ՀՊԵՆ-ի Hollywood Non-Stop նախագիծն ապացուցել է երիտասարդների սերը դասական երաժշտության նկատմամբ. Սերգեյ Սմբատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը հոլիվուդյան հանրահայտ ֆիլմերի մեղեդիները ներկայացնող Hollywood Non-Stop համերգային ծրագրով մայիսի 15-ին եւ 16-ին հանդես կգա «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` մայիսի 13-ին հրավիրված ասուլիսում Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշեց, որ Hollywood Non-Stop-ը բավական հետաքրքիր նախագիծ է:
«Ես ներկա եմ եղել նախագծի համերգներին Վանաձորում եւ Երեւանում: Նախագիծը ներկայացնում է մեզ համար լավագույն երաժշտությունը, լավագույնը` երիտասարդության շրջանում»,- ասաց Հեֆերնը:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը նշեց, որ պատահական չէ, որ հենց ՀՊԵն-ն է հերթական անգամ ներկայանում մի նախագծով, որի մեկնարկը տրվել է 2012 թվականին:«Շատ հետաքրքիր, նոր, կրեատիվ նախաձեռնություն է: Այն ներկայացնում է աշխարհահռչակ հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտությունը եւ այդ կերպ դասական երաժշտության հանրահռչակում է տեղի ունենում նաեւ Հայաստանի մարզերում»,- ասաց Պողոսյանը:
Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց, որ Hollywood Non-Stop-ը առաջին հերթին կապացուցի այն, որ երիտասարդները սիրում են դասական երաժշտություն:
«Կարեւում եմ, որ նախագիծը երիտասարդության եւ երաժշտության սինթեզն է»,- նշեց Սմբատյանը: Նրա խոսքով` կարեւոր է, որ նախագիծը, չլինելով հայկական տեական, ՀՊԵՆ-ի միջոցով ներկայացնում է հանրահայտ ստեղծագործությունները նոր ձեւաչափով:
Առաջիկայում նախատեսվում է համերգներով հանդես գալ նաեւ Արցախում:
Ծրագրում կհնչեն «Գլադիատոր», «Կարիբյան ծովի ծովահենները», «Կնքահայրը», «Մի քանգամ Ամերիկայում», «Ռոմեո եւ Ջուլիետ», «Աստղային պատերազմներ», «Առաքելություն» եւ այլ կինոնկարների սաունդթրեքեր:Ծրագրում ընդգրկված բոլոր ստեղագործությունները գնվել են Հոլիվուդից:
Hollywood Non-Stop-ը հանդիսատեսի կողմից սիրված եւ սպասված ծրագիր է, որը մեկնարկել է 2012 թվականին եւ ներկայացվել է երեւանյան 8 բուհերում, որտեղ ավելի քան 6000 ուսանողներ ունկնդրել են հոլիվուդյան ֆիլմերի երաժշտությունը:
2013 թվականին նախագիծը ներկակացվել է նաեւ հանրապետության մարզերում` Գյումրիում, Վանաձորում, Եղեգնաձորում, Արտաշատում:
ՀՊԵՆ-ն բոլոր համերգների յուրաքանչյուր գնված տոմսի արժեքի 10%-ը նվիրաբերվելու է «Նվիրի´ր կյանք» բարեգործական հիմնադրամին, որն իր ամբողջ ներուժն ուղղում է քաղցկեղով եւ արյան հիվանդություններով տառապող հայ մանուկների կյանքի փրկությանը:
Համերգները տեղի կունենան Մշակույթի նախարարության աջակցությամբ եւ «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերության հովանավորությամբ:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS: The State Youth Orchestra of Armenia and the US Embassy in Armenia will present the joint program Hollywood Non-Stop at the Aram Khachaturian Concert Hall on May 15 and 16. As reported by Armenpress, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia John Heffern stated at the press conference held on May 13 that the Hollywood Non-Stop is quite an interesting project.
“I was present at the concerts of the project in Vanadzor and Yerevan. The project presents the best music for us and the best music for the youth”, - said John Heffern.
The Art Manager of the State Youth Orchestra of Armenia and the chief conductor Sergey Smbatyan stated that HollywoodNon-Stop will prove first that the young people like classical music.
Concerts are intended to be held also in the Artsakh Republic.
“Hollywood Non-Stop” represents melodies from popular American films. The State Youth Orchestra of Armenia will perform soundtracks of famous Hollywood films, such as “Brave Heart”, “Pirates of the Caribbean”, “Godfather”, “Once Upon a Time in America” etc. All the pieces included in the program were specially arranged for the Youth Orchestra.
The project Hollywood Non-Stop is very popular among the viewers. In 2012 it was presented in 8 higher educational institutions of Yerevan to more than 6000 students.
In 2013 the same program was presented at the concert halls of RA marzes, particularly in Gyumri, Vanadzor, Eghegnadzor, Artashat. In all these cities the audience enthusiastically greeted the State Youth Orchestra of Armenia giving high scores both to the representation of music of Hollywood movies, and the efforts of the Youth Orchestra to present classical music in the marzes.
The State Youth Orchestra of Armenia will grant 10% from each sold ticket to the charity fund “Give Life”, which activity is directed to the life saving of the Armenian children suffering from cancer and blood diseases.
The concerts in the framework of the project are supported by the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and VivaCell-MTS.