ճանաչման վերաբերյալ: Հավելեմ, որ Քնեսետի նոր խոսնակը եւս աջակցում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը: Շատերն են աջակցում ճանաչմանը, սական խնդիրն այն է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը կոալիցիոն իշխանության օրակարգում չէ, եւ սա է պատճառը, որ հարցի քննարկումն ուշանում է: Այս ուշացումը թելադրված է քաղաքական նկատառումներից եւ նաեւ արտաքին գործերի նախարարությունից: Բայց ես պիտի փորձեմ առաջիկա շաբաթների ընթացքում հարցն առաջ տանել եւ ձեռնարկել բաց, հանրային քննարկում, որով կփորձենք համոզել կառավարությանը, որ ուշադրությունը կենտրոնացնի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի վրա:
-Իսրայելի հայ համայնքը եւ Երուսաղեմի Հայ դատի հանձնախումբը ինպե՞ս կարող են օգնել Ձեզ այս հարցում:
- Կարծում եմ` շատ կարեւոր է, որ Իսրայելի հայ համանքը իրականացնի լոբբիստական աշխատանք Քնեսետի անդամների հետ, մանավանդ Քնեսետի նոր անդամների հետ, ովքեր ներգրավված չեն եղել այս հարցում եւ քիչ տեղեկություն ունեն հարցի վերաբերյալ, քանի որ անցյալ գումարման անդամ չեն եղել: Պետք է Քնեսետ մտած Հեշ Ատիդ («Ապագա կա») և Բաիտ Յեհուդի («Հրեական տուն») նոր կուսակցություններին ևս ծանոթացնել այս հարցի հետ:
-Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանը կամ նորընտիր Հայ պատրիարքը կարո՞ղ են ինչ-որ կերպ օգնել Ձեզ, որպեսզի Իսրայելի կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը:
- Այո, կարծում եմ` Երուսաղեմի նորընտիր հայ պատրիարքը պետք է հանդիպի Զեև Էլկինի հետ, ով այժմ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալն է, եւ Իսրայելի վարչապետի հետ ու այս հարցը բարձրացնի նրանց առջեւ: Ի վերջո, նրանք մեծ ազդեցություն ունեն Քնեսետի վրա:
Կրկին ուզում եմ շեշտել, որ շատ կարեւոր է, որ լոբբիստական աշխատանք տարվի հարցի վերաբերյալ: Հիմնական պատգամն այն է, որ այսօր, այո, Իսրայելի կառավարությունը հաշտվում է Թուրքիայի հետ, սակայն ոչ մի կապ չպետք է լինի Իսայելի ու Թուրքիայի հարաբերությունների եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջեւ: Պետք է վեր կանգնել ամեն ինչից: Սա պետք է լինի բարոյական հարց եւ ոչ թե պետական շահարկումների առարկա:

Израиль должен признать Геноцид армян, несмотря на политические соображения: член Кнессета
Обсуждение вопроса признания Геноцида армян на пленарном заседании Кнессета Израиля, передача этого вопроса в комиссию Кнессета, организация открытого общественного обсуждения на эту тему: эти и другие вопросы обсуждались в ходе беседы корр. Арменпресс в Иерусалиме с председателем партии «Мерец», членом Кнессета, г-жой Захава Галлон.
23 апреля, по Вашей инициативе, на пленарном заседании Кнессета обсуждался вопрос признания Геноцида армян и было принято решение передать этот вопрос в комиссию Кнессета. Принято ли решение в какой из комиссий министерства должен обсуждаться этот вопрос?
Вопрос пока остается в комиссии Кнессета и не передан в какую-либо министерскую комиссию. Но на следующей неделе мы собираемся проверить возможность передачи этого вопроса в комиссию министерства образования. Мы хотим уточнить. возможно ли организовать открытые общественные обсуждения и пригласить на них специалистов, представителей армянской общины Израиля. Пока четкого ответа на это нет.
