Գաբրիել Սարգսյանն անցնող տարին ամենահաջողներից է համարում, բայց գալիք տարուց էլ սպասելիքներ ունի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային շախմատի «մեծ բեմում» իր հաստատուն տեղն ունի շախմատի հայկական դպրոցը: Իսկ շախմատային մեր հավաքականի կազմում իր ֆենոմենալ խաղով միշտ էլ տարբերվել եւ տարբերվում է շախմատի Օլիմպիադայի եռակի չեմպիոն Գաբրիել Սարգսյանը: «Արմենպրես»-ը Եվրոպայի նորընծա փոխչեմպիոնի հետ ամփոփում է տարին:
-Ինչպիսի՞ն էր անցնող տարին Ձեզ համարև ի՞նչ սպասելիքներ ունեք գալիք տարուց:
-Տարին ինձ համար շատ հաջող էր: Իմ կարիերայի ամենահաջող տարիներից մեկն էր: Տարվա ընթացքում երկու անհատական մրցաշարերում հաղթեցի, ինչպես նաեւ` հաղթեցինք Օլիմպիադայում, իսկ արդեն տարեվերջին Եվրոպայի առաջնությունում դարձա փոխչեմպիոն: Մրցանակների առումով կարելի է ասել ամենահաջողակ տարին էր: Գալիք տարուց լավ սպասելիքներ ունեմ: Սակայն դժվարանում եմ ասել, թե շախմատային առումով այս տարվա նման հաջող տարի կլինի: Սովորաբար այնպես չի լինում, որ ամեն տարին հաջող լինի:
-Շատ նկատելի մի բան կա Ձեզ մոտ. դուք հրաշալի եք խաղում թիմային խաղերում, Ձեր անհատական արդյուքները կարծես զիջում են թիմայինին: Ինչո՞վ է դա պայմանավորված:
-Իրականում այդքան էլ մեծ չէ տարբերությունը, բայց թիմային խաղերում մեր հավաքականի անդամներից իմ եւ Հակոբյան Վլադիմիրի մոտ մեծ է տարբերությունը` թիմային արդյուքներն ավելի բարձր են: Այս ամենը կախված է հիմնականում տրամադրվելուց: Երբ երկիր ես ներկայացնում հասկանում ես, թե ինչքան կարեւոր է: Առավել եւս, երբ մեզ մոտ շախմատը շատ է կարեւորվում` թե ժողովրդի եւ թե իշխանությունների կողմից: Այդ առումով մենք էլ ենք զգում, որ պատավոր ենք լավ խաղալ, իհարկե, միշտ չէ, որ լավ խաղ է ստացվում: Գուցե անհատական խաղում ինչ-որ տեղ կարող ենք մեզ թույլ տալ թերություններ, բայց թիմային խաղում այդպես չի լինում, եւ հիմնականում դա է պատճառը:
-Մինչեւ 14 տարեկանների աշխարհի, մինչեւ 16 տարեկանների` Եվրոպայի, աշխարհի թիմային առաջնության, եւ Օլիմպիական եռակի չեմպիոնի մեդալներ ունեք, էլ ինչ մեդալ է պակասում:
-Իհարկե, կան մեդալներ, որոնք չունեմ, հիմնականում` անհատական խաղերի: Շատ կուզեի Եվրոպայի չեմպիոն դառնալ, նաեւ` թիմային առաջնությունում չեմ եղել Եվրոպայի չեմպիոն, սակայն համոզված եմ, որ դա շատ բան չի տա ինձ: Չեմ եղել նաեւ աշխարհի չեմպիոն (ծիծաղում է): Մեր շախմատիստներից` բացառությամբ Արոնյանի, այդքան էլ իրական չէ աշխարհի չեմպիոն դառնալը: Այդ պատճառով երազանքների գիրկն ընկնելու իմաստը չեմ տեսնում: Կցանկանային հաղթել նաեւ մի շարք միջազգային մրցաշարերում:
-Բոլորը խոսում են մեր շախմատային թիմի միասնության մասին, ո՞րն է ձեր միասնության գաղտնիքը:
-Իրականում շատ բաներից է կախված: Շատ կարեւոր է, թե այդ պահին ովքեր են խաղում թիմում: Ամեն ինչ կարող է փոխվել, երբ մի նոր խաղացող գա հավաքական: Թիմի բոլոր անդամները մոտ են եւ նվիրված իրար: Մեզ մոտ բոլորը հավասար են: Երբ մենք հաղթում ենք որեւէ մրցաշարում, ամեն ինչ բաժանվում է հավասարապես: Այդ ամենն արվում է, որպեսզի պահպանվի թիմային համերաշխ մթնոլորտը:
-Առաջին պարտիան, որ խաղացել եք Լեւոնի Արոնյանի հետ, հաղթել եք: Ի՞նչն է փոխվել այսօր:
-Փոխվել է այն, որ գուցե նորից ինձ հաջողվի հաղթել նրան, բայց հավանականությունը մեծ է, որ Լևոնը կհաղթի: Այն ժամանակ էլ ինձանից ավելի լավ էր խաղում: Լեւոնն ինձանից մեկ տարով է մեծ, իսկ դա ավելի լավ է զգացվում փոքր հասակում: Չնայած նրան, որ հաղթեցի Արոնյանին, սակայն մրցաշարում հաղթեց ինքը եւ դարձավ Հայաստանի 10 տարեկանների չեմպիոն:
-Եթե առաջարկ լինի այլ երկրում հանդես գալ, մեկ այլ դրոշի ներքո, արդյոք կհեռանաք մեր ընտրանուց:
-Այդ ամենը կապված է մի շարք խնդիրների հետ: Սակայն եթե ես գնալ ուզեի, ապա դա վաղուց արած կլինեի, առիթներ եղել են: Իրականում շատ դժվար է Հայաստանից խաղալը, քանի որ չափից ավելի շատ ժամանակ ես ծախսում ինքնաթիռով գնալու համար: Համոզված եմ, որ այն շախմատիստները, ովքեր այսօր այստեղ են, կմնան եւ հետո: Գնացողը վաղուց գնացել է:
-Հավատացել եք Ձմեռ Պապիկի գոյությանը: Եվ ունեք նրանից ստացած այնպիսի մի նվեր, որն հիշում կամ պահում եք մինչ օրս:
-Այո, փոքր տարիքում հավատում էի: Միեւնույն ժամանակ շատ սիրում եմ նմանատիպ բաներ: Դժվարանում եմ հիշել մի նվեր, որն այդքան շատ սիրել եմ, անգամ շախմատները, որոնք ստանում էի, շատ շուտ մաշվում էին:
-Ձեր Ամանորյա մաղթանքը:
-Ուզում եմ գալիք տարին լի լինի փոխադարձ վստահությամբ, հավատանք միմյանց: Մեր ժողովրդին հիմա, իսկապես, շատ է պետք վստահությունը: Թող գալիք տարում շատ չբողոքենք, չկասկածենք: Մեր մարզիչը ցանկացած ծանր իրավիճակում մեզ միշտ հիշեցնում է, որ ամենալավն է լինելու: Եթե ինչ-որ տեղ կարող է լավ լինել, թող հավատանք միայն այդ լավին:

