Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ երգչուհի Հելեն Սեգարան համերգ կտա Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակի շրջանակում մարտի 19-ին կկայանա ֆրանսիացի աշխարհահռչակ երգչուհի Հելեն Սեգարայի գալա համերգը: «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայանալիք համերգը կանցկացվի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բարձր հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ:
«Ներկա ժամանակահատվածում դեռ հստակեցվում է երգչուհու Հայաստանում գտնվելու ծրագիրը»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց համերգի բացառիկ հովանավոր Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի մենեջեր Զարուհի Սարիբեկյանը:
Սեգարան ծնվել է 1971 թվականին Ֆրանսիայում: Նրա մայրը ազգությամբ հայուհի է: 1997 թվականին Սեգարան մարմնավորել է Էսմերալլդայի դերը «Նոտերդամ Դե Պարի» մյուզիքլում: Մասնակցությունն այս մյուզիքլում խթան է հանդիսանում երգչուհու ստեղծագործական հետագա գործունեության համար: Նրան հրավիրում են ձայնագրել հանրահայտ Anastasia մուլտֆիլմի «Loin du froid de decembre» երգը :
1999 թվականնին նա ստիպված է լինում լքել մյուզիքլը` Քվեբեքում շրջագայության ընթացքում ձայնի կորստի պատճառով: Նրա` «Au nom d'une femme», «Il y a trop de gens qui t'aiment» երգերը տարբեր տարիների կտրվածքով գլխավորել են Ֆրանսիայի, Բելգիայի եւ Շվեցիարիայի երաժշտական հիթ շքերթները: Youtube-ում 2011 թվականին տեղադրվել է նրա կատարմամբ «Դլե յաման» հայկական հանրահայտ երգը:

Hélène Ségara to give concert in Yerevan
YEREVAN, MARCH 6, ARMENPRESS. Within the framework of the Francophonie month in Armenia prominent French singer Hélène Ségara will give a gala concert in Yerevan on March 19. The concert, which is scheduled to take place in “Aram Khachaturyan” Concert Hall, will be held under the high auspices of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia in association with the Ministry of Culture of the Republic of Armenia and the Embassy of France to Armenia.
In a conversation with "Armenpress" the Manager of the Public Relations Department of Yerevan Brandy Factory Zaruhi Saribekyan stated: "Presently we are engaged in clarifying the program of the singer’s stay in Armenia." Yerevan Brandy Factory is the exclusive sponsor of the upcoming concert.
Hélène Ségara was born on 26 February 1971 in Six-Fours-les-Plages in her grandfather's farm. Her father is of Italian descent and mother is Armenian. Then she had many successive jobs including performances in the piano bars of the French Riviera. At 18, she gave birth to Raphael, her first son. Her repertoire was expanding, with many musical influences and over a thousand songs. In 1993, a first single entitled "Loin" was released, but didn't meet success.
In 1998, Ségara performed with Garou a duet for the album Ensemble contre le sida (Eng: Together Against AIDS). The song is a cover version of "L'amour existe encore", composed by Luc Plamondon and Richard Cocciante for Celine Dion. Her performance of Armenian popular song “Dle Yaman” was posted in Youtube in 2011.