Վրացագետն անհրաժեշտ է համարում Վրաստանում Հայոց Ցեղասպանության իրազեկման արշավների կազմակերպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում անհրաժեշտ է Հայոց Ցեղասպանության մասին ճանաչողական տեղեկատվություն տարածել: Այդ մասին ապրիլի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանը:Վրացագետն նշեց, որ Վրաստանում, տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված, Հայոց Ցեղասպանության մասին տեղեկատվության պակաս կա: «Մեզ պետք է ինֆորմացիա տարածել, որ Վրաստանում իմանան, թե ինչ է եղել եւ ինչպես է եղել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Մելիքյանը: Վրաստանում նույնիսկ նորմալ չգիտեն, թե ինչումն է հայ-ադրբեջանական խնդիրը:Մելիքյանը նշեց, որ վրաց-թուրքական եւ վրաց-ադրբեջանական տնտեսական հարաբերությունները խանգարում են Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը Վրաստանում: Վրացագետը կարեւորեց հայկական տարբեր կառույցների կողմից Վրաստանում Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը հասունացնելուն ուղղված քայլերը: Ապրիլի 17-ին վրացական «Իրակլի 2-րդ» կազմակերպությունը դիմել էր Վրաստանի կառավարությանը Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչելու կոչով:
Թուրքիան առաջին համաշխարհայինի տարիներին Արեւմտյան Հայաստանում բնաջնջեց 1,5 միլիոն հայերի, հարյուր հազարավորներին փախստական դարձնելով:Հայոց Ցեղասպանության փաստը ճանաչել են երկու տասնյակից ավելի պետություններ, միջազգային կառույցներ:

Expert finds necessary to hold awareness campaigns on Armenian Genocide in Georgia
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS: It is necessary to spread cognitive information about the Armenian Genocide in Georgia. It was stated on April 22 by the expert on Georgian affairs Johnny Melikyan at the press conference. The expert stated that in Georgia, due to various circumstances, there was lack in the information about the Armenian Genocide. “We need to spread information, so that in Georgia they knew what happened and how it happened”, - said Johnny Melikyan, according to Armenpress.
In Georgia they do not even know what the real problem between Armenia and Azerbaijan is. The expert stated that the Georgian-Turkish and Georgian-Azerbaijani economic relations prevented from the recognition of the Armenian Genocide in Georgia.
The expert on Georgian Affairs Johnny Melikyan highlighted the steps of some Armenian structures in Georgia towards the developing the process of the recognition of the Genocide. On April 17 the Georgian organization Heraclius II applied to the Georgian Government to recognize the Armenian Genocide.
At the years of the World War I Turkey massacred 1,5 million Armenians in the Western Armenia, making hundreds of thousands people refugees. The fact of the Armenian Genocide has been recognized by more than twenty states and international organizations.