Դինա Գարիպովան «Դորիանս»-ի հետ նույն բեմում երգելուց լավ տպավորություններ է ակնկալում
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ 2013» միջազգային հեռուստատեսային երգի մրցույթում Հայաստանը նեկայացնող «Դորիանս» ռոք խմբի մայիսի 10-ին Կոպենհագենի ամենամեծ Amgerbio համերգասրահում կայանալիք համերգին կմասնակցի նաեւ Ռուսաստանի ներկայացուցիչ Դինա Գարիպովան: Մալմյոից«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Ռուսաստանի մասնակիցը պատմեց, որ կայանալիք համերգից ակնկալում է միմիայն դրական տվապավորություններ:«Շատ եմ սպասում մեր հանդիպմանը: Հույս ունեմ, որ հետաքրքիր համերգ տեղի կունենա»,- ասաց Գարիպովան, ով «Դորիանս» ռոք խմբի գործունեությանը ցանոթացել է մրցույթի նախընտրական փուլի ընթացքում:
«Միանգամից աչքի ընկան եւ երգը, եւ տեսահոլովակը, որովհետեւ տեսահոլովակի մտահղացումը շատ յուրօրինակ է: Ամբողջ սրտով մաղթում եմ խմբին հաջողություն մրցույթում եւ, իհարկե, հույս ունեմ, որ խումբը հետագայում եւս ստեղծագործական առաջընաց կգրանցի, որովհետեւ տղաները իսկապես շատ տաղանդավոր են»,- նշեց Ռուսաստանի պատվիրակը:
Անդրադառնալով բուն մրցույթին` երգչուհին ասաց, որ ինքն ակնկալում է, որ «Եվրատեսիլ 2013»-ը կդառնա իսկական երաժշտական տոն ոչ միայն բոլոր մասնակիցների համար, այլեւ յուրաքանչյուր մարդու, ով կհետեւի մրցույթի ընթացքին համերգասրահից կամ հեռուստատեսային էկրանից: ««Եվրատեսիլ»-ը մասնակիցներին նվիրում է ոչ մի բանի հետ չհամեմատվող փորձ եւ նոր ընկերներ, գործընկերներ գտնելու հիանալի հնարավորություն, ում հետ հնարավոր է իրականացնել հրաշալի ստեղծագործական համագործակցություն»,- հավելեց երգչուհին:
Կոպենհագենում կայանալիք համերգին, բացի Ռուսաստանի ներկայացուցչից, կմասնակցեն նաեւ Ֆինլանդիայի, Վրաստանի եւ Լատվիայի ներկայացուցիչները: Լատվիան մրցույթում կներկայացնիRep խումբը, Ֆինլանդիան` երգչուհի Կրիստա Սիեգֆրիդսը, Վրաստանը` Սոֆի եւ Նոդի դուետը: «Եվրատեսիլ 2013»-ում Հայաստանը ներկայացնող «Դորիանս» ռոք խումբը եւ հայաստանյան պատվիրակությունը մայիսի 7-ի վաղ առավոտյան մեկնել են Շվեդիա:
Խմբի անդամները արդեն հասցրել են փորձ (sound-check)ունենալ Մալմյոյում: Ինչպես հաղորդում է մրցույթի պաշտոնական` eurovision.tv կայքը «Դորիանս»-ի անդամները առաջին բանը, որ արել են բեմում հայտնվելով, իրենց գործիքների նախապատրաստումն էր:«Դա սովորություն է մեզ համար: Մենք միշտ կենդանի ենք նվագում»,-բացատրել են տղաները:Փորձի ընթացքում տղաները կրել են նորաոճ ջինսե հագուստ:
«Եվրատեսիլ 2013» մրցույթը տեղի կունենա մայիսի 14-18-ը Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում: «Մենք մեկ ենք» կարգախոսի ներքո անցկացվող մրցույթին այս տարի կմասնակցի 39 երկիր: Հայաստանը կներկայանա 2-րդ կիսաեզրափակչում մայիսի 16-ին:«Դորիանս»-ը Հայաստանը կներկայացնի Lonley planet երգով:
Այս օրերին Շվեդիա ժամանած մրցույթի մասնակիցներն ակտիվորեն նախապատրաստվում են մրցույթին, ծանոթանում են միմյանց հետ եւ մասնակցում մրցույթի շրջանակներում տեղի ունեցող բազամթիվ միջոցառումների, շփվում ԶԼՄ-ների հետ:«Դորիանս»-ը Շվեդիայից հատուկ ուղերձ է հղել «Եվրատեսիլ 2013»-ի հանդիսատեսին:

Диана Гарипова ждет приятных впечатлений от выступления на одной сцене с группой «Дорианс» из Армении
В предстоящем 10 мая в самом большом концертном зале Копенгагена Amgerbioконцерте группы «Дорианс», представляющей Армению на Евровидении-2013, будет выступать и представительница России Диана Гарипова. В беседе с корреспондентом Арменпресс в Мальмё она сказала, что ждет исключительно приятных впечатлений от выступления на одной сцене с группой «Дорианс». «Очень жду нашей встречи! Надеюсь, что концерт получится интересным!» - сказала Диана. С армянской рок-группой она познакомилась во время отборочных выступлений.
«Сразу запомнилась и сама песня, и клип к ней, потому что задумка у видео очень оригинальная. От всей души желаю им удачи и, конечно, надеюсь на их дальнейшее продвижение в творчестве, потому что ребята действительно очень талантливые!» - сказала Диана.
Говоря конкретно о конкурсе, Гарипова отметила, что Евровидение – это праздник не только для исполнителей, но и для любого человека. «Я очень хочу, чтобы это Евровидение стало настоящим праздником не только для участников, но и для каждого, кто будет наблюдать за этим конкурсом из зала или за экранами своих телевизоров! Евровидение дарит несравнимый ни с чем опыт и прекрасную возможность найти новых друзей, коллег, с которыми, возможно, получилось бы замечательное творческое сотрудничество!» - сказала она.
В концерте в Копенгагене, кроме представительницы России, примут участие и представители Финляндии, Грузии и Латвии. Латвию на конкурсе представляет группа Rep, Финляндию – певица КристаСиегфридс, Грузию – дуэт Софи иНоди. Рано утром 7 мая группа «Дорианс» и делегация из Армении отбыли в Швецию.
Группа успела уже провести в Мальмё репетицию (sound-check). Как передает официальный сайтeurovision.tv, первое, что сделали ребята из «Дорианс»,проверили свои инструменты. «Это у нас привычка. Мы всегда играем вживую», - сказали ребята. На репетиции они апробировали и новые джинсовые костюмы.
Конкурс Евровидение-2013 под девизом «Мы едины» состоится 14-18 мая в шведском городе Мальмё. В этом году в конкурсе участвуют 39 стран. Армения предстанет во 2-м полуфинале 16 мая. Армению представит рок-группа «Дорианс» песней Lonleyplanet.
В эти дни прибывшие в Швецию участники конкурса готовятся к выступлению, знакомятся друг с другом, участвуют в многочисленных мероприятиях в рамках конкурса, общаются с СМИ. «Дорианс» из Швеции обратился со специальным посланием к слушателям Евровидение-2013.