Լարիսա Ալավերդյանն առաջարկում է «տեղեկատվական քաղաքականությունը» դարձնել արտաքին քաղաքականության նոր ճյուղ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տեղեկատվական քաղաքականությունը պետք է արտաքին քաղաքականության նոր ճյուղ դառնա: Փետրվարի 22-ին լրագրողներ հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Լարիսա Ալավերդյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ապատեղեկատվության տարածման խնդրին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ալավերդյանը կարեւորեց Հայաստանի նախաձեռնողական քաղաքականության անհրաժեշտությունը: Նրա խոսքով, այդ ուղղությամբ վճորոշ քայլ է կատարվել ՀՀ Երրորդ նախագահի օրոք: «2009 թվականին սկսվեց առնվազն բեկումնային մի պահ, երբ քարոզչական մեքենան սկսեց աշխատել, այսինքն ստեղծվեց Նախագահին առընթեր տեղեկատվական կենտրոն»,- ասաց Ալավերդյանը՝ հավելելով, որ կենտրոնի ստեղծումից հետո շատ կարճ ժամանակում չորս ֆիլմ է նկարահանվել, սակայն ֆիլմերի տարածումն ու հանրահռչակումը դեռ անհրաժեշտ մակարդակի վրա չէ: «Պետք է հասցեական տարածվի, եւ ոչ թե ուղղակի դրվի ընդհանուր ծանոթության համար»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով այսպես կոչված Խոջալուի դեպքերին՝ Ալավերդյանը հիշեցրեց, որ հենց Ադրբեջանի իշխանությունները թույլ չեն տվել Խոջալուի խաղաղ բնակչությանը ուղղաթիռներով հեռանալ՝ նրանց որպես վահան օգտագործելով: Ալավերդյանը կարևոր համարեց ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ակտիվ աշխատանքի կատարումը` խորհրդարանական բարեկամակական խմբերի միջոցով, նաև Եվրամիության, ԵԱՀԿ-ի և այլ միջազգային կառույցների հետ սերտ համագործակցության ծավալումը: «Մենք պետք է աշխատենք կոնկրետ ինստիտուտների հետ նշված բոլոր հարցերի ուղղությամբ»,- ավելացրեց Ալավերդյանը:
Ադրբեջանը տարիներ շարունակ միջազգային ասպարեզում Հայաստանի դեմ վարում է ապատեղեկատվական ընդարձակ արշավ. ադրբեջանական քարոզչամեքենան ակտիվորեն օգտագործում է այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» մասին ակնհայտ շինծու փաստարկները՝ դրանում մեղադրելով հայերին: Այնինչ համոզիչ փաստարկներով ապացուցված է, որ պատերազմական իրավիճակում հայկական կողմը Խոջալուի բնակչության հեռանալու համար միջանցք էր թողել, իսկ Ադրբեջանի իշխանությունները ամեն կերպ խոչընդոտել են նրանց տարհանմանը:

Лариса Алавердян предлагает ввести «информационную политику» в качестве нового направления во внешнюю политику Армении
Информационная политика Армении должна стать новым направлением внешней политики. Это мнение на встрече с журналистами 22 февраля высказала исполнительный директор фонда «Против правового волюнтаризма» Лариса Алавердян, коснувшись порочной практики Азербайджана в распространении дезинформации.
Как сообщает Арменпресс, Лариса Алавердян подчеркнула необходимость инициативной политики со стороны Армении, отметив в этом контексте, что решительный шаг в этом направлении уже сделан в годы правления третьего президента Армении. «В 2009 году настал, как минимум, переломный момент, когда заработала пропагандистская машина: я имею в виду создание информационного центра при президенте», - сказала директор фонда, добавив, что спустя короткое время уже было снято 4 фильма, к сожалению, уровень их просмотра и пропаганды оставляет желать лучшего.
«Необходима адресная их пропаганда и распространение, а не типа «примите к сведению», - считает Алавердян.
Коснувшись так называемых случаев в Ходжалу, Алавердян напомнила, что именно власти Азербайджана не дали возможности местному населению покинуть Ходжалу,, использовав мирных жителей как щит.
Алавердян подчеркнула важность активной работы Национального Собрания посредством депутатских групп дружбы, а также тесного сотрудничества с Евросоюзом, ОБСЕ и другими международными структурами. «Мы должны работать с конкретными институтами по всем актуальным вопросам», - считает Алавердян.
Азербайджан годами продолжает свою пропагандистскую кампанию по дезинформации международного сообщества, вводя его в заблуждение относительно реального положения дел, прибегая ко всяческим измышлениям относительно событий в Ходжалу. На самом деле, давно убедительно и аргументировано доказано, что армянская сторона в военных условиях оставило «коридор» для отхода мирного населения, но власти Азербайджана всячески препятствовали их спасению.