Թուրք գրողը հայ աղջիկներին գեղեցիկ է համարում, հայերին` լավ ժողովուրդ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-թուրքական մշակութային հարաբերությունները շարունակում են փոքրիշատե տեղաշարժ արձանագրել` չնայած քաղաքական հարաբերությունների կարգավորման կասեցմանը: Երկու երկրների մտավորականները շարունակում են փոխայցելություններ կատարել:
«Երեւանը` գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» ծրագրի շրջանակում անցկացվող Պոեզիայի փառատոնին մասնակցելու նպատակով Հայաստան է ժամանել թուրք գրող Աթաոլ Բեհրամօղլուն: «Արմենպրես»-ը զրուցեց գրողի հետ, ով պատմեց Հայաստանից ստացած իր տպավորությունների մամսին:
- Պարո'ն Բեհրամօղլու, Դուք Հայաստանում եք` մասնակցելու Պոեզիայի միջազգային փառատոնին: Ինչպե՞ս եք Ձեզ այստեղ զգում եւ ի՞նչ տպավորություններ ունեք:
Ես ինձ այստեղ շատ լավ եմ զգում, տպավորություններս դրական են: Ես շնորհավորում եմ Հայաստանի գրողների միությանը, որ կարողացել է նման մեծ նախաձեռնություն իրականացնել, դա կարեւոր է: Ուրախ եմ նաեւ, որ փառատոնի շրջանակում հիմնված Պոեզիայի պուրակում կարողացել եմ ծառ տնկել: Ամեն ինչ շատ լավ է:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում հայ եւ թուրք գրողների միջեւ առկա հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը:
Չի կարելի ասել, որ հիմա առկա են մոտ հարաբերություններ, սակայն պետք է նաեւ նշել, որ մենք իրար ճանաչում եւ զգում ենք: Կարծում եմ, որ մենք պետք է ավելի լավ ճանաչենք միմյանց, ավելի մոտ լինենք, քանի որ կան շատ նմանություններ` պատմական, աշխարհագրական, մշակութային: Չի կարելի շարունակել ապրել իրարից հեռու վիճակում: Բայց ես լավատես եմ եւ կարծում եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի: Ես ուրախ եմ, որ որպես թուրք բանաստեղծ հրավիրված եմ այստեղ` չնայած որոշակի դժվարություններին. ամենօրյա ուղիղ չվերթներ չկան Ստամբուլից Երեւան, բայց կարողացել եմ գալ:
-Դուք առաջին անգամ եք այստեղ, ի՞նչը Ձեզ զարմացրեց կամ հետաքրքրեց:
Այո, ես առաջին անգամ եմ Երեւանում: Աղջիկները շատ գեղեցիկ են, իսկ հայերը լավ ժողովուրդ են: Ես շատ հայ ընկերներ ունեմ Ստամբուլում, ովքեր շատ մտերիմ եւ լավն են, այդ պատճառով այդ հանգամանքը ինձ չի զարմացնում, ես այս մարդկանց ճանաչում եմ: Հայաստանում ես արտասահմանցու զգացողություններ չունեմ:
-Կցանկանա՞ք նորից գալ այստեղ:
Իհարկե: Ես ցանկանում եմ, որ երկու ժողովուրդների մտավորականները հաճախակի փոխայցելություններ ունենան եւ առավել լավ ճանաչեն միմյանց:
-Պոեզիայի միջազգային փառատոնի մասնակիցներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կառուցված Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Դուք եղե՞լ եք այնտեղ:
Ոչ, քանի որ ես ճաշից հետո եմ ժամանել Երեւան: Դրա մասին դժվար է խոսել: Դրա մասին թող օբյեկտիվորեն խոսեն պատմաբանները, իսկ բոլոր ժողովուրդները թող ընդունեն, որ պատմության ընթացքում մեծ ողբերգություններ են եղել:

Турецкий писатель считает армянских девушек красивыми, а армян – хорошим народом
В армяно-турецких культурных связях мало-помалу намечаются какие-то сдвиги. И, несмотря на срыв процесса нормализации двусторонних отношений, представители интеллигенции двух стран продолжают время от времени «обмениваться» визитами.
С целью участия в Международном фестивале поэзии, организованном в рамках программы ЮНЕСКО «Ереван – Всемирная столица книги», в Армению приехал и турецкий писатель Атаол Бехрамоглу. Он поделился своими впечатлениями об Армении в беседе с Арменпресс.
Г-н Бехрамоглу, как Вы чувствуете себя в Армении и каковы впечатления от участия в Фестивале поэзии?
Я чувствую себя очень хорошо и все впечатления также положительные. Я поздравляю Союз писателей Армении, который смог реализовать подобную, очень важную инициативу. Меня радует и то, что я смог посадить дерево в открывшемся в Ереване в рамках этого фестиваля Сквере поэзии. Все прекрасно.
Как Вы оцениваете нынешний уровень отношений между армянскими и турецкими писателями?
Нельзя говорить, что это близкие отношения, однако, хочу отметить, что мы друг друга знаем и чувствуем. Думаю, нам нужно поближе узнать друг друга, вообще, больше сблизиться, поскольку есть общности – исторические, географические, культурные. Нельзя по-прежнему оставаться на отдалении друг от друга. Но я оптимист и думаю, что все будет хорошо. Я рад, что, как турецкий поэт, приглашен сюда и, несмотря на трудности – нет прямых рейсов их Стамбула в Ереван – я все-таки приехал.
Вы впервые в Армении. Что Вас удивило или, может быть заинтересовало?
Действительно, я первый раз в Ереване. Армянские девушки очень красивы, а армяне – хороший народ. У меня много друзей-армян в Стамбуле, они очень хорошие и очень мне близки, поэтому меня ничего не удивляет, я знаю этих людей. Я не чувствую себя в Армении иностранцем.
Хотели бы Вы снова приехать?
Конечно. Я хотел бы, чтобы армянская и турецкая интеллигенция почаще встречалась и получше узнала друг друга.
Участники Фестиваля поэзии посетили мемориал памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. А Вы побывали там?
Нет, поскольку я прибыл в Ереван после обеда. Об этом трудно говорить… Об этом объективно пусть говорят историки, а все народы пусть примут то, что в истории бывали большие трагедии…