«Դորիանս»-ն իր օրինակով փորձում է աշխարհն ավելի լավը դարձնել. խումբը հարցազրույց է տվել Esctoday-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթին ընդառաջ միջազգային մրցույթի հիմնական լուսաբանող Esctoday.comկայքը մասնակից երկների կատարողների շարքում առաջինն առանձնացրել է Հայաստանը ներկայացնող «Դորիանս» ռոք խմբին ու հարցազրույց ունեցել երաժիշտների հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`«Դորիանս»-ը խոսել է «Եվրատեսիլ 2013»-ին մասնակցելու որոշման, աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Թոնի Այոմիի հետ համագործակցության և մրցույթից ունեցած ակնակալիքների մասին:
Կայքն անդրադարձել է խմբի մասնակցությանը «Եվրատեսիլ 2009»-ի հայկական նախընտրական փուլին, որի ժամանակ «Դորիանսը»բարձր վարկանիշ ապահովեց իր և հայկականռոքի համար, ապա հարց ուղղել, թեինչպես որոշվեց մասնակցել 2013-ի մրցույթին:«2009 թ-ին մենք գիտեինք, որ չենք ընտրվելու, քանզի նոր խումբ էինք, և հայ հանդիսատեսը մեզ դեռ չէր ճանաչում: Դա եղել է մեր նախկին մենեջերի գաղափարը և նպատակն էր, որ հանդիսատեսը ծանոթանա մեր խմբին: Իսկ այս տարի Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությունն առաջարկեց Հայաստանը ներկայացնել մրցույթում և մենք սիրով համաձայնեցինք: Իհարկե, մեզ համար մեծ պատիվ է Հայաստանը ներկայացնել «Եվրատեսիլ»-ում: Այն մեզ համար պարզապես երգի մրցույթ չէ, այլ մեծ տոնակատարություն, որի ժամանակ տարբեր երկրների ներկայացուցիչներ հնարավորություն ունեն հանդիպել միմյանց, ներկայացնել իրենց մշակույթը և պարզապես ուրախանալ»,- մեկնաբանել է «Դորիանս»-ը:
Երաժիշտները նշել են, որ «Եվրատեսիլ 2013»-ումիրենց մասնակցության նպատակը հաղթելը կամ պարտվելը չէ. «Որպես արտիստներ` մենք կանենք ամեն հնարավորը, որպեսզի չհիասթափեցնենք մեզ երկրպագողներին»:
Անդրադարձել են նաև բրիտանական «Black Sabbath» խմբի կիթառահար Թոնի Այոմիիմասնակցությանը: «Դորիանս»-ը պատասխանել է, որ նախաձեռնությունը եղել է իրենց մենեջերինը, ով էլ խնդրել է Այոմիին գրել Հայաստանը ներկայացնող երգի երաժշտությունը: «Մենք անչափ հուզված էինք, քանզի «Black Sabbath»-ը մեծ ազդեցություն է ունեցել մեր ընտրած երաժշտական ուղու վրա: Համագործակցությունը լեգենդար Թոնի Այոմիի հետ իսկապես մեծագույն պատիվ է մեզ համար»:
Կայքը նաև խնդրել է մեկնաբանել երգի` «Ո՞վ է մարդը, ո՞վ Աստված» տողերըպատասխանել այն հարցին, թե վերջապես ո՞վ կփրկի «միայնակ մոլորակը»:«Այսպես ասենք, Lonely planet-ը միայն Երկիր մոլորակի մասին չէ, այլ մեր բոլորի: Մեր պատկերացմամբ` յուրաքանչյուրնիր ներսում ունի իր միայնակ մոլորակը: Եվ եթե այդպես է, ապա մենք ցանկանում ենք ապրել ավելի լավ աշխարհում, և մեզնից յուրաքանչյուրը պետք է իր օրինակով աշխարհն ավելի լավը դարձնի: Մեր երգը կարևոր ուղերձ ունի, հուսով ենք այն կհասնի և կհուզի հանդիստեսին»,- մեկնաբանել է խումբը:
«Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթը կկայանաՇվեդիայի Մալմյո քաղաքում մայիսի 14-18-ը:escrating-ի վարկանիշային ցուցակում «Դորիանս» խումբը «Lonley planet» երգով երրորդ հորիզոնականում է: Աղյուսակը կազմվում է՝ հաշվի առնելով «Եվրատեսիլ»-ի youtube-ի պաշտոնական էջում տեղադրված տեսահոլովակների դիտումները:Առաջին տեղում Մոնտենեգրոն է, երկրորդում՝ Դանիան:

«Дорианс» своим примером стремится изменить мир к лучшему: армянская рок-группа дала интервью Escotoday
В преддверии конкурса «Евровидение-2013» в шведском городе Малмё сайт Escotoday.com, занимающийся освещением всех подробностей, связанных с одним из самых значимых музыкальных событий года, первым представил участника от Армении - рок-группу «Дорианс», проведя интервью с музыкантами этой группы.
Как сообщает Арменпресс, члены рок-группы коснулись решения об участии в этом престижном конкурсе, сотрудничества со всемирно известным рок-музыкантом Тони Айомми и ожиданиях, которые они связывают с «Евровидением».
Сайт, отметив участие «Дорианс» в армянском отборочном туре и высокий рейтинг их выступления, который, собственно и обеспечил им участие в этом конкурсе, обратился к ним с вопросом, что же подвигло их к решению участвовать в «Евровидении», на что последовал ответ: «В 2009 году мы понимали, что не сможем пройти отбор, поскольку группа только-только сформировалась и нас никто не знал, но наш менеджер посчитал, что участвуя в этом туре, мы, таким образом, сможем заявить о себе.
А уже в этом году участвовать в конкурсе нам предложило Общественное телевидение. Конечно, представлять Армению на этом конкурсе – огромная честь для нас. Тем более, что мы не считаем это конкурсом и не думаем о победе или поражении. Конкурс – это, в первую очередь, возможностью встретиться с творческой молодежью из разных стран, представить свою культуру и просто хорошо провести время», - говорит «Дорианс», добавляя«как артисты мы сделаем все возможное, чтобы не разочаровать наших поклонников - вот что для нас самое главное».
Коснувшись участия гитариста британской группы «Black Sabbath» Тони Айомми в этом проекте, «Дорианс» отметил, что эта идея их менеджера, который попросил известного гитариста написать музыку для «Дорианс». «Это, конечно, легендарное сотрудничество и большая честь для нас», - признаются музыканты.
Когда сайт попросил «Дорианс» прокомментировать слова песни «Кто Человек, кто Бог» и ответить на вопрос, кто же, в конце концов, спасет «Одинокую Планету», музыканты ответили: «Скажем так, песня Lonely planet не только о Планете Земля, но и о нас всех. В нашем представлении каждый носит в себе одинокую планету И если это, действительно, так, то мы хотели бы в лучшем мире и каждый из нас своим примером должен стремиться улучшить этот мир. Наша песня – серьезное послание и надеемся, что оно дойдет до зрителей и тронет их сердца».
Международный конкурс песни «Евровидение-2013» состоится в Швеции – городе Мальмё 14-18 мая. Согласно рейтинговой таблице escrating, группа «Дорианс» с песней «Lonley planet» занимает 3-тье место. Список составляется с учетом просмотров видеороликов участников на официальном сайте Евровидения youtube. На первом месте – представитель Монтенегро, на втором -Дании.