Փորձագետները վրաց-ադրբեջանական հակասությունների խորացում են կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաց-ադրբեջանական հակասությունները մոտ ապագայում ավելի կխորանան: Մարտի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց ադրբեջանագետ Սարգիս Ասատրյանը: «Եթե հաշվի առնենք այն փաստը, որ Բիձինա Իվանիշվիլին գնալով ավելի է ամրապնդում իր դիրքերը Վրաստանում, եւ բոլորս գիտենք, թե նա ինչ դիրքորոշում ունի, պարզ է դառնում, որ վրաց-ադրբեջանական հակասությունները կխորանան»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց Ասատրյանը: Ադրբեջանագետը նշեց, որ Ադրբեջանում խանդով են վերաբերվում հայ-վրացական հարաբերությունների զարգացմանը՝ մասնավորապես Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի վերջերս Հայաստան կատարած այցին: Ասատրյանը չափազանցված համարեց Վրաստանում վերաբնակեցվելիք ույգուրների հետ կապված վտանգը:«Թյուրքական ժողովուրդներին հնարավոր չէ համախմբել միայն լեզվական ընդհանրության հաշվին»,- ասաց Ասատրյանը:
Վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը վրաց-ադրբեջանական մի քանի հակասություններ առանձնացրեց, որոնց վրա երկու երկրների ղեկավարները փորձում էին աչք փակել: Էրոյանցը նշեց սահմանային հարցը: «Վրաց-ադրբեջանական ընդհանուր սահմանի մոտ 35 տոկոսի շուրջ երկու երկրները համաձայնության չեն եկել»,- ասաց Էրոյանցը: Նա ավելացրեց նաեւ վրաստանաբնակ ադրբեջանցիների եւ ադրբեջանաբնակ վրացիների խնդիրները, ովքեր Ադրբեջանում ճնշումների են ենթարկվում:«Ցանկացած առիթի դեպքում, երբ առաջանում է նոր հակասություն, կամ որեւէ քաղաքական գործիչ ինչ-որ հայտարարություն է անում ոչ ի նպաստ երկու կողմերի, այս խնդիրները ջրի երես են դուրս գալիս՝ ավելի ուժեղացնելով լարվածությունը»,- ասաց Էրոյանցը: Վրացագետը նշեց, որ արտաքին քաղաքականության ոլորտում Իվանիշվիլիի կառավարության փոփոխությունները դժգոհություններ են հարուցել Ադրբեջանում:Էրոյանցը աբխազական երկաթգծի վերաբացման հավանականությունը բարձր գնահատեց: Վրացագետը տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար բացասական եւ վտանագավոր դիտարկեցթուրք-ադրբեջանական գործոնի ուժեղացումը:
Վերջին շրջանում վրաց-ադրբեջանական հարաբերություններում նկատվում է լարվածության ուժեղացում՝ վրաց-հայկական հարաբերությունների զարգացման, Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ոլորտում Իվանիշվիլիի կառավարության փոփոխությունների եւ տարածաշրջանային այլ խնդիրների հետ կապված:

Эксперты прогнозируют обострение противоречий в азербайджано-грузинских отношениях
Противоречия в азербайджано-грузинских отношениях в ближайшем будущем только углубятся. Это мнение на встрече с журналистами 19 марта высказалспециалист по Азербайджану Саргис Асатрян. «Если учитывать тот фактор, что позиции Бидзины Иванишвили в Грузии с каждым днем укрепляются, а мы знаем его позиции, то очевидно, что азербайджано-грузинские противоречия только углубятся», - сказал, как сообщаетАрменпресс, Асатрян.
По словам эксперта, в Азербайджане ревниво относятся к развитию армяно-грузинских отношений, в частности, к недавнему визиту в Армению министра обороны Грузии Ираклия Аласания.
Специалист по Грузии Алик Эроянцвыделил существующие противоречия в грузино-азербайджанских отношениях, которые, руководители обеих стран пытаются не замечать. Прежде всего, это вопрос границ. «Около 35 % общей грузино-азербайджанской границы все еще не согласовано сторонами», - подчеркнул Эроянц.
Есть также проблемы, связанные с азербайджанцами, проживающими в Грузии, и грузинами - в Азербайджане. «Это в любом случае источник дополнительной напряженности, ведь в случае заявлений какого-либо политического деятеля, не устраивающих одну из сторон, эти противоречия всплывают на поверхность, усиливая напряженность», - считает Эроянц.
По его словам, недовольство у правительства Азербайджана вызвали и «изменения» Иванишвили в сфере внешней политики. Эроянц высоко оценивает шансы возобновления работы абхазского участка железной дороги.
В последний период наблюдается обострение напряженности в азербайджано-грузинских отношениях, связанное с развитием грузино-армянских отношений, изменениями во внешней политике Грузии, рядом других региональных проблем.