Մեկնարկում է «ՖՐԵՍԿՈ» 13-րդ միջազգային փառատոնը
Սպիտակում և Երևանում օգոստոսի 21–28-ը Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Երեխաների հատուկ ստեղծագործական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը կիրականացնի «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային ներառական 13-րդ փառատոնը, որը տարիներ շարունակ Հայաստանի մշակութային կյանքի ամենասպասված իրադարձություններից մեկն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ փառատոնը մեկ հարթակում միավորում է թատրոնը, կինոն, երաժշտությունը, լուսանկարչությունը և ստեղծագործական-կրթական ծրագրերը՝ ստեղծելով մշակութային երկխոսության և նորարար գաղափարների տարածք։
Փառատոնի հանդիսավոր բացման արարողությունը տեղի կունենա օգոստոսի 21-ին Սպիտակի քաղաքային զբոսայգում։ Բացման գլխավոր իրադարձությունը կլինի Վանաձորի «Հորովել» երգի-պարի պետական անսամբլի «Տիրուհիները» թատերականացված պարային ներկայացումը։
Ներկայացման հեղինակն ու բեմադրիչը Արայիկ Գևորգյանն է, իսկ անսամբլի տնօրենն ու գեղարվեստական ղեկավարը՝ Արմեն Ներսիսյանը։
«Տիրուհիները» ներկայացումը հանդիսատեսին կներկայացնի հայոց պատմության հինգ նշանավոր թագուհիների՝ Զարուհու, Սաթենիկի, Փառանձեմի, Խոսրովանույշի և Կեռանի կերպարները։ Պատմական, երաժշտական և պարային արտահայտչամիջոցների համադրությամբ ներկայացվում են նրանց ուժը, իմաստությունը, անձնազոհությունն ու հայկական պետականության և ազգային ինքնության պահպանման գործում ունեցած բացառիկ դերը։ Բեմադրությունը ազգային մշակութային ժառանգության ժամանակակից մեկնաբանություն է, որն ավանդույթն ու նորարարությունը միավորում է մեկ ամբողջական արվեստային փորձառության մեջ։
«ՖՐԵՍԿՈ» միջազգային փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Աննա Կարապետյանն ընդգծում է՝ տասներեքերորդ տարին է, ինչ «ՖՐԵՍԿՈ»-ն ստեղծում է յուրահատուկ հանդիպման վայր, որտեղ արվեստը խոսում է համամարդկային արժեքների, հիշողության, ինքնության և հավասարության մասին. «Այս տարի ևս ձևավորել ենք բազմաժանր ծրագիր, որը կհետաքրքրի տարբեր տարիքի և նախասիրությունների հանդիսատեսին։ Ուրախ ենք, որ «ՖՐԵՍԿՈ» 13-րդ միջազգային փառատոնը կրկին միավորում է արվեստագետներին և հանդիսատեսին՝ ստեղծելով բաց երկխոսության, նոր բացահայտումների և մշակութային համագործակցության հարթակ։ Վստահ եմ, որ յուրաքանչյուր մասնակից այս օրերին կգտնի իրեն ոգեշնչող, հուզող և հիշարժան փորձառություն»։
Կազմակերպիչների խոսքով՝ փառատոնի բացումը «Տիրուհիները» ներկայացմամբ խորհրդանշական ընտրություն է։ Հայոց պատմության նշանավոր թագուհիների կերպարների միջոցով կարևորվում է հայ կնոջ ուժը, արժանապատվությունը, իմաստությունն ու նրա անգնահատելի ներդրումը ազգային ինքնության, պետականության և մշակույթի ձևավորման ու պահպանման գործում։
Փառատոնի ութօրյա ծրագրում ընդգրկված են համերգներ, միջազգային ֆիլմերի ցուցադրություններ և քննարկումներ, վարպետության դասեր, թատերական ներկայացումներ և ստեղծագործական հանդիպումներ, որոնք հնարավորություն կտան արվեստագետներին և հանդիսատեսին բացահայտել ժամանակակից արվեստի բազմազան ուղղությունները։
Այս տարվա ծրագրի կարևորագույն իրադարձություններից է «Բացառիկ համերգ տոտալ մթության մեջ» նախագիծը։ Առաջին անգամ Հայաստանում հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա ամբողջությամբ հրաժարվել տեսողական ընկալումից և երաժշտությունը զգալ մյուս բոլոր զգայարաններով։ Սա պարզապես համերգ չէ, այլ յուրօրինակ զգայական փորձառություն, որը վերաիմաստավորում է երաժշտության ընկալման սահմանները։
Փառատոնի շրջանակում տեղի կունենա փորձի փոխանակման հանդիպում չեխական «Մեկ աշխարհ» մարդու իրավունքների միջազգային կինոփառատոնի ներկայացուցիչ Աննա Սկոչդոպոլովայի հետ։ Բանախոսը կներկայացնի «Արհեստական բանականությունը ներառականության ապահովման գործիք․ էթիկա, կինո և մշակութային փառատոներ» թեման՝ անդրադառնալով ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմանն ու էթիկական նորմերին մշակութային ոլորտում։
Ֆրեսկոյի շրջանակում օգոստոսի 23-ին Սպիտակում և օգոստոսի 24-ին Երևանում կանցկացվեն իսրայելցի լուսանկարիչ Դ. Բրիկմանի վարպետության դասը, ինչպես նաև հանրահայտ «Մանկական ոչ մանկական հարցեր» հաղորդման հիման վրա հանդիպում հանդիսատեսի հետ։ Միջոցառումը կմիավորի լուսանկարչությամբ հետաքրքրվողներին՝ փորձի փոխանակման և մասնագիտական հմտությունների զարգացման նպատակով։ Բացի այդ, օգոստոսի 24-ին Երևանում վարպետության դասով հանդես կգա նաև ճանաչված վրացի լուսանկարիչ Յուրի Մեչիտովը։
