Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայոց բանակի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կազմավորման21-րդ տարեդարձի առթիվ:Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի մամուլի գրասենյակից, ուղերձում ասված է.
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ Բանակի օրվա կապակցությամբ:
Զինված ուժեր չունենալը թերևս ոչ մի ժողովրդի կյանքում չի ունեցել այնպիսի ծանր ու ողբերգական հետևանքներ, որքան մեզ համար: Գուցե սա է պատճառը, որ մեր բանակը ստեղծման օրվանից զգացել է մեր ժողովրդի առանձնահատուկ վերաբերմունքը: Ստեղծված օրվանից եղել է ժողովրդական բանակ:
Ավելորդ չէ հիշել, որ մենք՝ որպես ազգ և հասարակություն, մտադրություն չենք ունեցել ստեղծելու և պահելու այնպիսի բանակ, ինչպիսին ունենք այսօր: Մենք ստիպված ենք եղել կազմակերպելու մեր ուժերը մեզ պարտադրված պատերազմում պաշտպանվելու համար: Մենք ստիպված ենք եղել կազմակերպվելու՝ կանխելու համար այն կոտորածներն ու էթնիկ զտումները, որոնք մեթոդաբար իրականացվում էին մեր և աշխարհի աչքի առաջ: Ավելին՝ մեզ հրապարակավ և պաշտոնապես սպառնում էին նոր կոտորածներով ու նոր էթնիկ զտումներով: Այդ սպառնալիքներն ավելի քան իրական էին: Դրանց մի մասը նույնիսկ իրականացվեց ինչպես այդ օրերին, այնպես էլ հետագայում:
Ահա այս ճակատագրական պահին էր, որ մեր ժողովուրդը գրեթե զրոյից ստեղծեց իր բանակը: Պատերազմի, շրջափակման ու սովի պայմաններում հայ ժողովուրդը ստեղծեց իր բանակը՝ ասելու համար միայն մեկ նախադասություն. «Բավական է»: Հայի հետ և աշխարհում որևէ մեկի հետ չի կարելի խոսել յաթաղանի և սպառնալիքների լեզվով:
Հայոց բանակը վեր խոյացավ այնպես, ինչպես չէր հաշվարկել ու չէր կարող հաշվարկել հակառակորդը: Մարտի դաշտ իջավ Կարմիր Վարդանների մի այնպիսի սերունդ, որի գոյության մասին գաղափար չունեին ոչ հակառակորդի քարոզչությունը և ոչ էլ այդ քարոզչությամբ մոլորվածները: Իջավ ասելու. «Բավական է»:
Ընկան հերոսներ, ովքեր իրենց կյանքի գնով մեզ վերադարձրին ապրելու մեր իրավունքն ու մեր արժանապատվությունը: Մենք խոնարհվում ենք նրանց հիշատակի առջև, որոնց խիզախումով այսօր մեր բանակն արժանիորեն կոչում ենք հաղթական բանակ: Ուժ, որ պարտադրեց հակառակորդին զինադադար և հարաբերական խաղաղություն: Ուժ, որ պահպանում է այդ խաղաղությունն ու կայունությունը մեր տարածաշրջանում, որ եղավ ու լինելու է Արցախի հուսալի թիկունքը:
Իմ համոզմունքն է, որ Արցախի և Հայաստանի դեմ պատերազմը սանձազերծվել է և պարբերաբար բորբոքվել է հիմնականում մեկ պատճառով: Մեր ուժը և ներուժը թերագնահատել են: Իսկապես մտածել են, որ կարելի է հեշտ և արագ հաղթանակ տանել: Այս թերագնահատումը շատ ծանր է նստել բոլորի վրա, ունեցել է ողբերգական հետևանքներ թե՛ Հայաստանի, թե՛ Արցախի, թե՛ Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Հայաստանի զինված ուժերն այսօր այլևս դժվար է թերագնահատել: Սա լրջագույն կռվան է՝ հօգուտ խաղաղության պահպանման: Հեշտ և արագ պատերազմների մասին հեքիաթներին այլևս ոչ ոք չի հավատում:
Հայոց բանակի սիրելի՛ զինվորներ և սպաներ,
Մենք պատերազմ չենք սկսել ու չենք սկսելու: Սա ակնհայտ է: Նույնիսկ այն պահերին, երբ կռվի դաշտում ունեցել ենք միանշանակ առավելություն, մենք չենք դադարել պնդել, որ Արցախի հարցը չունի ռազմական լուծում: Մաղթում եմ ձեզ, որ ձեր մասնագիտական և բարոյական բարձր ունակությունները ցուցաբերեք միայն զորավարժությունների ժամանակ, ինչին մենք ականատես ենք եղել բազմիցս: Մաղթում եմ, որ ձեր այդ կարողությունները երբևէ պետք չգան ձեզ, և դուք ստիպված չլինեք դրանք կիրառել պատերազմի դաշտում:
Բանակի ծննդյան օրը տոն է, որը մենք նշում ենք ազգովի: Կրկին շնորհավորում եմ ձեզ այս մեծ ու փառավոր տոնի առթիվ: Մաղթում եմ բոլորիդ բարձր տրամադրություն, խաղաղ երկինք: Այդ խաղաղ երկնքի համար մենք կրկին ու կրկին պարտական ենք մեր բանակին:

Congratulatory Address by President of Armenia Serzh Sargsyan on the occasion of Army day
