Քանի դեռ աշխարհը չի լուծել Հայոց ցեղասպանության հարցը, կշարունակվեն դրա վնասարար հետեւանքները. Ջոն Էվանս
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանություն եզրը ժամանակին «ոչ պատշաճ» էր դիտվում, իսկ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ կատարված դեպքերին անդրադառնալը տաբու էր, անգամ չէր կարելի քննարկել:Այս մասին, ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելովFresno Bee կայքը, նշել էՀայաստանում ԱՄՆ-ի ատակարգ և լիազոր նախկինդեսպան Ջոն Մարշալ Էվանսը:«Կարծում եմ, քանի դեռ աշխարհը չի լուծել այս խնդիրը, այն կշարունակի իր վնասարար հետեւանքներն ունենալ», - ասել է նա:
Նախկին դեսպանըվիճարկել է Հայոց ցեղասպանության արգելքը 2005 թվականին` առաջին անգամ բարձրաձայնելով 1915 -1923 թվականներինՕսմանյան կայսրության կազմակերպած հայերի կոտորածների մասին և դրանք ներկայացնելով որպես ցեղասպանության ակտ:
«2005-ի փետրվարին Կալիֆորնիայում Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելուց հետո... ես վերադարձա Հայաստան, որպես դեսպան, սակայն ինձնից պահանջել էին հայտարարություն անել, որ տպավորություն կստեղծեր` այն, ինչ ես ասել էի, տեղին չէր»,- նշել է Միացյալ Նահանգների նախկին դեսպանը: Նախկին դեսպանը շարունակել է, որթեմայի մասին բարձրաձայնելը տաբու էր, նշանակում էր, որ այն անգամ քննարկման ենթակա չէր: «Դա պետք էր փոխել, նույնիսկ եթե ես զրկվեի իմ աշխատանքից»,- նշել է Ջոն Էվանսը:
Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանը ելույթով հանդես կգա եկող շաբաթՖրեզնոյում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ:
1,5 միլիոն հայերի կոտորածից գրեթե մեկ դար անց ԱՄՆ կառավարությունը1915 -1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության կազմակերպածէթնիկ զտումները դեռեւս չի որակել«ցեղասպանություն»:
Ջոն Էվանսը, ով Հայսատանում ԱՄՆ-ի դեսպան է եղել 2004-2006 թթ.,ետ է կանչվել նախքան կլրանար Հայաստանում նրա դիվանագիտական առաքելության երեք տարին: Իսկ ցեղասպանության մասին արված իր հայտարարություններից հետո 18 ամիս անց հանգստի է անցել «արտաքին» ծառայությունից:
Էվանսը շարունակում է ցեղասպանության մասին ելույթներով հանդես գալ եւ կոչ է անում բոլորին առերես դուրս գալ պատմության ծանր խնդիրներին:

Пока мир не решил вопрос Геноцида армян, негативные последствия неминуемы: Джон Эванс
Термин «геноцид» в свое время не рассматривался «должным образом», а случившееся с армянами в Османской империи оставалось «табу», которое не подлежало даже обсуждению. Об этом, как сообщаетАрменпресссо ссылкой на сайт Fresno Bee, заявил бывший Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Маршал Эванс. «Думаю, пока мир не решил этот вопрос, негативные последствия этого неминуемы», - считает посол.
Бывший посол США в Армении нарушил в 2005 запрет на термин «Геноцид армян», представив армянские погромы в Османской империи 1915-1923 гг. как акт геноцида.
«В феврале 2005 года во время визита в Калифорнию я, громогласно назвав эти события Геноцидом армян, … вернулся в Армению в качестве посла. Однако, от меня потребовали выступить с заявлением, по сути, дезавуировав сказанное мною, то есть создать впечатление, что то, что я сказал, на самом деле сказано не было», - отметил Джон Эванс. По его словам, то, что эта тема не должна была озвучиваться, означало, что она не может быть даже предметом обсуждения. «Это следовало изменить, даже если бы я лишился своего поста», - подчеркнул бывший посол США.
Джон Эванс выступит на следующей неделе в ходе мероприятий, посвященных 98-ой годовщине Геноцида армян, во Фресно.
Спустя почти век после погромов и резни 1,5 млн армян, правительство США так не назвало «этнические чистки» в Османской империи 1915-1923 гг. «геноцидом».
Джон Эванс, бывший послом США в Армении в 2004-2006 годах, был отозван с этого поста до окончания своей дипломатической миссии в Армении. А спустя 18 месяцев после заявлений, сделанных им о Геноциде армян, был переведен с «внешней» службы на «отдых».
Эванс продолжает выступать на тему Геноцида армян и призывать всех честно взглянуть на «черные страницы» истории.