ՀՊԵՆ-ի Hollywood Non-Stop նախագիծն ապացուցել է երիտասարդների սերը դասական երաժշտության նկատմամբ. Սերգեյ Սմբատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հոլիվուդյան հանրահայտ ֆիլմերի մեղեդիները ներկայացնող Hollywood Non-Stop համերգային ծրագրով մայիսի 15-ին եւ 16-ին հանդես կգա «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մայիսի 13-ին հրավիրված ասուլիսում Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշեց, որ Hollywood Non-Stop-ը բավական հետաքրքիր նախագիծ է:
«Ես ներկա եմ եղել նախագծի համերգներին Վանաձորում եւ Երեւանում: Նախագիծը ներկայացնում է մեզ համար լավագույն երաժշտությունը, լավագույնը` երիտասարդության շրջանում»,- ասաց Հեֆերնը:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը նշեց, որ պատահական չէ, որ հենց ՀՊԵն-ն է հերթական անգամ ներկայանում մի նախագծով, որի մեկնարկը տրվել է 2012 թվականին:«Շատ հետաքրքիր, նոր, կրեատիվ նախաձեռնություն է: Այն ներկայացնում է աշխարհահռչակ հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտությունը եւ այդ կերպ դասական երաժշտության հանրահռչակում է տեղի ունենում նաեւ Հայաստանի մարզերում»,- ասաց Պողոսյանը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց, որ Hollywood Non-Stop-ը առաջին հերթին կապացուցի այն, որ երիտասարդները սիրում են դասական երաժշտություն:
«Կարեւում եմ, որ նախագիծը երիտասարդության եւ երաժշտության սինթեզն է»,- նշեց Սմբատյանը: Նրա խոսքով` կարեւոր է, որ նախագիծը, չլինելով հայկական տեական, ՀՊԵՆ-ի միջոցով ներկայացնում է հանրահայտ ստեղծագործությունները նոր ձեւաչափով:
Առաջիկայում նախատեսվում է համերգներով հանդես գալ նաեւ Արցախում:
Ծրագրում կհնչեն «Գլադիատոր», «Կարիբյան ծովի ծովահենները», «Կնքահայրը», «Մի քանգամ Ամերիկայում», «Ռոմեո եւ Ջուլիետ», «Աստղային պատերազմներ», «Առաքելություն» եւ այլ կինոնկարների սաունդթրեքեր:Ծրագրում ընդգրկված բոլոր ստեղագործությունները գնվել են Հոլիվուդից:
Hollywood Non-Stop-ը հանդիսատեսի կողմից սիրված եւ սպասված ծրագիր է, որը մեկնարկել է 2012 թվականին եւ ներկայացվել է երեւանյան 8 բուհերում, որտեղ ավելի քան 6000 ուսանողներ ունկնդրել են հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտությունը:
2013 թվականին նախագիծը ներկակացվել է նաեւ հանրապետության մարզերում` Գյումրիում, Վանաձորում, Եղեգնաձորում, Արտաշատում:
ՀՊԵՆ-ն բոլոր համերգների յուրաքանչյուր գնված տոմսի արժեքի 10%-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրի´ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով եւ արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների կյանքի փրկությանը:
Համերգները տեղի կունենան Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հովանավորությամբ:

Проект Hollywood Non-Stop Молодежного оркестра Армении свидетельствует о любви молодежи к классике: Сергей Смбатян
Государственный молодежный оркестр Армении со своей концертной программой Hollywood Non-Stop, в которую включены кинохиты – мелодии из известных голливудских фильмов, 15 и 16 мая выступит в Большом концертном зале имени Арама Хачатуряна в Ереване.
Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции 13 мая Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн отметил, что Hollywood Non-Stop - довольно интересный проект. «Я присутствовал на нескольких концертах этого проекта в Ванадзоре и Ереване. Этот проект представляет лучшие кинохиты, самую популярную музыку среди молодежи», - сказал посол.
По словам замминистра культуры Артура Погосяна, «это очень интересная, новая и креативная инициатива оркестра, старт которой был дан в 2012 году. Этот проект представляет музыку из голливудских фильмов и таким образом популяризирует классическую музыку в областях Армении», - подчеркнул Погосян.
Как сказал художественный руководитель и главный дирижер Молодежного оркестра Сергей Смбатян, проект Hollywood Non-Stop, в первую очередь, призван доказать, что молодежь любит классическую музыку.
«Думаю, что этот проект – синтез молодости и музыки», - сказал Смбатян. По его словам, важно, что этим проектом оркестр представляет всемирно известные произведения в новом формате.
В ближайшее время Молодежный выступит с концертами и в Арцахе.
В программе - саундтреки из таких суперпопулярных фильмов как «Гладиатор», «Пираты Карибского моря», «Крестный отец», «Однажды в Америке», «Ромео и Джульетта», «Звездные войны», «Миссия» и др. Все произведения, включенные в программу, приобретены в Голливуде на законных основаниях.
Концертная программа Hollywood Non-Stop, действительно любимая и популярная в молодежной среде, стартовала в 2012 году и была представлена в 8-ми ереванских вузах, так что возможность насладиться музыкой из голливудских кинофильмов получили более 6000 студентов.
В 2013 году проект был представлен и в областях: в городах Гюмри, Ванадзор, Ехегналзор и Арташат.
Как известно, 10% от каждого купленного билета на концерт Молодежного отчисляется в благотворительный фонд «Подари жизнь», который направляет все пожертвования на лечение армянских детей, страдающих от лейкоза и онкологических заболеваний.