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS: President of Armenia Serzh Sargsyan has addressed a congratulatory message on the occasion of the 21th anniversary of formation of the Armed Forces of Armenia. President's press service told Armenpress that the message runs as follows:
I cordially congratulate you on the occasion of Army Day.
The nonexistence of the armed forces had never had such tragic and grim repercussions for any nation as it had for us. Probably that’s the reason that from day one of its creation our Army has been enjoying a special attitude of our people; from day of its creation, it’s been a national army.
It would be appropriate to recall that we – as a nation and a society, were not thinking of creating and maintaining a kind of army we are having today. We were compelled to consolidate our forces to defend ourselves in the imposed war. We were compelled to consolidate to prevent the massacres and ethnic cleansing that had been carried out against us systematically - right before us and the world. Moreover, we were publicly and officially threatened with new massacres and new ethnic cleansing, and those threats were very real. Some of them were even carried out in those days and later.
It was at that fateful moment that our nation, almost from scratch created its army. The Armenian people created our army living under war, blockade and famine conditions to be able to say just one thing – Enough is enough. Armenians, or anyone else for that matter, may not be talked to in the language of yataghans and threats.
The Armenian Army stood up in a way that the opponent had not been able to imagine or conceive. Neither our adversaries with their propaganda, nor those who were misled by that propaganda suspected the existence of the generation of Red Vartans who descended on the battlefield. They came to say – Enough is enough. There had come heroes who paid with their lives for our right to live and for our dignity. We bow to their memory; it is through their heroism that today our army is rightfully called the Victorious Army. It’s been the force which subdued the adversary into a ceasefire and relative peace, the force which today maintains peace and stability in our region, the force that has been and will be reliable support for Artsakh.
I firmly believe that the war against Artsakh and Armenia was unleashed and regularly fueled essentially for one reason: our power and our potential were underestimated. They really thought that could win nice and easy. This miscalculation was dearly paid for by all and had sad consequences for the peoples of Armenia, Artsakh, and Azerbaijan.
Today, it is difficult to underestimate the Armenian armed forces. And this is the most substantial argument in favor of preserving peace. Nobody believes in swift and easy wars any more.
Dear Soldiers and Officers of the Armenian Army,
We did not and will not start a war; there is no doubt about that. Even in the times when we had explicit advantage on the battlefield, we didn’t stop to insist that the Artskah issue has no military solution. I wish you manifest your high professional and great moral skills only during military exercises, as we have witnessed on many occasions in the past. I wish that these skills are never called for, that you are not compelled to use them on the battlefield.
This day is our Army’s birthday which we celebrate nation-wide. I once again congratulate you on this great and glorious holiday. I wish you all good spirits and peaceful skies. For these peaceful skies we are deeply indebted to our Army.