Два года назад вопрос Геноцида армян уже был передан Кнессетом в комиссию министерства образования, там даже один раз было организовано общественное обсуждение.
Почему обсуждения не продолжились в той же комиссии и вопрос вновь был передан в Кнессет?
К сожалению, это часть политической конъюнктуры: результат политических и государственных соображений правительства Израиля. В то время ухудшились отношения правительства Израиля с Турцией в связи с инцидентом судна Мармары и поэтому израильское правительство «санкционировало» открытые обсуждения. Сейчас, когда Израиль находится в процессе улучшения отношений с Турцией, уже считает нежелательным проводить открытые обсуждения, кроме обсуждений на пленарном заседании Кнессета.
Отсюда, можно предположить, что вопрос напрямую зависит от политических соображений. Прискорбно. что Геноцид армян, который должны признать Кнессет и правительство Израиля, стал предметом политических спекуляций.
В 2011 голу член Кнессета Ариэль Элдат представил предложение в Кнессет официально отмечать 24 апреля как День памяти Геноцида армян.
А в этом направлении есть позитивные подвижки?
Сейчас Ариэль Элдат уже не член Кнессета, поэтому его предложение уже «не действует». Сейчас есть новые предложение - мое и Исраела Хацона.
Потепление отношений между Израилем и Турцией, наметившееся два месяца назад, какие перспективы «сулит» в плане признания Геноцида армян?
Думаю, что настало время, чтобы правительство Израиля пришло к согласию с Турцией на государственном уровне, «помирилось» с Турцией и не использовало вопрос Геноцида армян в политических целях, а признало этот факт, не связывая его со своими отношениями с Турцией.
На Ваш взгляд, насколько вероятна возможность признания Геноцида армян Кнессетом, спикером которого уже не являются ни Рувен Ливни, ни руководитель коалиции Зен Элкин, которые поддерживали Ваше предложение и работали над тем, чтобы Кнессет признал Геноцид армян?
Действительно, Рувен Ливни уже не спикер, но 23 апреля он также выступал на пленарном заседании и высказался за признание. Более того, новый спикер Кнессета также обещает свою поддержку в этом вопросе. Многие поддерживают вопрос признания Геноцида армян, однакоя. проблема в том, что этот вопрос не находится в повестке коалиционных властей и поэтому обсуждение затягивается.
Это затягивание процесса обсуждения обусловлено политическими соображениями, а также позицией МИД. Однако, я попытаюсь в ближайшие недели посодействовать продвижению этого вопроса и организовать открытое общественное обсуждение, чтобы убедить правительство Израиля сконцентрировать внимание на вопросе признания Геноцида армян.
Какое содействие в этом вопросе могут оказать армянская община Израиля и группа «Ай Дата» Иерусалима?
Думаю, что очень важно, чтобы армянская община Израиля занималась лоббированием членов Кнессета, в особенности, новых его членов, которые не были вовлечены в этот процесс и мало информированы. Необходимо ознакомить с этим вопросом и новые партии Хеш Атид («Есть будущее») и Баит Йехуд («Еврейский дом»), вошедшие в Кнессет нового созыва.
Армянская патриархия или новый Армянский патриарх Иерусалима могут в какой-то мере помочь Вам в том, чтобы правительство Израиля признало Геноцид армян?
Думаю, да. Новый Армянский патриарх должен встретиться с Зеном Элкиным, который в настоящее время является замминистра иностранных дел и с премьер-министром Израиля и поставить этот вопрос. В конце концов, они имеют большое влияние на Кнессет.
Еще раз хотела бы подчеркнуть, что очень важно, чтобы проводилась активная лоббистская деятельность по этом вопросу. Да, Израиль сегодня «мирится» с Турцией, однако, это не имеет никакого отношения к признанию Геноцида армян. Необходимо быть выше политических соображений. Это вопрос нравственности, он не может и не должен быть предметом политических спекуляций.