Դինա Գարիպովան «Դորիանս»-ի հետ նույն բեմում երգելուց լավ տպավորություններ է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ 2013» միջազգային հեռուստատեսային երգի մրցույթում Հայաստանը նեկայացնող «Դորիանս» ռոք խմբի մայիսի 10-ին Կոպենհագենի ամենամեծ Amgerbio համերգասրահում կայանալիք համերգին կմասնակցի նաեւ Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Դինա Գարիպովան: Մալմյոից«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռուսաստանի մասնակիցը պատմեց, որ կայանալիք համերգից ակնկալում է միմիայն դրական տվապավորություններ:«Շատ եմ սպասում մեր հանդիպմանը: Հույս ունեմ, որ հետաքրքիր համերգ տեղի կունենա»,- ասաց Գարիպովան, ով «Դորիանս» ռոք խմբի գործունեությանը ցանոթացել է մրցույթի նախընտրական փուլի ընթացքում:
«Միանգամից աչքի ընկան եւ երգը, եւ տեսահոլովակը, որովհետեւ տեսահոլովակի մտահղացումը շատ յուրօրինակ է: Ամբողջ սրտով մաղթում եմ խմբին հաջողություն մրցույթում եւ, իհարկե, հույս ունեմ, որ խումբը հետագայում եւս ստեղծագործական առաջընաց կգրանցի, որովհետեւ տղաները իսկապես շատ տաղանդավոր են»,- նշեց Ռուսաստանի պատվիրակը:
Անդրադառնալով բուն մրցույթին` երգչուհին ասաց, որ ինքն ակնկալում է, որ «Եվրատեսիլ 2013»-ը կդառնա իսկական երաժշտական տոն ոչ միայն բոլոր մասնակիցների համար, այլեւ յուրաքանչյուր մարդու, ով կհետեւի մրցույթի ընթացքին համերգասրահից կամ հեռուստատեսային էկրանից: ««Եվրատեսիլ»-ը մասնակիցներին նվիրում է ոչ մի բանի հետ չհամեմատվող փորձ եւ նոր ընկերներ, գործընկերներ գտնելու հիանալի հնարավորություն, ում հետ հնարավոր է իրականացնել հրաշալի ստեղծագործական համագործակցություն»,- հավելեց երգչուհին:
Կոպենհագենում կայանալիք համերգին, բացի Ռուսաստանի ներկայացուցչից, կմասնակցեն նաեւ Ֆինլանդիայի, Վրաստանի եւ Լատվիայի ներկայացուցիչները: Լատվիան մրցույթում կներկայացնիRep խումբը, Ֆինլանդիան` երգչուհի Կրիստա Սիեգֆրիդսը, Վրաստանը` Սոֆի եւ Նոդի դուետը: «Եվրատեսիլ 2013»-ում Հայաստանը ներկայացնող «Դորիանս» ռոք խումբը եւ հայաստանյան պատվիրակությունը մայիսի 7-ի վաղ առավոտյան մեկնել են Շվեդիա:
Խմբի անդամները արդեն հասցրել են փորձ (sound-check)ունենալ Մալմյոյում: Ինչպես հաղորդում է մրցույթի պաշտոնական` eurovision.tv կայքը «Դորիանս»-ի անդամները առաջին բանը, որ արել են բեմում հայտնվելով, իրենց գործիքների նախապատրաստումն էր:«Դա սովորություն է մեզ համար: Մենք միշտ կենդանի ենք նվագում»,-բացատրել են տղաները:Փորձի ընթացքում տղաները կրել են նորաոճ ջինսե հագուստ:
«Եվրատեսիլ 2013» մրցույթը տեղի կունենա մայիսի 14-18-ը Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում: «Մենք մեկ ենք» կարգախոսի ներքո անցկացվող մրցույթին այս տարի կմասնակցի 39 երկիր: Հայաստանը կներկայանա 2-րդ կիսաեզրափակչում մայիսի 16-ին:«Դորիանս»-ը Հայաստանը կներկայացնի Lonley planet երգով:
Այս օրերին Շվեդիա ժամանած մրցույթի մասնակիցներն ակտիվորեն նախապատրաստվում են մրցույթին, ծանոթանում են միմյանց հետ եւ մասնակցում մրցույթի շրջանակներում տեղի ունեցող բազամթիվ միջոցառումների, շփվում ԶԼՄ-ների հետ:«Դորիանս»-ը Շվեդիայից հատուկ ուղերձ է հղել «Եվրատեսիլ 2013»-ի հանդիսատեսին:

Dina Garipova expects for good impressions from signing with Dorians
YEREVAN, MAY 9, ARMENPRESS: The representative of the Russian Federation at the Eurovision 2013 Song Contest Dina Garipova will as well participate in the concert with the Armenian Dorians rock band, to be held on May 10 at the largest concert hall of Copenhagen Ambergio. The Russian participant reported the Armenpress correspondent from Malmö that she expects only positive impressions from the forthcoming contest. “I am waiting for our meeting very much. I hope that the contest will be very interesting”, - said Dina Garipova, who got acquainted with the activity of the Dorians band during the qualifying stage of the contest.
Concerning the contest, the Russian singer told that the Eurovision 2013 Song Contest will become a real music celebration not only for the participants of the contest, but also for every person, who will follow the process of the contest from the concert hall or the TV screen.
The Song Contest in Copenhagen will be attended as well by the representatives from Finland, Georgia and Latvia.
The members of the Dorians have already made a sound-check in Malmö. As reported by the official website eurovision.tv, when the band members of Dorians arrived at the Malmö Arena, they first put on their stage costumes and started preparing their instruments. "It's a habit for us, we are used to play live, so even if our guitars are not plugged, we still prepare like at any other concert", they explained.
Gor Sujyan already performed as a backing vocal in the 2010 Eurovision Song Contest for Eva Rivas, so he is experienced in terms of backstage preparations. "We are not nervous, we are enjoying the atmosphere here and can't wait to go on stage", they told before performing an acoustic version of their entryLonely Planet.
On stage, Dorians sang in a dark rock setting with moving spotlights directed towards the audience. Many wide shots were used, adding to the atmosphere of the song.
They were using a drum kit and electronic guitars, and Gor Sujyan gave a vocally strong performance. The band members were wearing stylish jeans outfits.
In the last run of the rehearsal, the special effects were shown. Smoke effects and wind machines were used, and in the last chorus fountains and red flames were applied.
At the Eurovision 2013 Song Contest, to be held on May 14-18, Armenia will be presented by Dorians rock group with Lonely Planet song, written by the guitarist of Black Sabbath Tony Iommi. The author of the lyrics is Vardan Zadoyan. 39 countries will take part in the Contest under the slogan “We are the one”. Armenia will perform in the semi-finals on May 16th in Malmö, Sweden.