Ֆրանսիացի աշխարհահռչակ երգչուհի Հելեն Սեգարան համերգ կտա Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միամսյակի շրջանակում մարտի 19-ին կկայանա ֆրանսիացի աշխարհահռչակ երգչուհի Հելեն Սեգարայի գալա համերգը: «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում կայանալիք համերգը կանցկացվի ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության բարձր հովանու ներքո, ՀՀ մշակույթի նախարարության եւ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության աջակցությամբ:
«Ներկա ժամանակահատվածում դեռ հստակեցվում է երգչուհու Հայաստանում գտնվելու ծրագիրը»,-«Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց համերգի բացառիկ հովանավոր Երեւանի կոնյակի գործարանի հասարակայնության հետ կապերի բաժնի մենեջեր Զարուհի Սարիբեկյանը:
Սեգարան ծնվել է 1971 թվականին Ֆրանսիայում: Նրա մայրը ազգությամբ հայուհի է: 1997 թվականին Սեգարան մարմնավորել է Էսմերալլդայի դերը «Նոտերդամ Դե Պարի» մյուզիքլում: Մասնակցությունն այս մյուզիքլում խթան է հանդիսանում երգչուհու ստեղծագործական հետագա գործունեության համար: Նրան հրավիրում են ձայնագրել հանրահայտ Anastasia մուլտֆիլմի «Loin du froid de decembre» երգը :
1999 թվականնին նա ստիպված է լինում լքել մյուզիքլը` Քվեբեքում շրջագայության ընթացքում ձայնի կորստի պատճառով: Նրա` «Au nom d'une femme», «Il y a trop de gens qui t'aiment» երգերը տարբեր տարիների կտրվածքով գլխավորել են Ֆրանսիայի, Բելգիայի եւ Շվեցիարիայի երաժշտական հիթ շքերթները: Youtube-ում 2011 թվականին տեղադրվել է նրա կատարմամբ «Դլե յաման» հայկական հանրահայտ երգը:

В Ереване выступит популярная французская певица Хелен Сегара
19 мая в Ереване в рамках дней Франкофонии состоится гала-концерт известной французской певицы Хелен Сегара. Концерт пройдет в Большом концертном зале имени Арама Хачатуряна под патронажем МИД Армении, при содействии министерства культуры и посольства Франции в Армении.
«Пока уточняется программа пребывания Хелен Сегара в Армеиии», - сказала Арменпресс менеджер Ереванского коньячного завода (эксклюзивного спонсора концерта) по связям с общественностью Заруи Сарибекян.
Хелен Сигара родилась во Франции в 1971 году и является армянкой по материнской линии (отец – итальянец). В 1997 году она сыграла роль Эсмеральды в знаменитом французском мюзикле Notre Dame de Paris («Собор парижской богоматери»), что ознаменовало новый этап в ее профессиональной карьере. После этого ее пригласили записать песню «Loin du froid de decembre» к известному мультфильму Anastasia.
К сожалению, в 1999 году Хелен Сигара пришлось покинуть мюзикл: она потеряла голос во время турне по Квебеу. Ее песни - «Au nom d'une femme», «Il y a trop de gens qui t'aiment» - стали хитами и в разное время возглавляли музыкальные рейтинги Франции, Бельгии и Швейцарии. В 2011 году в Youtube был размещена известная армянская песня «Дле яман» в ее исполнении.