Հայաստանի եւ Իրանի գլխավոր դատախազությունների միջեւ ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազությունների միջեւ ապրիլի 30-ինհամագործակցության հուշագիր ստորագրվեց։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը նշեց, որ Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը բերել է առեւտրաշրջանառության եւ զբոսաշրջության ծավալների ավելացման, ուստիայդ հարաբերությունները պետք է կարգավորվեն նաեւիրավական գործակցության շրջանակում:«Այս հուշագիրը հնարավորություն կտա անմիջականորեն կառուցել մեր իրավական հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները»,- ասաց Հովսեփյանը: Մինչ այժմ Իրանի հետ իրավական համագործակցությունն իրականացվում էր ԻԻՀ դեսպանատան միջոցով:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ղոլամհոսեյն Մոհսենի Էժեին խոսեց Իրանի եւ Հայաստանի բարեկամական ու մտերմիկ հարաբերությունների մասին: «Երկու երկրների քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերություններն առանց դատաիրավական համագործակցության ամբողջական չեն: Այս փաստաթուղթը հիմք կհանդիսանա, որպեսզի իրավական ոլորտում հարաբերություններն ավելի զարգանան ու ընդլայնվեն»,- ասաց ԻԻՀ գլխավոր դատախազը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր դատախազ Ղոլամհոսեյն Մոհսենի Էժեիի գլխավորած պատվիրակությունն ապրիլի 29-ին Հայաստան է ժամանել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի հրավերով: Եռօրա այցի ընթացքում կողմերը կքննարկեն անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում միմյանց իրավական օգնություն ցուցաբերելու, քաղաքացիների ու իրավաբանական անձանց իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր։

Между генеральными прокуратурами Армении и Ирана подписан меморандум о сотрудничестве
30 апреля подписан меморандум о сотрудничестве между генеральными прокуратурами Армении и Ирана. Как сообщает Арменпресс, генпрокурор Армении Агван Овсепян на церемонии подписания отметил, что развитие экономических отношений с ИРИ привело к росту объемов товарооборота и увеличению потока туристов, а значит эти отношения должны регулироваться и в правовой плоскости.
«Этот меморандум даст возможность обеспечить все аспекты правового сотрудничества», - заявил Овсепян. До сих пор сотрудничество в этой сфере регулировалось через посольство Ирана.
Генеральный прокурор ИРИ Голам Хосейн Мохсени-Эжеи,
коснувшись двусторонних отношений, отметил, что «политические и экономические контакты неполноценны без судебно-правового сотрудничества. Этот документ станет основой для дальнейшего развития и расширения правового сотрудничества двух стран».
Иранская делегация во главе с генеральным прокурором прибыла в Ереван 29 апреля по приглашению генпрокурора Армении Агвана Овсепяна. В рамках трехдневного визита будут обсуждаться вопросы оказания правовой помощи в борьбе с транснациональной преступностью, защиты прав и основных свобод граждан и юридических лиц.