Իսկանդարյանն ընդդիմության համախմբումն անհնար է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գալիք նախագահական ընտրություններին ընդդիմության համախմբումն անհնար է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝դեկտեմբերի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը: Նա կարծում է, որ բոլոր թեկնածուներն առանձին-առանձին կմասնակցեն ընտրություններին:
Քաղաքագետը բարձր է գնահատում գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի վերընտրվելու հնարավորությունները: «Սերժ Սարգսյանը կարող է հավաքել 51 կամ էլ 80-85 տոկոս ձայն՝ կախված նրանից, թե ինչ թեկնածուներ կլինեն և թե ինչպես կվերադասավորվի ընդդիմադիր դաշտը»,- ասաց նա:
Իսկանդարյանը նորմալ է վերաբերում ընտրություններին «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի չառաջադրվելը: Քաղաքագետի կարծիքով՝ ԲՀԿ-ի ընտազանգվածի ձայները կբաժանվեն բոլոր թեկնածուների միջև:
Անդրադառնալով ընտրություններին ՀԱԿ մասնակցության ձևաչափին՝ քաղաքագետն առանձնացրեց երեք տարբերակ, ըստ որոնց` ՀԱԿ-ը կարող է չգնալ ընտրություններին, կարող է մասնակցել Լեվոն Տեր- Պետրոսյանի առաջադրմամբ կամ առաջադրել այլ թեկնածու:

Александр Искандарян считает невозможным объединение армянской оппозиции
Объединение оппозиции в преддверии президентских выборов в Армении – невозможно. Как сообщает Арменпресс, это мнение на встрече с журналистами 14 декабря высказал политолог Александр Искандарян. По его мнению, все кандидаты по отдельности примут участие в выборах.
Он высоко оценил возможности переизбрания действующего президента Сержа Саргсяна. «Серж Саргсян может набрать 51 или 80-85 % голосов, в зависимости от того, какие будут еще кандидаты и какой будет перестановка сил на оппозиционном поле», - сказал политолог.
Искандарян нормально относится к факту невыдвижения в качестве кандидата лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. По мнению политолога, голоса электората этой партии распределятся между всеми кандидатами.
Коснувшись формата участия в выборах Армянского национального конгресса, он выделил три варианта, а именно: АНК может не пойти на выборы, может участвовать, выдвинув Левона Тер-Петросяна или другого кандидата.