Ադրբեջանը ձգտում է ձեւախեղել Արցախի ինքնորոշման պայքարի պատմությունը. Լեւոն Մելիք-Շահնազարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը փորձում է աշխարհին համոզել, որ ինքը պայքարում է ոչ թե Արցախի, այլ Հայաստանի Հանրապետության դեմ: Այդ մասին փետրվարի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Լեւոն Մելիք-Շահնազարյանը: Քաղաքագետի դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանը հսկայական միջոցներ է ծախսում աշխարհի տարբեր երկրներում տարածքի «20 տոկոսի» եւ Խոջալուի հարցը բարձրացնելու համար` հիմնականում մեղադրելով Հայաստանի Հանրապետությանը: «Ադրբեջանը փորձում է ամբողջ աշխարհին ցույց տալ, որ ինքը ոչ թե Արցախի հետ է հակամարտում, ոչ թե ինքն է ագրեսիա կատարել Արցախի հանդեպ, այլ Հայաստանն է հարձակվել Ադրբեջանի վրա»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց քաղաքագետը` հավելելով, որ դա նպատակ ունի Արցախի ինքնորոշման պայքարը ձեւախեղել: Մելիք- Շահնազարյանը Սպիտակ տան կողմից Խոջալուի դեպքերի մասին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնական հայտարարությամբ հանդես գալու ադրբեջանական խնդրագրի մերժումը ապտակ համարեց Ադրբեջանին:
Խոսելով Խոջալուի ազատագրման մասին՝ քաղաքագետը նշեց, որ Խոջալուն կտրում էր Ստեփանակերտը Արցախի գյուղերից՝ խանգարելով սննդամթերքի մատակարարմանը եւ մահաբեր կրակ էր սփռում Արցախի բնակավայրերի ուղղությամբ: «Վերացնել այդ վտանգը` պետությունը պարտավոր էր»,- ասաց քաղաքագետը: Անդրադառնալով Խոջալուից հեռացող խաղաղ բնակչության սպանություններին եւ Ադրբեջանի կողմից հայերին ներկայացվող մեղադրանքներին՝ քաղաքագետը հիշեցրեց, որ հենց Ադրբեջանն է կազմակերպել իր իսկ բնակչության սպանդը: «Հայ զինվորը դիակների դեմ չի կռվել»,- ասաց Մելիք-Շահնազարյանը՝ հավելելով, որ այդ զոհերի մասին իրենք իմացել են փետրվարի 27-ի կեսօրին, երբ Ադրբեջանի նախագահ Այազ Մութալիբովը զանգահարել է ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանին:
Մելիք-Շահնազարյանը հիշեցրեց, որ Խոջալուի ազատագրումից հետո էական քանակությամբ զինամթերք առգրավվեց՝ 2 «Գրադ» MM-21 տեսակի ռեակտիվ համազարկային կայանք, «Ալազան» տեսակի 4 կայանք, մեկ 100մմ հաուբից և 3 միավոր զրահատեխնիկա եւ այլն:
1992 թվականի փետրվարի 25-26-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները կազմակերպեցին մարտական գործողություն` նպատակ ունենալով ապաշրջափակել Խոջալու բնակավայրի մոտակա օդանավակայանը և վնասազերծել հակառակորդի` հենց Խոջալուում գտնվող կրակակետերը, որտեղից 1991թ. գարնանից ի վեր ԼՂՀ բնակավայրերն ադրբեջանական ՕՄՕՆ-ականների կողմից պարբերաբար ենթարկվում էին հարձակումների, «Ալազան» և «Կրիստալ» տեսակի կայանքների և «Գրադ» տեսակի ռեակտիվ համազարկային կայանքի կանոնավոր հրետակոծումների:
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դեմ վարում է ապատեղեկատվական ընդարձակ արշավ. ադրբեջանական քարոզչամեքենան ակտիվորեն օգտագործում է այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» մասին ակնհայտ շինծու փաստարկները՝ դրանում մեղադրելով հայերին: Այնինչ համոզիչ փաստարկներով ապացուցված է, որ պատերազմական իրավիճակում հայկական կողմը Խոջալուի բնակչության հեռանալու համար մարդասիրական միջանցք էր թողել, իսկ Ադրբեջանի իշխանությունները ամեն կերպ խոչընդոտել են նրանց տարհանմանը:

Азербайджан стремится исказить историю борьбы Нагорного Карабаха за самоопределение - политолог
Азербайджан пытается доказать миру, что борется не против Нагорного Карабаха, а Армении. Как сообщает Арменпресс, 26 февраля в ходе встречи с журналистами об этом сказал политолог Левон Мелик-Шахназарян.
По словам политолога, Азербайджан тратит огромные средства для того, чтобы в разных странах мира поднять вопрос «20 процентов своей территории» и Ходжалинского вопроса, в основном обвиняя Армению.
«Азербайджан хочет доказать миру, что он конфликтует не с Нагорным Карабахом, а Армения напала на Азербайджан», - сказал политолог, добавив, что целью этого является искажение борьбы Карабаха за самоопределение.
Тот факт, что Белый Дом официально отреагировал отказал в петиции, призванной привлечь внимание президента США Барака Обамы к нагорно-карабахскому конфликту и признанию Ходжалинской трагедии, Мелик-Шахназарян посчитал пощечиной Азербайджану.
Говоря об освобождении Ходжалу, политолог отметил, что этот участок отрывал Степанакерт от сел Карабаха, мешая доставке пищи, а также оттуда стреляли в направлении карабахских населенных пунктов.
«Государство было обязано устранить эту опасность», - сказал политолог.
Говоря об убийстве мирного населения, покидающего Ходжалу, и обвинениях азербайджанцев в адрес армян, политолог напомнил, что именно Азербайджан организовал бойню собственного народа.
«Армянский солдат не боролся против трупов», - сказал Мелик-Шахназарян, добавив, что об этих жертвах узнали днем 27 февраля, когда тогдашний президент Азербайджана Аяз Муталибов позвонил председателю Верховного совета НКР Артуру Мкртчяну.
Мелик-Шахназарян напомнил, что после освобождения Ходжалу было изъято большое количество вооружения: 2 реактивные системы залпового огня «Град» ММ-21, 4 системы «Алазан», 100 мм. гаубица, 3 танка и др.
25-26 февраля 1992 года власти Нагорно-Карабахской Республики организовали военные действия, имея целью разблокировать аэропорт рядом с населенным пунктом Ходжалу и обезвредить находящиеся в Ходжалу военные пункты противника. ОМОН-овцы оттуда с весны 1991 года подвергали населенные пункты НКР периодической атаке.
Азербайджан уже много лет на международной арене ведет против Армении широкую дезинформативную пропаганду: азербайджанская пропагандистская машина использует подложные аргументы так называемого «Ходжалинского геноцида», обвиняя армян.
Однако, убедительными аргументами доказано, что в военной ситуации армянская сторона оставила гуманитарный коридор, чтобы мирное население Ходжалу спокойно ушло, а власти Азербайджана всячески препятствовали их эвакуации.