Քանի դեռ աշխարհը չի լուծել Հայոց ցեղասպանության հարցը, կշարունակվեն դրա վնասարար հետեւանքները. Ջոն Էվանս
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ցեղասպանություն եզրը ժամանակին «ոչ պատշաճ» էր դիտվում, իսկ Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ կատարված դեպքերին անդրադառնալը տաբու էր, անգամ չէր կարելի քննարկել:Այս մասին, ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ը` վկայակոչելովFresno Bee կայքը, նշել էՀայաստանում ԱՄՆ-ի ատակարգ և լիազոր նախկինդեսպան Ջոն Մարշալ Էվանսը:«Կարծում եմ, քանի դեռ աշխարհը չի լուծել այս խնդիրը, այն կշարունակի իր վնասարար հետեւանքներն ունենալ», - ասել է նա:
Նախկին դեսպանըվիճարկել է Հայոց ցեղասպանության արգելքը 2005 թվականին` առաջին անգամ բարձրաձայնելով 1915 -1923 թվականներինՕսմանյան կայսրության կազմակերպած հայերի կոտորածների մասին և դրանք ներկայացնելով որպես ցեղասպանության ակտ:
«2005-ի փետրվարին Կալիֆորնիայում Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելուց հետո... ես վերադարձա Հայաստան, որպես դեսպան, սակայն ինձնից պահանջել էին հայտարարություն անել, որ տպավորություն կստեղծեր` այն, ինչ ես ասել էի, տեղին չէր»,- նշել է Միացյալ Նահանգների նախկին դեսպանը: Նախկին դեսպանը շարունակել է, որթեմայի մասին բարձրաձայնելը տաբու էր, նշանակում էր, որ այն անգամ քննարկման ենթակա չէր: «Դա պետք էր փոխել, նույնիսկ եթե ես զրկվեի իմ աշխատանքից»,- նշել է Ջոն Էվանսը:
Հայաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպանը ելույթով հանդես կգա եկող շաբաթՖրեզնոյում կայանալիք Հայոց ցեղասպանության 98-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ:
1,5 միլիոն հայերի կոտորածից գրեթե մեկ դար անց ԱՄՆ կառավարությունը1915 -1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության կազմակերպածէթնիկ զտումները դեռեւս չի որակել«ցեղասպանություն»:
Ջոն Էվանսը, ով Հայսատանում ԱՄՆ-ի դեսպան է եղել 2004-2006 թթ.,ետ է կանչվել նախքան կլրանար Հայաստանում նրա դիվանագիտական առաքելության երեք տարին: Իսկ ցեղասպանության մասին արված իր հայտարարություններից հետո 18 ամիս անց հանգստի է անցել «արտաքին» ծառայությունից:
Էվանսը շարունակում է ցեղասպանության մասին ելույթներով հանդես գալ եւ կոչ է անում բոլորին առերես դուրս գալ պատմության ծանր խնդիրներին:

John Evans about Armenian Genocide: failure of the world to deal with the issue has continuing deleterious consequences
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS: The 98th anniversary of the Armenian genocide will be remembered this week in Fresno with a series of events, including a visit by a former U.S. ambassador to Armenia who spoke out about the genocide.
Nearly a century after 1.5 million Armenians were killed by the Ottoman Empire from 1915 to 1923, the U.S. government still fails to label the ethnic cleansing as a "genocide."
The G-word was the "inappropriate" term and the event's history was so taboo it couldn't even be discussed, said former U.S. ambassador to Armenia John Marshall Evans, who held the post from 2004 to 2006.
Evans challenged that taboo in a 2005 speaking tour in California where he first described the Ottoman Empire's assault as a genocide -- an act that thrust him into an uncomfortable position with his bosses.
"After I leveled with California audiences about the Armenian genocide in February 2005 ... I returned to Armenia as ambassador, but was required to issue a statement to the effect that what I had said was 'inappropriate,' " Evans said. "The fact that the subject was treated as taboo meant that it could not even be discussed," he said. "That had to change, even if it cost me my job."
Evans, a career foreign service officer, was recalled from his ambassador's posting in Armenia before the end of his planned three-year assignment. He retired from the foreign service 18 months after his genocide remarks.
Evans continues to speak out about the genocide and calls for everyone to face the hard issues of history and be understanding. "I believe the failure of the world to deal with the issue has continuing deleterious consequences," he said.
Evans will be the keynote speaker for Tuesday's memorial commemorating the 98th anniversary of the Armenian genocide at the Pilgrim Armenian Congressional Church.