Հայտնի են «Նոր ալիք 2013» եւ «Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթների հայաստանյան մասնակիցների երգերը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենիա TV» հեռուստաընկերության պատվիրակությունը հուլիսի 13-23-ը կմեկնի Յուրմալա` մասնակցելու «Նոր Ալիք 2013» երիտասարդ կատարողների միջազգային մրցույթի նախապատրաստական աշխատանքներին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հեռուստաընկերության երաժշտական դեպարտամենտի ղեկավար Իրինա Վարդանյանը պատմեց, որ Յուրմալայում օր ու գիշեր շոուի բեմադրող-ռեժիսոր Ալեքսանդր Դավիդովիչ Րեւզինն անդադար պարապունքների ընթացքում մասնակիցներից ստանում է այն կերպարը, որ գտնում է տեղին «Նոր Ալիք» մրցույթի ձեւաչափի համաձայն:Հայաստանը Յուրմալայում կներկայացնի «Հայաստանի ձայնը» նախագծի առաջին եթերաշրջանի հաղթող Մերի Մնջոյանը, ով մրցույթի առաջին օրը կկատարի միջազգային հիթ` Սելին Դիոնի All by myself ստեղծագործությունը` Արա Թորոսյանի նորովի մատուցված գործիքավորմամբ:
«Ըստ «Նոր Ալիք» մրցույթի բարի ավանդույթի` հայաստանյան պատվիրակությունը Յուրմալա կմեկնի «Արմենիա» հեռուստաընկերությունից: Շատ երգիչներ, երգահաններ, հայտնի ու սիրված մարդիկ կլինեն Մաշայի կողքին` քաջալերելու նրան»,- ասաց Վարդանյանը:
Այս տարի փոփոխություն է կատարվել մրցույթի ձեւաչափում: Մրցույթի մասնակիցները ելույթ կունենան իրենց երկրի՝ նախկին տարիներին մասնակցած ամենավառ աստղերի հետ: Ալեքսանդր Րեւզինի որոշմամբ` Մաշան ելույթ կունենա Էրիկի հետ, «Твои следы» զուգերգով, որը 2011 թվականին ցնցել է Յուրմալան, եւ այդ կատարումը ճանաչվել է լավագույնը նաեւ Հայաստանում: Անգամ Էրիկի ելույթի դիտողականությունը համացանցում 3 անգամ գերազանցել է տվյալ տարվա հաղթողի ցանկացած ելույթի դիտողականությանը:
Հայաստանյան մասնակցի այս տարվա հեղինակային երգը գրել է երգիչ, երգահան, վաստակավոր արտիստ Հայկոն, ով տարբերվում է ոճով բոլոր նախկին տարվա երգերից եւ հնչում է շատ նորովի:«Կարծում եմ, որ հանդիսատեսը շատ կսիրի այդ երգը Մաշայի կատարմամբ»,- հավելեց «Արմենիա TV» հեռուստաընկերության երաժշտական դեպարտամենտի ղեկավարը: Հուլիսի 23-ից 28-ը հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում հեռուստադիտողները կկարողանան հետեւել մրցութային օրերին:
Անդրադառնալով «Մանկական նոր ալիք 2013» մրցույթին` Վարդանյանը նշեց, որ այն տեղի կունենա օգօստոսի 18-20-ը Արտեկում, որտեղ Հայաստանը կներկայացնի Էլինա Չոլախյանը: Առաջին մրցութային օրը միջազգային հիթով Էլինան հանդես կգա Քրիստինա Ագիլերայի Hurt երգով, որը գործիքավորել է Հարութ Տեր-Հովակիմյանը` Դեր Հովան: «Շատ օրիգինալ մոտեցում կա երգում, քանզի այն միախառնված է մեր ազգային էլեմենտներով»,- պատմեց Վարդանյանը:Նրա խոսքով` երկրորդ մրցութային օրը երկրի հիթով Էլինան հանդես կգա Վարդուհի Վարդանյանի «Վերադարձ» երգով, որը երգիչ, երգահան Արսեն Գրիգորյանի հեղինկային երգն է:
Վարդանյանի գնահատմամբ` երգը խոր հուզմունք է առաջացնում նույնիսկ օտարերկրյա հանդիսատեսի մոտ, քանի որ հուզում են ոչ միայն բառերը, այլ նաեւ` մեղեդին: Գեղեցիկ եւ ռիթմիկ հեղինակային երգ է նվիրել փոքրիկ Էլինային երգահան Արման Ղազարյանը: Մանկական մրցույթում երեխաները կատարում են երկուական երգ եւ միայն մեկնելուց հետո է պարզ դառնում, թե բացի միջազգային հիթից փոքրիկի որ կատարումն է ավելի նախընտրելի: Էլինան 9 տարեկան է. երգում է, դաշնամուր է նվագում եւ ստեղծագործում է: Մասնակցել է բազմաթիվ մրցույթների:
