Լոռու մարզում կկառուցվեն քայլքային տուրիզմի երթուղիներ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոռու մարզիՍտեփանավան, Ալավերդի քաղաքներում և յոթ համայնքներում կկառուցվեն երթուղիներ քայլքային տուրիզմի զարգացման համար։ Երթուղիները կանցնեն տարբեր մշակութային ու պատմական կոթողների, բնության տեսարժան վայրերի մոտով և իրար կմիացնեն համայնքները։«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Լոռու զարգացման կենտրոնի ներկայացուցիչ Արմինե Քալաշյանը նշեց, որ երթուղիների կառուցումը նպատակ ունի օգնել զբոսաշրջիկներին հեշտությամբ կողմնորոշվել տեղանքում։ «Այն զբոսաշրջիկները, ովքեր նախընտրում են քայլքային տուրիզմը, այսինքն` ոտքով այցելությունները տարբեր հետաքրքիր վայրեր, հաճախ են շփոթվում անծանոթ տեղանքում։ Երթուղիները կօգնեն նրանց հեշտությամբ անցնել մի վայրից մյուսը՝ ճանապարհին ծանոթանալով տեղանքում առկա բոլոր տեսարժան վայրերին»,- ասաց Քալաշյանը։
Մինչ երթուղիների կառուցումը կանցկացվի քարտեզագրում, որին կմասնակցեն նաև տեղի դպրոցի աշակերտները։ «Աշակետները կգծագրեն այն հատվածները, որտեղով անցնելու է երթուղին, և կնշեն ճանապարհին գտնվող բոլոր հուշարձանները։ Ապա քարտեզագրող խումբը կխմբագրի երեխաների աշխատանքը և պատրաստի ճանապարհային քարտեզը, որը GPRS համակարգով հասու կլինի զբոսաշրջիկներին»,- ասաց Քալաշյանը: Երթուղիները կլինեն 12-30 կմ սահմաններում։ Քարտեզում կնկարագրվեն ճանապարհի հետ կապված բոլոր մանրամասները՝ բարձրություն, երկարություն, հանդիպող հուշարձաններ, կնշվեն դժվարանցանելի հատվածները։
Լոռու մարզպետարանի Զարգացման ծրագրերի և վերլուծության բաժնի պետ Հասմիկ Մկրտչյանն«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ այս նախաձեռնությունը կմեծացնի Ստեփանավանի, Ալավերդու, առհասարակ Լոռու մարզի նկատմամբ հետաքրքրությունը զբոսաշրջինկերի շրջանում։ Նրա խոսքով՝ ծրագիրը կիրականացվի 2013-2014 թվականների ընթացքում, կկազմակերպվի նաև գիդերի (ուղեկցորդ) վերապատրաստման դասընթացներ։
Ծրագիրն իրականացվում է Ֆրանսիայի Ռհոն Ալպեր (Rhône-Alpes) շրջանի քայլարշավորդների դեպարտամենտալ կոմիտեի և Հայաստանի համայնքների միության միջև ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակում։ Ծրագրի հիմնական նպատակը Ստեփանավան քաղաքում և հարակից համայնքներում էկոտուրիզմի զարգացումն է:

В лорийской области Армении появятся пешеходные маршруты для туристов
В городах Степанаван и Алаверди и еще в 7-ми общинах Лорийской области Армении будут проложены пешеходные маршруты для развития экотуризма. География пешеходных маршрутов будет обусловлена находящимися здесь историко-архитектурными памятниками и природными ландшафтами. Как сказала в беседе сАрменпресспредставитель Центра развития Лори Армине Калашян, эти маршруты помогут туристам легче ориентироваться в чужой для них местности. «Те туристы, которые предпочитают пешеходный туризм, зачастую испытывают трудности из-за незнакомой им местности. А предложенные нами пешеходные маршруты облегчат им поиски той или иной достопримечательности», - сказала Калашян.
До прокладки этих маршрутов предстоят работы по картографии местности, в которых примут участие и местные школьники. «Дети отметят места расположения памятников, а затем картографы «откорректируют» их данные и подготовят дорожную карту, которая будет доступна туристам в системе GPRS», - отметила представитель Центра.
Протяженность маршрутов составит 12-13 км. В картах будут упомянуты все труднопроходимые места и подробности, связанные с ожидающими туристов историко-архитектурными памятниками и другими достопримечательностями этих мест.
Как сказала в беседе сАрменпрессначальник отдела программ развития и анализа администрации Лори Асмик Мкртчян, эта инициатива, безусловно, повысит интерес туристов к Степанавану, Алаверди и Лорийской области в целом. Программа будет реализована в 2013-2014 году. Будут организованы и курсы стажировки гидов.
Программа реализуется в рамках децентрализованного сотрудничества Департамента пешеходного туризма французской провинцииRhône-Alpes