Աշխարհահռչակ դաշնակահար Բերնդ Գլեմզերը Երեւանում համերգ կունենա
ԵՐԵՒԱՆ, 29 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհահռչակ դաշնակահար Բերնդ Գլեմզերի մասնակցությամբ Արամ Խաչատրյան մեծ համերգասրահում փետրվարի 1-ինհամերգ կկայանա: Այս համերգով կմեկնարկի Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 2012-2013 թթ-ի համերգաշրջանի երկրորդ մասը:«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանը նշեց, որ նվագախումբը 2013-ը սկսում է նոր շնչով, եռանդով, մտքերով եւ նոր երաժիշտով: «Ամբողջ համերգաշրջանի ծրագիրը բավական հագեցած է. նախատեսվում է կատարել Բրուկների սիմֆոնիաները: Տարին հիշարժան կդառնա նաեւ մեծանուն կոմպոզիտորներ Վագների եւ Վերդիի հոբելյաններով»,- նշեց Սիրունյանը:
Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար եւ գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանի խոսքով` այս տարվա առաջին համերգին կհնչեն Շոստոկավոիչի 10-րդ սոիմֆոնիան եւ Ռախմանինովի Դաշնամուրի 3-րդ կոնցերտը: «Նա աշխարհի ամենամեծ դաշնակահարն է: Եվ մենք նրան խնդրել ենք տարեկան երեք օր պահել Հայաստանի համերգների համար»,-ասաց նա:
Համերգի մենակատար, գերմանացի աշխարհահռչակ դաշնակահար Բերնդ Գլեմզերն արդեն չի հիշում, թե Հայաստանում համերգներով հինգերորդ, թե վեցերորդ անգամ է: «Ես մեծ հաճույք եւ բավանականությումբ եմ զգում ամեն անգամ Հայաստան ժամանելիս, երբ առիթ է լինում նորից ու նորից համագործակցելու իմ ընկեր երաժիշտների հետ»,- նշեց նա: Ամեն անգամ Հայաստան գալիս երաժիշտը նորից ու նորից համոզվում է, որ Հայաստանում շատ լավ են ընդունում դասական երաժշտությունը եւ մոտեցումն էլ շատ դրական է: «Գերմանիայում եւս դասական երաժշտության նկատմամբ խոր ավանդույթներ կար, սակայն ցավում եմ, որ երիտասարադությունը այսօր համերգների շատ չի հաճախում»,- արձանագրեց դաշնակահարը:Երաժշտի խոսքով` նվագախումբը գնալով ավելի պրոֆեսիոնալ է դառնում, ինչը պայմանավորված է ինչպես գլխավոր դիրիժորի նշանակությամբ, այնպես էլ ներդրվող միջոցներով:
Դաշնակահարը մասնակցել է աշխարհի ամենահեղինակավոր փառատոների` հայտնի դիրիժորների ղեկավարությամբ, եւ հյուրախաղերով հանդես է եկել բազմաթիվ երկրներում: 2003-ին Գերմանիայի նախագահը Բերնդ Գլեմզերին շնորհել էր Federal Service շքանշանը:

Пианист с мировым именем Бернд Глемзер выступит в Ереване
Всемирно известный музыкант, пианист Бернд Глемзер выступит 1 февраля в Большом концертном зале имени Арама Хачатуряна с Государственным филармоническим оркестром Армении. Этим концертом ознаменуется вторая часть концертного сезона оркестра 2012-2013 года.
Как сообщает Арменпресс, директор оркестра Рузанна Сирунян отметила, что оркестр начинает 2013 год с новой энергией, идеями и с новым музыкантом. «Программа этого сезона довольно насыщенная, планируем исполнить симфонии Брукнера, отметить юбилеи Вагнера и Верди.
По словам художественного руководителя и главного дирижера оркестра Эдуарда Топчяна, первый в этом году концерт откроется 10-ой симфонией Шостаковича и третьим фортепианным концертом Рахманинова. «Бернд Глемзер – самый выдающийся музыкант в мире и мы попросили его «выкроить» три дня на Армению», - сказал Топчян.
Солист концерта – известный немецкий пианист Бернд Глемзер уже не помнит, который раз он концертирует в Армении: пятый или шестой.
«Я всегда чувствую удовольствие и радость от поездок в Армению и любой возможности сотрудничать с моими армянскими друзьями-музыкантами», - сказал пианист. Каждый раз, приезжая в Армению, он убеждается в том, что в Армении прекрасно понимают и любят классическую музыку. «Германия известна глубокими традициями классической музыки. К сожалению, сегодня молодежь редко увидишь на таких концертах», - сказал музкант.
По словам Бернда Глемзера, филармонический оркестр Армении с каждым годом становится более профессиональным – это заслуга и главного его дирижера, и финансовых «вливаний».
Немецкий пианист участвовал в самых престижных международных фестивалях, под руководством самых известных дирижеров, он гастролирует по всем странам мира.