«Եվրատեսիլ-2013»-ի հաղթանակը հնարավոր է տրվի Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ 2013» երգի միջազգային մրցույթի արդյունքները, հնարավոր է, վերանայվեն, և հաղթանակը շնորհվի Ուկրաինային: Մրցույթում հաղթած Դանիայի և երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրած Ադրբեջանի ներկայացուցիչների շուրջ բարձրացած մեծ աղմուկը ստիպել է կասկածել այդ երկու երկրները ներկայացնող երգիչների հաղթանակի արդարությանը: Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Inpress.ua ուկրաինական կայքը:
Ուկրինայի «Առաջին ալիք» հեռուստաընկերության փոխտնօրեն Վալիդ Արֆուշը համոզմունք է հայտնել, որ եթե սկանդալը միջազգային մեծ արձագանք ստանա, ապաԴանիայի եւ ադրբեջանի ներկայացուցչները կորակազրկվեն:Այդ պարագայում «Եվրատեսիլ-2013»-ի հաղթող կհռչակվի Ուկրանիայի ներկայացուցիչ Զլատա Օգնևիչը, ով երրորդ տեղն էր զբաղեցրել իրGravity երգով:
«Կարծում եմ պետք է մի քանի օր սպասել` հասկանալու, թե ինչ է կատարվելու: Եթե որոշում կայացվի հաղթանակը վերցնել Դանիայից, ապա շատ հարցեր կառաջանան նաև Ադրբեջանի հաղթանակի հետ կապված»,- ասել էԱրֆուշը:
Մրցույթի գլխավոր մրցանակը նվաճած Դանիանսկանդալի կենտրոնում հայտնվեց, երբ երգի հեղինակներն ու կատարողները մեղադրվեցին գրագողության մեջ: Հոլանդացի լրագրողները բացահատել էին, որԷմմիլի Ֆորեստի ներկայացրած Only Teardropsերգը անհավանականորեն նման է դանիական «К-Отик»հայտնի խմբի երգին:
58-րդ «Եվրատեսիլ»-ին մասնակցել է 39 երկիր, որոնցից միայն 26-ն էր եզրափակչում պայաքարում հաղթանակի համար: Եզրափակչում հայտնված երկրներին էին Ֆրանսիան, Լիտվամ, Մոլդովան, Ֆինլանդիան, Իսպանիան, Բելգիան, Էստոնիան, Բելառուսը, Մալթան, Ռուսաստանը, Գերմանիան, Հայաստանը, Նիդերլանդները, Ռումինիան, Մեծ Բրիտանիան, Շվեդիան, Հունգարիան, Դանիան, Իսլանդիան, Ադրբեջանը, Հունաստանը, Ուկրաինան, Իտալիան, Նորվեգիան, Վրաստանը եւ Իռլանդիան:«Եվրատեսիլ 2013»-ի եզրափակիչ փուլում առաջին տեղը զբաղեցրած Դանիայի ներկայացուցիչ Էմիլի դե Ֆորեստը հավաքել էր 281 միավոր:
Ադրբեջանը «եվրատեսիլյան» սկանդալի մեջ էր հայտնվել այն պատճառով, որ այդ երկրում ՌԴ ներկայացուցչի օգտին քվեարկած արդյուքններն իբր չեն հաշվարկվել եւ «տեղ չեն հասել»: Եվրոպական հեռարձակողների միությունն իր հայտարարությունում անուղղակիորեն մեղադրել էր Ադրբեջանին ստախոսության մեջ` նշելով, որ արդյունքների հաշվարկման համակարգում որեւէ սխալմունք չի արձանագրվել:

Victory in Eurovision 2013 might be given to Ukraine
YEREVAN, MAY 28, ARMENPRESS: The results of the Eurovision 2013 International Song Contest might be recalculated and the victory will be given to Ukraine. This was reported by Armenpress, quoting the Ukrainian website Inpress.ua.
The Deputy General Director of the Ukrainian National Television Company “First Wave” Valid Arfush expressed his opinion that if the scandal gets an international response, the representatives of Denmark and Azerbaijan will be disqualified and the winner of the Eurovision 2013 will be declared the representative of Ukraine Zlata Ognevich, who got the third place with her “Gravity” song.
The winner of the Eurovision 2013 International Song Contest Denmark appeared at the center of the scandal, when the author and the performers of the song were accused in plagiarism. The Dutch journalists found out that the song of Emmelie de Forest “Only Teardrops” was very much similar to the famous song of the Dutch band “K-Otic”.
39 countries took part in the 58th Eurovision 2013 International Song Contest, only 26 of which got to the Final. France, Lithuania, Moldova, Finland, Spain, Belgium, Estonia, Belarus, Malta, Russia, Germany, Armenia, Netherlands, Romania, Great Britain, Sweden, Hungary, Denmark, Iceland, Azerbaijan, Greece, Ukraine, Italy, Norway, Georgia and Ireland.The representative of Denmark Emmelie de Forest got the first place at the Eurovision 2013 International Song Contest with 281 points.