Սպիտակում նախատեսված է նաև հագեցած համերգային ծրագիր՝ սիրված «Էթնո Քոլորս» (Ethno Colors) խմբի մասնակցությամբ։
Փառատոնի ընթացքում կցուցադրվի 12 երկրի 30 ֆիլմ․ դրանք մոտիվացնող աշխատանքներ են, որոնք անդրադառնում են կարևոր սոցիալական խնդիրների, մարդասիրական արժեքներին և ներառականությանը։
Ֆրեսկո միջազգային ձառատոնը կեզրափակվի օգոստոսի 28-ին Վանաձորում՝ Գյումրու երիտասարդական թատրոնի «Պարուհին» ներկայացմամբ։

13th Fresco International Festival to showcase art, film and culture in Armenia
The 13th Fresco International Inclusive Festival of Modern Art and Spiritual Films will take place in Spitak and Yerevan from August 21 to 28, with the support of Armenia’s Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
Organized by the Children’s Special Creative Center, the festival has become one of the most anticipated events on Armenia’s cultural calendar. It brings together theater, film, music, photography and creative educational programs, creating a platform for cultural dialogue and new ideas.
The festival will officially open on August 21 at Spitak City Park with “Tiruhiner” (“Queens”), a theatrical dance performance by Vanadzor’s Horovel State Song and Dance Ensemble. The performance was created and directed by Arayik Gevorgyan, while the ensemble is headed by director and artistic director Armen Nersisyan.
“Tiruhiner” portrays five prominent queens from Armenian history — Zaruhi, Satenik, Parandzem, Khosrovanuysh and Keran — highlighting their strength, wisdom and sacrifice, as well as their role in preserving Armenian statehood and national identity. The production combines historical, musical and dance elements to offer a contemporary interpretation of Armenia’s cultural heritage.
According to festival artistic director Anna Karapetyan, Fresco has for 13 years provided a unique meeting place where art addresses universal values, memory, identity and equality. She said this year’s multidisciplinary program is designed to appeal to audiences of different ages and interests while bringing artists and audiences together for dialogue, discovery and cultural cooperation.
Festival organizers said opening the event with “Tiruhiner” was a symbolic choice, emphasizing the strength, dignity and wisdom of Armenian women and their contribution to the development and preservation of national identity, statehood and culture.
The eight-day program will feature concerts, international film screenings and discussions, masterclasses, theatrical performances and creative meetings, offering audiences an opportunity to explore a wide range of contemporary artistic practices.
One of the highlights of this year’s festival will be “A Unique Concert in Total Darkness.” For the first time in Armenia, audiences will be invited to completely give up their sense of sight and experience music through their other senses. Organizers describe the project as a sensory experience that seeks to rethink the boundaries of how music is perceived.
The festival will also host an experience-sharing session with Anna Skočdopolová, a representative of the Czech Republic’s One World International Human Rights Documentary Film Festival. She will speak on “Artificial Intelligence as a Tool for Inclusion: Ethics, Cinema and Cultural Festivals,” focusing on the use of emerging technologies and ethical standards in the cultural sector.
On August 23 in Spitak and August 24 in Yerevan, the festival will host a masterclass by Israeli photographer D. Brikman, as well as a meeting with audiences based on the popular program “Children’s Non-Childish Questions.” The events will bring together photography enthusiasts for professional exchange and skills development. Georgian photographer Yuri Mechitov will also hold a masterclass in Yerevan on August 24.
Spitak will also host a concert program featuring the popular Ethno Colors band.
The festival will screen 30 films from 12 countries, featuring works that address important social issues, humanitarian values and inclusion.
The Fresco International Festival will conclude on August 28 in Vanadzor with “The Dancer,” a performance by the Gyumri Youth Theatre.