Երկրորդ քրեական գործն է հարուցվել մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձի դեպքի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի հանձնարարությամբ ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ` թիվ 11/32 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից, ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ 2013թ մայիսի 5-ին վարչական շրջանի բնակիչ Ղազար Մկրտչյանը, Երևան քաղաքի ավագանու ընտրություններին մասնակցելու նպատակով գնացել է թիվ 11/32 ընտրատեղամաս, որտեղ փորձել է քվեարկել մեկից ավելի անգամ. նրա մոտ հայտնաբերվել է 2 ծրար, որոնցից յուրաքանչյուրի մեջ եղել է քվեարկված 1-ական քվեաթերթիկ։ Ընտրողը չի կարողացել քվեարկել իր կամքից անկախ պատճառներով, քանզի կանխվել է հանձնաժողովի նախագահի կողմից։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածի 1-ին մասով, կատարվում է նախաքննություն: Ոստիկանությանը հանձնարարվել է պարզել դեպքի բոլոր հանգամանքները, այդ թվում` թե ինչպես է ընտրողի մոտ հայտնվել երկու ծրար եւ երկու քվեաթերթիկ։
Մինչ այդ,Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի հանձնարարությամբ ոստիկանությունում հարուցվել էր առաջին քրեական գործը` թիվ 8/23 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։

Возбуждено второе уголовное дело по факту попытки повторного голосования
По распоряжению прокурора административного округа Шенгавитвозбуждено уголовное дело по факту попытки повторного голосования в ИУ 11/32.
Как сообщили Арменпресс в Генпрокуратуре, из предоставленных полицией дел стало ясно, что 5 мая 2013г. в районе 13:00 часов житель округа Малатия-СебастияКазар Мкртчян пошел на выборы в ИУ 11/32, где попытался проголосовать несколько раз. Принем было обнаружено два конверта, в которых было по одному бюллетеню. Попытка не увенчалась успехом – ее вовремя пресек председатель ИУ.
По факту возбуждено уголовное дело по ч.1 ст. 34-153 Уголовного кодекса Армении. Проводится следствие с целью выявления всех обстоятельств, в том числе и наличие у избирателя сразу нескольких бюллетеней.
До этого прокурором округа Малатия-Себастия было возбуждено первое уголовное дело в связи с попыткой голосования более одного раза– вИУ 8/23.