«Եվրատեսիլ»-ի «Դորիանս»-ի Lonley planet երգի վերջնական տարբերակը պատրաստ է
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ 2013» երգի միջազգային մրցույթում Հայաստանը ներկայացնող «Դորիանս» ռոք խմբի Lonley planet երգի վերջնական տարբերակը պատրաստ է: Այն կներկայացվի Եվրոպական հեռարձակողների միություն մարտի 18-ին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում` Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Եվրատեսիլ» նախագծի պատասխանատու Գոհար Գասպարյանը նշեց, որ մարտի 18-ին ինքը մեկնելու է Շվեդիա մասնակցելու մրցույթի պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը:«Մարտի 18-ին ներկայացվելու են բոլոր մասնակից երկրների երգերի պաշտոնական տարբերակները»,- ասաց Գասպարյանը: Նրա խոսքով`պատվիրակությունների ղեկավարների հանդիպմանը քննարկվելու են մրցույթի անցկացման հետ կապված բոլոր մանրամասները, ներկայացվելու է օրակարգը:
Մինչ մարտի 18-ը մասնակից երկրները կարող էին իրականացնել երգի վերջնական ձայնագրումը եւ համաձայն մրցույթի կանոնադրության` հեղինակները կարող են փոփոխել երգը` ցանկության դեպքում նորովի գործիքավորելով այն:Առաջիկա շաբաթվա ընթացքում «Եվրատեսիլ 2013»-ի մասնակիցների երգերի պաշտոնական տարբերակները հասանելի կլինեն նաեւ համացանցում:
«Եվրատեսիլ 2013»-ում Lonely planet Հայաստանի երգը հեղինակել է Black Sabbath անգլիական ռոք խմբի կիթառահար Թոնի Այոմին: Երգի խոսքերի համահեղինակն է Վարդան Զադոյանը: Մարտի 11-ին բրիտանական Birmingham Mail-ին տված հարցազրույցում` Այոմին նշել էր, որ Lonely planet երգից իր սպասումները բավականին մեծ են:«Ես գտա Lonley Planet-ը, այն շատ հզոր բալլադ է: Ես զարմացած էի, որ այն հայտնվեց հայաստանյան եզրափակչի կարճ ցանկում եւ Հայաստանի ժողովուրդը քվեարկեց դրա օգտին: Եվ ով գիտե, գուցե այն հաղթի»,- նշել էր կիթառահարը:
«Եվրատեսիլ 2013»-ը տեղի կունենա մայիսի 14-18-ը Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում:«Մենք մեկ ենք» կարգախոսի ներքո անցկացվող մրցույթին այս տարի կմասնակցի 39 երկիր: Հայաստանը կներկայանա2-րդկիսաեզրափակչում մայիսի 16-ին:

Готов окончательный вариант песни группы «Дорианс» Lonley planet для «Евровидения-2013»
Окончательный вариант песни армянской рок-группы «Дорианс» Lonley planet для «Евровидения-2013»готов. Она будет представлена европейским ретрансляторам 18 марта. В беседе с Арменпресс ответственная за программу «Евровидение» на Общественном телевидении Армении Гоар Гаспарян отметила, что 18 марта она поедет в Швецию на встречу руководителей делегаций конкурса. «18 марта будут представлены все официальные варианты песен стран-участниц», - сказала Гоар Гаспарян. По ее словам, на этой встрече будут рассматриваться все детали,связанные с проведением конкурса, и представлен регламент.
До 18 марта страны-участницы могут провести окончательную запись песни и, согласно правилам, авторы могут при желании по-новому аранжировать ее. В течение ближайшей недели официальные песни стран-участниц «Евровидения» будут доступны в интернете.
Автором песни Армении Lonely planet на Евровидении-2013» стал гитарист английской рок-группы Black Sabbath Тони Айоми. Соавтор текста – Вардан Задоян. В интервью британской Birmingham Mail Айоми отметил, что у него большие ожидания от песни Lonely planet. «Я нашел Lonely planet, это мощная баллада. Меня приятно удивило, что она оказалась в короткой финальной программе Армении и что армянский народ проголосовал за нее. Кто знает, а вдруг она победит», сказал гитарист.
«Евровидение-2013» состоится 14-18 мая в шведском городе Мальмё. В конкурсе, проходящем под девизом «Мы едины», в этом году принимают участие 39 стран. Армения будет представлена во втором полуфинале 16 мая.