Բարի քաղաքը համալրել է Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչող Իտալիայի 70 քաղաքների թիվը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իտալիայի հարավային նշանավոր նավահանգիստ Բարիում հանդիսավորապես տեղի է ունեցել հայկական խաչքարի բացման եւ օրհնության արարողություն: Խաչքարը պատրաստվել էր 11 տարի առաջ Ճարտարապետության դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Գրիգորյանի կողմից: Բազմաթիվ պատճառներով խաչքարի բացումը մի քանի անգամ հետաձգվելուց հետո այս տարի Բարիի քաղաքապետարանի, ինչպես նաեւ Բարիի նշանավոր հայերից ջանքերով, վերջապես, կանգնեցվել է Բարիի ամենակարեւոր հրապարակներից մեկում` նավահանգստի գլխավոր ափի մոտ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Իտալիայի Հայոց հովվության քարտուղարությունից, հետաքրքական է, որ խաչքարը տեղադրվել է հենց այն ափին, որտեղից Հայոց ցեղասպանության օրերին բազմահազար հայեր ներթափանցել են Իտալիա:
Խաչքարի օրհնության կարգը կատարել են Իտալիայի Հայոց հոգեւոր հովիվն ու Հռոմի Հայոց հոգեւոր հովիվը: Բոլորի համար անակնկալ է եղել Բարիի քաղաքապետի Հայոց Ցեղասպանությունը ճանաչող համապատասխան փաստաթղթղի հանձնումը Իտալիայում ՀՀ դեսպանության ներկայացուցչին, ըստ որի, Բարի քաղաքը համալրել է Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչող Իտալիայի 70 քաղաքների թիվը: Բարի համայնքում հայերի պատմական ներկայության մասին, ըստ Ճարտարապետության դոկտոր-պրոֆեսոր Աշոտ Գրիգորյանի, կան 11 վկայություն, որոնց մեջ նաև Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցին ու Սուրբ Գեւորգ վանական համալիրը:

City of Bari is in the list of 70 Italian cities recognizing Armenian genocide
YEREVAN, JANUARY 19, ARMENPRESS: Official opening and blessing ceremony of Armenian cross stone (khachkar) took place in famous southern Italian port Bari. The cross stone was made 11 years ago by Doctor-Professor of Architecture Ashot Grigoryan. Opening of the khachkar has been numerously postponed till now, when thanks to the efforts of the municipality of Bari and efforts of Armenians living there the cross stone has been installed in one of the main squares of Bari.
As Armenpress was informed from the secretariat of Armenian pastoral of Italy, it is interesting that the cross stone has been installed at the same shore through which Armenians penetrated to Italy.
Everybody were surprised when representative of Armenian Embassy in Italy was handed the document of the recognition of Armenian Genocide by Bari Mayor, according to which Bari city is among those 70 Italian cities recognizing Armenian Genocide.