Հռչակավոր շեփորահար Սերգեյ Նակարյակովը եւ դաշնակահարուհի Մարիա Մեյերովիչը Երեւանում համատեղ համերգ կտան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի թիվ մեկ շեփորահար Սերգեյ Նակարյակովը եւ հայտնի դաշնակահարուհի Մարիա Մեյերովիչը Երեւանում համատեղ համերգ կտան մարտի 15-ին: Համերգը կղեկավարի դիրիժոր Ջոն Վիկտորին Յուն: Ինչպես մարտի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ջոն Վիկտորին Յուն, արդեն երրորդ անգամ է գալիս Հայաստան: «Ես շատ եմ սիրում աշխատել Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ, քանի որ ինչպես յուրաքանչյուր նվագախումբ, այնպես էլ այս նվագախումբն իր առանձնահատկությունն ունի: »,- ասաց նա:Երաժշտի խոսքով, նվագախմբի յուրահատկությունը նման է ոչ թե մարդու խելոք կամ գեղեցիկ լինելուն, այլ հետաքրքիր բնավորությանը: «Ֆիլհարմոնիկն էմոցիոնալ մոտեցում ունի երաժշտության նկատմամբ: Սա նման է հայկական խոհանոցին, այն կարծես հակազդող տարրերի միաձուլում լինի, որը ողջ գործընթացը շատ հետաքրքիր է դարձնում»,- ասաց նա:
Աշխարհահռչակ շեփորահար Սերգեյ Նակարյակովը թեեւ արձանագրեց, որ շեփորահարների համար երկացանկը մեծ չէ, այնուամենայնիվ, գոհ է համերգի համար ընտրված ծրագրից: «Ամեն անգամ սիրով եմ գալիս Հայաստան: Սիրում եմ նաեւ աշխատել նվագախմբի հետ»,- ընդգծեց նա:
Դաշնակահարուհի Մարիա Մեյերովիչը տեղեկացրեց, որ Հայաստանում եղել է յոթ տարի առաջ, եւ այդ այցի հետ կապված հետաքրքիր հիշողություններ են մնացել: «Հայերը շատ ջերմ են: Այդպիսին է նաեւ նվագախումբը»,- ասաց նա` հավելելով, որ Ֆիլհարմոնիկի հետ ելույթ ունենալը միշտ օգնում է: «Այս երկիրն իրոք հպարտանալու բան ունի»,- ավելացրեց նա:
Համերգային ծրագրում կհնչեն Հայդնի «Թավջութակի կոնցերտ C-dur՝ փոխադրված շեփորի համար», Շոստակովիչի «Կոնցերտ դաշնամուրի, շեփորի եւ լարային նվագախմբի համար»-ը եւ Բրուքների «Սիմֆոնիա թիվ 3»-ը: Վերջինս կլինի հայաստանյան պրեմիերա:

Всемирно известный трубач Сергей Накаряков и пианистка Мария Меерович выступят в Ереване с совместным концертом
Музыкант с мировым именем, трубач номер один Сергей Накаряков и известная пианистка Мария Меерович 15 марта выступят с совместным концертом в Ереване. За дирижерским пультом – Джон Викторин Юн (Южная Корея).
Как сказал на встрече с журналистами 14 марта Джон Викторин Юн, он уже в третий раз приезжает в Армению. «Я очень люблю работать с Филармоническим оркестром, ведь каждый оркестр, в том числе и этот, имеет свои особенности», - сказал он. По словам музыканта, особенность оркестра, как и человека, не в том, что он умный или красивый, а в его характере, ауре, харизматичности…
«Филармонический отличается эмоциональным подходом к музыке. Это похоже на армянскую кухню, когда происходит сплав разных ингредиентов, что делает сам процесс очень интересным», - сказал дирижер.
Трубач Сергей Накаряков напомнил, что репертуар произведений для трубы не очень велик, тем не менее, он доволен избранной концертной программой. «Я каждый раз с любовью приезжаю в Армению, люблю работать с этим оркестром», - сказал музыкант.
А пианистка Мария Меерович была в Армении 7 лет назад и сохранила теплые воспоминания об этом приезде. «Армяне очень душевные и гостеприимные, как и музыканты этого оркестра», - сказала она, добавив, что выступление с филармоническим ей всегда помогает. «Этой стране, действительно, есть чем гордиться», - призналась музыкант.
В программе – «Концерт для виолончели C-dur»՝Гайдна, переложенный для трубы, «Концерт для фортепиано, трубы и струнного оркестра» Шостаковича. Состоится и армянская премьера «Симфонии номер 3» Брукнера.