Հայ եւ եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողները կներկայանան համատեղ ցուցադրությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանական խորհուրդը «Նորաձեւության ճանապարհ` երկխոսություն սահմանների խաչմերուկում» ծրագրի շրջանակում կազմակերպում է նորաձեւության ներառական ցուցադրություն, որը տեղի կունենա Երեւանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում դեկտեմբերի 27-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի Հանրային կապերի պատասխանատու Արեւիկ Բադալյանը, «Նորաձեւության ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում հայ եւ եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողների համագործակցության արդյունքում ստեղծված յուրօրինակ հավաքածուն Բրիտանական խորհուրդը կնվիրաբերի Ժամանակակից արվեստի թանգարանին եւ կկազմակերպի հավաքածուի ցուցադրություն:
Առաջին անգամ նորաձեւության ցուցադրությանը կմասնակցեն նաեւ հաշմանդամություն ունեցող մոդելները: Քսան հագուստից բաղկացած հավաքածուի երկու զգեստը կկրեն Անահիտ Վարդանյանն ու Քրիստինե Փիրուզյանը: Նրանք մասնակցել են «Ունիսոն»-ի կազմակերպած ֆոտոմոդելների մրցույթին, հանդես եկել տարբեր նախաձեռնություններում:
Ցուցադրությունը համեմված կլինի նաև հայ եւ ծրագրին մասնակից եվրոպական երկրների` Միացյալ Թագավորություն, Դանիա, Գերմանիա, Չեխիա և Ռումինիա, մշակութային տարրերով, մոդելները հագուստները կներկայացնեն այդ երկրների երաժշտության ներքո:
«Նորաձևության ճանապարհ» ծրագիրը մեկնարկել է 2010 թվականին: Փոխայցելությունների ընթացքում հայ եւ եվրոպացի նկարիչ-մոդելավորողներն ուսումնասիրել են միմյանց երկրների մշակույթները եւ դրանց համադրման արդյունքում ստեղծել մեկ ընդհանուր հավաքածու: Հավաքածուն ցուցադրվել է Հայաստանում եւ եվրոպական երկրներում: Ծրագրի շրջանակում անցկացվել են վարպետության դասընթացներ:
Ծրագիրը համաֆինանսավորում են Եվրամիությունը` Մշակույթի հիմնադրամի միջոցով, Եվրոպական մշակութային հիմնադրամը և կազմակերպիչները, որոնք ներկայացնում են EUNIC-ի(Եվրամիության մշակութային ազգային կենտրոններիմիություն) հինգ անդամ կազմակերպությունները` Բրիտանական խորհուրդը, Գյոթեի ինստիտուտը, Ռումինական մշակութային ինստիտուտը, Դանիական մշակութային ինստիտուտը և Չեխական կենտրոնները:

Armenian and European designers to have a joint exhibition
YEREVAN, DECEMEBER 26, ARMENPRESS: In frames of “Fashion road; dialogue across borders” program British council is organizing inclusive fashion show which will be held in Yerevan Museum of Modern Art on December 27. As Armenpress was informed from Armenian branch of British Council in frames of “Fashion road”, unique collection of Armenian and European designers will be donated to Museum of Modern Art.
For the first time models having some disabilities will participate in the exhibition. It will be full of traditional costumes of Armenia, UK, Germany, Romania, Denmark and Czech Republic, participants will explore the role of those costumes in contemporary society, and how people associate that costume with their national identity and heritage.
The project was officially launched on 4 and 5 May, 2011 with an international seminar followed by the residency programs in Armenia for the European designers and in Europe for the Armenian designers. The designers were paired to work together to prepare their collections which would contextualize the cultural heritage, values and traditions of the participating countries which they explored during their residencies. The collection will be put into an exhibition in Armenia and in the participating European countries.
The collection, prepared by the designers, raises understanding and appreciation of European cultural values and identity among the Armenian public, as well as the Armenian cultural history and heritage among Europeans. It also serves as a forum for discussions about the importance of cross-cultural cooperation and exchange as well as the fusion of cultural traditions and heritage with modern trends and technological developments for more creative and innovative approaches in fashion. The project received the support of the European Union through the Culture Fund. The project is also supported by the European Cultural Foundation.