Վոլինկինի նշանակումով Հայաստանը կարող է ներգրավվել ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործում. քաղաքագետ
Վոլինկինի նշանակումով Հայաստանը կարող է  ներգրավվել ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործում. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության նոր դեսպան Իվան Վոլինկինի նշանակումով Հայաստանը կարող է ակտիվորեն ներգրավվել ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Մարտի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը: Քաղաքագետը նշեց, որ վրաց-ռուսական եւ վրաց-աբխազական մի շարք բանակցություններ նախկինում տեղի են ունեցել Հայաստանի տարածքում: Նրա խոսքով՝ Վոլինկինը Վրաստանի հետ աշխատելու բավական լայն եւ խորը փորձ ունի: «Հայաստանը մի կողմ է, որին հավասար աստիճաններով վստահում են եւ ռուսական կողմը, եւ վրացական: Եվ այդ առումով Հայաստանը իսկապես այս պահին բացառիկ նշանակություն է փորձում ձեռք բերել տարածաշրջանում»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Մինասյանը: Նոր դեսպանի նշանակումը դրական կանդրադառնա Ռուսաստանի եւ Վրաստանի հետ Հայաստանի հարաբերությունների վրա: Քաղաքագետը նշեց, որ հայ- ռուսական միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա:
Նրա գնահատմամբ` ՌԴ նախկին դեսպան Վյաչեսլավ Կովալենկոն ՌԴ ամենաարհեստավարժ դիվանագետներից մեկն էր, ով 2009 թվականին նշանակվել էր Հայաստանում՝ Վրաստանում ՌԴ վերջին դեսպանը լինելով: «Պարոն Կովալենկոն ուներ բավական իրատեսական եւ չափազանց խորը հասկացողություն նաեւ ղարաբաղյան կոնֆլիկտի մասին»,- ասաց Մինասյանը՝ կարեւորելով Կովալենկոյի դերակատարությունը 2010 թվականին Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի գործունեությանը վերաբերող փաստաթղթի ստորագրման հարցում:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 22-ին Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան է նշանակել Իվան Վոլինկինին: Վոլինկինն ավելի վաղ զբաղեցրել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության գլխավոր քարտուղարության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը: Նոր պաշտոնում Վոլինկինը կփոխարինի Վյաչեսլավ Կովալենկոյին:

С назначением Волынкина Армения может быть вовлечена в процесс нормализации российско-грузинских отношений: политолог
С назначением нового посла РФ Ивана Волынкина Армения может быть активно вовлечена в процесс нормализации российско-грузинских отношений. Это мнение на встрече с журналистами 25 марта высказал политолог Сергей Минасян, отметив, что ряд грузино-российских и грузино-абхазских переговоров уже проводился на территории Армении. По словам политолога, Волынкин имеет довольно серьезный опыт работы с Грузией
«Армения является страной, которой в равной степени доверяют как российская, так и грузинская стороны. В этом плане Армения на данном этапе попытается сыграть важную роль в регионе, - сказал, как сообщает Арменпресс, Минасян.
Назначение нового посла РФ позитивно скажется также на отношениях Армении с Россией и Грузией, отметил политолог, констатировав высокий уровень армяно-российских межгосударственных отношений.
По словам Минасяна, бывший посол РФ Вячеслав Коваленко был одним из самых компетентных российских дипломатов, в 2009 году он был назначен послом в Армении, был последним послом РФ в Грузии. «Он имел довольно реальное представление о карабахском конфликте, сыграл важную роль подписании в 2010 году документа о деятельности российской военной базы в Армении», - подчеркнул Минасян.
22 марта президент РФ Владимир Путин назначил Ивана Волынкина Чрезвычайным и Полномочным послом в Армении. Волынкин ранее занимал пост руководителя генерального секретариата МИД РФ, на новом посту он сменит Вячеслава Коваленко.