Սահմանադրական դատարանում ավարտվեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և Անդրիաս Ղուկասյանի ներկայացրած դիմումների քննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վիճակագրական վերլուծությունները, որոնք կցվել են Սահմանադրական դատարան դիմող կողմի` նախագահի նախկին թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի դիմումներին որպես ապացույց, ավելի ճիշտ են գիտաժողովների և գիտական կոնֆերանսների համար: Այս մասին Սահմանադրական դատարանի մարտի 13-ի նիստի ժամանակ իր եզրափակիչ ելույթում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ՍԴ-ում Սերժ Սարգսյանի ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը:
«Առաջին անգամ էր, որ մենք ընտրություններն անցկացնում էինք ընտրական նոր օրեսնգրքով, սակայն ընտրական օրենսգրքի միակ բարեփոխումը, որը օգտագործվեց, այն էր, որ երեք ժամը մեկ հրապարակվում էին տվյալներ: Դրանից իսկապես օգտվեցին դիմող կողմերը, սակայն`ուշացած, քանի որ իրենք պատշաճ դիմումներ պետք է ներկայացնեին վերահաշվարկի, ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ: Վիճակագրական վերլուծությունները, որոնք կցվել են որպես ապացույց , ավելի ճիշտ են գիտաժողովների և գիտական կոնֆերանսների համար»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
«Ընդդիմադիր խմբակցությունները ևս իշխանություն են, իշխանական չեն, բայց իշխանություն են: Եւ եթե հանձնաժողովներում նշանակված անդամներն իրենք էլ խնդիրներ չեն արձանագրել, ապա որն է խնդիրը»,-նշեց Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` ընտրությունների ընթացքի տեսանկարահանման արդյունքում ստացվել եւ ՍԴ են ուղարկվել մի քանի տասնյակ սկավառակներ, որոնց կից դիմումներում նույնիսկ հղում չի եղել, թե որ հատվածով է փաստվում խախտումը:
ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանն ընդգծեց, որ իր ելույթում ասելու է այն, ինչ մտածում է «որպես մարդ, քաղաքացի, իրավաբան և ընտրություններում հաղթանակ տարած Սերժ Սարգսյանի ներկայացուցիչ»:
«Չեմ ուզում իրավական մանրամասնություններին անդրադառնալ: Սա երկու մարդու կռիվ չէ, այս դատարանում պետք է լինի այս ամենի իրավական վերջակետը»,-ասաց ՀՀ Արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը` շեշտելով որ իրենք թշնամիներ չեն դիմող կողմի հետ, քանզի «Կարենն իմ լավ ուսանողն է եղել, իսկ Զարուհին հանուն գաղափարների պայքար մղող անձնավորություն է»:
ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանն ասաց, որ ներկայացված դիմումների վերաբերյալ վերջնական որոշումը կհրապարակվի վաղը, որի մասին նախապես կհայտարարվի:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանում քննվում էնախագահի նախկին թեկնածուներ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ Անդրիաս Ղուկասյանի` ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի 2013թ.-ի փետրվարի 25-ի՝ «Հայաստանի Հանրապետության նախագահ ընտրվելու մասին» թիվ 62 Ա որոշումը վիճարկելու վերաբերյալ դիմումների միավորված քննությունը: Քննությունն անցկացվում է բանավոր ընթացակարգով: Միավորված գործով զեկուցողներ են ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամներ Կիմ Բալայանը, Ֆելիքս Թոխյանը և Աշոտ Խաչատրյանը:

Review of applications of Raffi Hovhannisyan and Andrias Ghukasyan over in Constitutional Court
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS: Statistical analyzes, attached as evidence to the applications of former presidential candidates Raffi Hovhannisyan and Andrias Ghukasyan submitted to Constitutional Court, are more appropriate for scientific meetings and scientific conferences. This was noted by Serzh Sargsyan’s representative in Constitutional Court Davit Harutyunyan during March 13 session in CC.
“It is the first time we are holding the elections with the new Election Code; nevertheless, the only reform of it which has been used is that information has been reported once in 3 hours. Applicants used it, nevertheless, late, as they should have presented appropriate applications on the recount in order to declare results of elections invalid. Statistical analyzes, attached as evidence to the applications, are more appropriate for scientific meetings and scientific conferences,” Davit Harutyunyan said, reports Armenpress.
According to him, dozens of disks with the records of election process have been sent to Constitutional Court, while in the applications attached there were no references to the episode containing the violation.
Armenian Minister of Justice Hrayr Tovmasyan underlined that in his speech he would express his opinion “as human, citizen, lawyer and representative of succeeded Serzh Sargsyan”.
“I don’t want to refer to legal details. It is not a struggle between two men, all these must be resolved legally, here, in the court,” Hrayr Tovmasyan said.
President of Constitutional Court Gagik Harutyunyan said final decisions on the applications would be published tomorrow.
Based on presidential candidate Raffi Hovhannisyan’s application on disputing N62 A decision “On election of the President of Armenian Republic” of Central Electoral Commission, Constitutional Court reached a decision to accept the case for investigation.