«Եվրատեսիլ»-ի սիրված լինելու գաղտնիքը մարդկանց միավորելու մեջ է. Սիթցե Բեքքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը (Eurovision Song Contest) Եվրոպական հեռարձակողների միության ամենամյա ամենախոշոր նախագծերից է, որն ամեն տարի միլիոնավոր մարդկանց միավորում է իր շուրջը: Եվրոպական հեռարձակողների միության «Եվրատեսիլ» մրցույթիկազմակերպչական հարցերով ղեկավարՍիթցե Բեքքերը«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթը առաջին հերթին կարտացոլի այն, թե ինչպես են մարդիկ նշում իրենց միավորող տոնը:«Շվեդացիների թիմը շատ հմուտ է իր գործում եւ գիտե ինչպես անցկացնել հրաշալի շոու»,- ասաց Բեքքերը:
Մրցույթիկազմակերպչական հարցերով ղեկավարը այս տարվա շոուի ընթացքում բազմաթիվ անակնալներ է խոստանում:«Ինչպես միշտ, կլինեն մի շարք անակնկալներ, սակայն, եթե բացեմ բոլոր փակագծերը, ապա դրանք կդադարեն անակնկալ լինելուց»,- ասաց նա: Այն, որ 1956 թվականից սկսած «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը Եվրոպայի ամենասիրված հեռուստաշուուն է, Բեքքերըպայմանավորում է նրանով, որ այն միակ միջոցառումն է, որը միավորում է ամբողջ Եվրոպան:«Եւ եթե անգամ ինչ-որ մեկը լքում է Եվրոպան` մեկնելով Ավստրալիա կամ Միացյալ Նահանգներ, ապա շարունակում է բավականություն ստանալ մրցույթը դիտելուց»,- վստահ է ԵՀՄ ներկայացուցիչը:
Անդրադառնալով «Եվրատեսիլ 2013»-ի We are one` «Մեկն ենք մենք», կարգախոսին` Բեքքերը նշեց, որ այն արտացոլում է այն, ինչի մասին է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը առհասարակ:«Լինել միասին, տոնել, բավականություն, հաճույք ստանալ, եւ, իհարկե, նաեւ մրցակցել: Թիթեռը` մրցույթի այս տարվա խորհրդանիշը, նույնպես ներակայացնում է կարգախոսն իր ողջ բազմազանությամբ»,- ասաց Բեքքերը` հավելելով որ շատ կարեւոր է, որ մրցույթի յուրաքանչյուր մասնակից կարողանա «խոսել» եվրոպացի հանրության հետ:
Շվեդիան հնարավորություն ստացավ հյուրընկալել մրցույթը, երբ «Եվրատեսիլ 2012»-ը հաղթեց Շվեդիայի ներկայացուցիչ Լորինը "Euphoria" երգով:
Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության գեղարվեստական հանձնաժողովի ներքին ընտրությամբ` «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթին Հայաստանը կներկայացնի «Դորիանս» ռոք խմբի մեներգիչ Գոռ Սուջյանը: Երգի ընտրությունը կկատարվի ազգային ընտրությամբ՝ հեռուստադիտողների sms հաղորդագրությունների ռւ պրոֆեսիոնալ ժյուրիի քվեարկությամբ: Հայաստանյան ազգային ընտրությունը կկայանա մարտի 2-ին Առաջին ալիքի ուղիղ եթերում, որի ընթացքում Գոռ Սուջյանը կկատարի երգի մրցույթին ներկայացված լավագույն երգերը: «Եվրատեսիլ 2013» կմեկնի այն երգը, որը ժյուրիի եւ հեռուստադիտողների քվեարկության (50/50) արդյունքում կհավաքի ամենաբարձր միավորները: Համաձայն վիճակահանության` Հայաստանը կներկայանա մայիսի 16-ին՝ մրցույթի 2-րդ կիսաեզրափակիչում:
«Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթը կանցկացվի մայիսի 14-18-ը Շվեդիայի Մալմյո քաղաքում: Այս տարի մրցույթին մասնակցելու է 39 երկիր:

Секрет любви к «Евровидению» в том, что он объединяет людей: Ситце Беккер
Конкурс песни «Евровидение» - один из крупнейших проектов Союза европейских ретрансляторов (Eurovision Song Contest), который каждый год собирает миллионы людей. Как сказал в беседе с корр.Арменпрессруководитель по организационным вопросам этого конкурса Ситце Беккер, «Евровидеие-2013», прежде всего, продемонстрирует то, как люди отмечают объединяющий их праздник. «Шведская команда довольно профессиональна в этом плане и знает, как провести прекрасное шоу», - сказал он.
Беккер обещает немало сюрпризов на конкурсе этого года. «Конечно, как всегда будут сюрпризы, однако, если раскрыть все скобки, то они уже не будут сюрпризами», - сказал руководитель конкурса. То, что «Евровидение», начиная с 1956 года, является самым популярным и любимым телешоу в Европе, Беккер объясняет тем, что это единственное мероприятие, которое объединяет всю Европу.
«Если даже кто-то и покидает Европу, переезжая в Австралию или Соединенные Штаты, все равно он с удовольствием продолжает смотреть этот телеконкурс», - сказал Беккер.
Коснувшись девиза «Евровидение-2013» - We are one` - «Мы – едины», Беккер отметил, что он отражает то, что представляет собой этот конкурс. «Мы едины и можем вместе праздновать, получать удовольствие и, конечно, соперничать. Символ этого года – бабочка – также представляет все многообразие этого конкурса», - сказал Беккер, добавив, что очень важно, чтобы каждый из участников конкурса мог «говорить» с европейским сообществом.
Швеция получила возможность принять «Евровидение» благодаря победе своей участницы Лорин в «Евровидении-2012» и ее песни "Euphoria".
Выбор художественной комиссии Общественной телекомпании Армении в этом год пал на солиста рок-группы «Дорианс» Гора Суджяна, который и представит Армению на «Евровидении-2013». А песня будет избрана национальным голосованием на основании sms телезрителей и голосов жюри.
Национальное голосование состоится в Армении 2 марта в прямом эфире первого канала: Гор Суджян исполнит представленные на конкурс три лучшие песни. На «Евровидении» прозвучит та песня, которая наберет большее число голосов телезрителей и жюри (50/50). Согласно результатам жеребьевки, выступление представителя Армения состоится 16 мая во втором полуфинале конкурса.
«Евровидение-2013» состоится 14-18 мая в шведском городе Малмё. В этом году на конкурсе будет представлено 39 песен.