Արաբագետի դիտարկմամբ` ադրբեջանցի իսլամիստ ծայրահեղականների ակտիվությունը Սիրիայում նկատվում է շատ վաղուց
Արաբագետի դիտարկմամբ`  ադրբեջանցի իսլամիստ ծայրահեղականների ակտիվությունը Սիրիայում նկատվում է շատ վաղուց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական հարցի կարգավորման շուրջ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի առաջարկած բանակցություններում Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի մասնակցությունը կասկածելի է։«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ և ԱՄՆ-ին ու Ռուսաստանին, և սիրիական ընդդիմությանը ձեռնտու չէ Ասադի մասնակցությունը բանակցություններին։ Նրա խոսքով՝ բանակցությունները կընթանան Ասադի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Սարգիս Գրիգորյանը կարծում է, որ Իսրայելի կազմակերպած ռմբակոծությունները Սիրիայի տարբեր շրջաններում ուղղված են Հըզբոլլահի դեմ։ «Այն զինանոցները, որոնք ենթարկվել են ռմբակոծման, պատահական զինանոցներ չեն եղել։ Դատելով եղած փաստերից` կարելի է եզրակացնել, որ Իսրայելի թիրախը շիա «Հըզբոլլահն» է»,-ասաց Գրիգորյանը։
Արաբագետը խոսեց նաև վերջերս «Յութուբ»-ում հայտնված տեսանյութի մասին , որտեղ երեւում է, որ Սիրիայում «Ջայշ ալ-Մուհաջիրին ուա ալ-Անսար» կազմակերպության կազմում գործող ադրբեջանական խմբավորման ղեկավար Աբու Յահի Ալ-Ազերին, շրջապատված ադրբեջանցի ծայրահեղականներով, կոչ է անում ադրբեջանցիներին գալ և մասնակցել Սիրիայում տեղի ունեցող պատերազմին` կարևորելով «ջիհադական պայքարն ընդդեմ անհավատների»: «Ադրբեջանում ծայրահեղ արմատականներին հետապնդելու և դատապարտելու ադրբեջանական իշխանությունների ցանկությունները մնում են հայտարարությունների մակարդակում: Ջիհադական զանազան ճակատներից Ադրբեջան ետ եկողների թիվը պետք է որ շատ լինի, սակայն չկան ադրբեջանական իշխանությունների կողմից ադեկվատ գործողություններ, իսկ փաստերն այլ բան են ասում»,-նշեց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ կարելի է ենթադրել, թե ադրբեջանցի ջիհադականների համար հայրենիք ետ վերադարձը նույնպես ազատ և անվտանգ է։ Նրա խոսքով՝ ծագումով ադրբեջանցի իսլամական ծայրահեղականների ակտիվությունը Սիրիայում նկատվում է շատ վաղուց, ընդ որում` այստեղ կռվող ադրբեջանցիներից բաղկացած ծայրահեղական խմբավորումները բազմաթիվ են և զինված արդի զինամթերքով:
Սիրիայում ընդդիմության եւ կառավարական ուժերի միջեւ պայքարը չի դադարում դեռ 2011 թվականի մարտից: ՄԱԿ-ի տվյալներով` այս ընթացքում հակամարտության զոհ է դարձել ավելի քան 70 հազար մարդ, այդ թվում` զոհված հայերի թիվը գերազանցում է չորս տասնյակը: Ինչ վերաբերում է երկու տարվա ընթացքում երկրից հեռացած սիրիացիներին, ապա նրանց թիվը հարեւան երկրներում գերազանցել է մեկ միլիոնը:

Мнение арабиста: активность азербайджанских исламских экстремистов в Сирии наблюдалась давно
Участие президента Сирии Башара Асада в предложенных президентами США и России переговорах по урегулированию сирийской проблемы довольно сомнительно. Как передает Арменпресс, во время встречи с журналистами такое мнение высказал арабист Саркис Григорян, добавив, что как США и России, так сирийской оппозиции вовсе не выгодно участие Асада в переговорах. По его словам, на переговорах примут участие представители Асада.
Григорян считает, что организованные Израилем бомбардировки в разных районах Сирии, направлены против Хезболла. «Арсеналы, подвергшиеся бомбардировкам – не простые арсеналы. Судя по имеющимся фактам, можно предположить, что цель Израиля – Хезболла», - сказал Григорян.
Он прокомментировал также появившийся недавно в youtub видеоматериал, где Абу Йани аль-Азери, главарь азербайджанской группировки в составе сирийской организации «Джайш аль-Мухаджири уа аль-Ансар», заснятый в окружении азербайджанскими экстремистами, призывает азербайджанцев прийти и принять участие в сирийской войне – во имя «джихада против неверных». «Стремление азербайджанских властей пресечь и осудить крайних радикалистов в Азербайджане, так и остается на уровне заявлений. Вернувшихся с различных джихадовских фронтов должно быть немало, однако адекватного ответа азербайджанских властей на них нет, а факты говорят о другом», - отметил Григорян. Создается впечатление, продолжил он, что возвращение на родину для азербайджанских джихадистов также свободно и безопасно. А активность азербайджанских исламских экстремистов в Сирии наблюдалась давно, причем их группировки довольно многочисленны, и вооружены они современным оружием.
В Сирии с 2011г. идет борьба между властью и оппозицией. По данным ООН, в результате этого конфликта жертвами стали уже 70 тыс. человек, из которых более 40 – армяне. Число покинувших страну сирийцев за эти два года превысило 1 миллион.