«Մանկական նոր ալիք 2012» մրցույթում Հայաստանի ներկայացուցիչ Սոնա Գյուլխասյանը զբաղեցրել էր երկրորդ տեղը:

Уже известны песни армянских участников конкурсов «Новой волны-2013» и «Детской Новой волны-2013»
Делегация телекомпании «Армения TV» 13 июля отбудет в Юрмалу для подготовки к участию в международном конкурсе молодых исполнителей «Новая волна-2013» (13-23 июля). Как сказала в беседе с Арменпресс руководитель музыкального департамента телекомпании Ирина Варданян, уже в ходе репетиций в Юрмале с режиссером–постановщиком Александром Давидовичем Ревзиным исполнители «лепят» тот образ, который соответствует формату этого конкурса.
Армению на «Новой волне-2013» будет представлять победитель первого эфира проекта «Голос Армении» Мери (Маша) Мнджоян: в первый день конкурса она исполнит международный хит – песню Мелин Дион All by myself в аранжировке Ара Торосяна.
В этом году внесены «поправки» в формат конкурса. Конкурсанты будут выступать вместе самыми яркими звездами своей страны – предыдущими участниками этого конкурса. Решением Александра Ревзина, Маша выступит с Эриком, спев дуэтом известный хит прошлых лет «Твои следы», который в 2011 году в исполнении Эрика буквально потряс Юрмалу, причем его «редакция» этой песни была признана лучшей даже в Армении. Просмотр выступлений Эрика в интернете в 3 раза превысил число просмотров победителя конкурса этого года.
Автор песни армянского участника – певец и композитор, заслуженный артист Армении Айко: песня отличается по стилю от всех предыдущих и звучит очень свежо. «Думаю, что зрители очень полюбят эту песню в исполнении Маши». – сказала Ирина Варданян.
23-28 июля в прямом эфире телекомпании «Армения» все желающие смогут следить за ходом конкурса «Новая волна-2013».
Что касается «Детской Новой волны-2013», то, по словам руководителя музыкального департамента телекомпании, он пройдет в Артеке с 18 по 20 августа и представлять Армению будет Эллина Чолахян. В первый конкурсный день она исполнит хит Кристины Агилеры Hurt в аранжировке Арута Тер-Овакимяна - Дер Ован. «Очень оригинальный подход к этой песне, поскольку она пропитана нашими национальными элементами» - отметила Варданян. По ее словам, во второй конкурсный день Эллина исполнит, согласно условиям конкурса, хит своей страны – это будет песня Вардуи Варданян «Возвращение, автор которой певец и композитор Арсен Григорян.
По словам руководителя музыкального департамента телекомпании «Армения», песня очень трогательная, она, безусловно не оставит равнодушным даже иностранных слушателей-зрителей, поскольку трогательны как слова, так и мелодия это песни.
Еще одну песню - прекрасную и ритмичную - подарил Эллине композитор Арман Казарян: поскольку на «Детской волне» ее участники исполняют по две песни.
Эллине 9 лет, она поет, играет на фортепиано, участвовала в многочисленных конкурсах.
В 2012 году в «Детской новой волне» от Армении выступили сразу двое исполнителей - Сона Гюльхасян и Арина Малхасян. Сона Гюльхасян на этом престижном конкурсе завоевала второе место.