Габриел Саргсян считает уходящий год одним из самых удачных, но многого ожидает и от будущего года
Армянская шахматная школа занимает свое достойное место на шахматной карте мира. В сборной Армении по шахматам всегда выделялся и выделяется своей феноменальной игрой трехкратный олимпийский чемпион Габриел Саргсян. Именно с ним, ставшим теперь и вице-чемпионом Европы, Арменпресс подводит итоги уходящего года.
Каким был 2012 для Вас и какие планы Вы связываете с наступающим 2013 годом?
Это год, действительно, был очень удачным для меня, ведь в течение года я одержал победу на двух индивидуальных первенствах, а также на Олимпиаде, а в конце года завоевал звание вице-чемпиона на первенстве Европы. Этот год, можно сказать, был самый «урожайным» по числу наград. Многого ожидаю и от будущего года. Правда, трудно сказать, будет ли он таким же успешном в плане шахмат. Обычно, так не бывает, чтобы за одним удачным годом следовал другой…
Вы, как правило, более успешно выступаете в командных играх. Ваши индивидуальные результаты, как будто, уступают командным. Это, действительно так и чем это объяснить?
Я бы не сказал, что разница столь очевидна, но в командной игре мои результаты и Владимира Акопяна, действительно сильно отличаются от результатов других членов сборной. Это во многом зависит от настроя: когда ты представляешь страну, то понимаешь всю важность и ответственность, тем более при таком внимании к шахматам со стороны народа и государства… Мы чувствуем, что обязаны играть хорошо, правда, это не всегда получается. В индивидуальных играх мы где-то можем себе позволить расслабиться, а в командном так не бывает..
Вы завоевали титул чемпиона мира в возрастной категории до 14 лет, Европы – до 16 лет, в командном первенстве мира, Вы трехкратный олимпийский чемпион, какие медали пока отсутствуют?
Есть такие, которых нет. В основном, в индивидуальном первенстве. Очень хотел бы стать чемпионом Европы, не был чемпионом Европы и в командном первенстве, однако, уверен, что это немного мне даст. Не был и чемпионом мира (смеется). Из наших шахматистов, за исключением Ароняна, маловероятно, чтобы кто-то стал чемпионом мира. Поэтому не стоит обольщаться на этой счет и впадать в пустые мечтания. Хотел бы победить и на ряде турниров…
Все говорит о сплоченности нашей сборной, в чем секрет?
На самом деле, их много.. Важно, кто в данный момент играет в команде. Ведь все может измениться, если в сборную придет новый игрок. Мы все очень близки и преданы другу другу, и все равны. Когда мы побеждаем в каком –либо турнире, то все делится на всех поровну Мы делаем это, чтобы в команде царило согласие.
Первая партия, сыгранная Вами с Левоном Ароняном, завершилась Вашей победой. Что изменилось сегодня?
Изменилось то, что может быть мне удастся еще раз одержать над ним победу, но больше вероятность того, что победит Аронян. Он и тогда играл лучше меня. Он на год старше меня, а это сильнее ощущается в малом возрасте. Несмотря на то, что я победил в той партии с Ароняном, однако в турнире все-таки победил он и стал чемпионом Армении среди 10-летних.
Если поступит предложение выступать от другой страны, под другим флагом, покинете ли Вы армянскую сборную?
Это зависит от многого. Однако, если бы я жаждал уехать, то давно мог сделать это, было немало возможностей. А самом деле, очень трудно играть от Армении, столько времени тратишь на самолеты. .. Уверен, что те шахматисты, которые сегодня здесь, здесь и останутся. Тот, кто хотел уехать, давно уехал.
Верили ли в Деда Мороза и получали ли Вы от него такой подарок, который помните или храните до сих пор?
Да, в детстве, верил. В то же время, очень любил все это. Трудно вспомнить самый, самый подарок, тем более, что даже шахматы, которые, мне обычно дарили, очень быстро изнашивались…
Ваши новогодние пожелания?
Хотелось бы, чтобы новый год был годом доверия и веры друг в друга. Наш народ, действительно, очень нуждается в этом сегодня. Чтобы в будущем году мы меньше возмущались и сомневались Наш тренер в трудных ситуациях всегда нам напоминал о лучшем. Если где-то нас ожидает лучшее, то будем верить только в лучшее…